Isac von Krusenstierna och Simona Aerbersold vinnare av O-Ringensprinten
Isac von Krusenstierna, OK Kåre och Simona Aebersold, IFK Göteborg Orientering, vann på ett övertygande sätt när Husqvarnasprinten, etapp 3 för Elittouren, avgjordes under onsdagen på O-Ringen i Jönköping.

Under onsdagen bytte löparna fokus från skog till sprint på O-Ringen i Jönköping. Underlaget var vått efter dagens regn och det var upplagt för en snabb sprint.
Simona Aebersold gjorde som de två tidigare dagarna – sprang hem förstaplatsen och kunde kassera hem ännu en etappseger. Tvåa blev Hanna Lundberg, OK Renen och trea Tove Alexandersson, Stora Tuna OK.
Emil Svensk som på herrsidan vunnit de två första etapperna sprang idag in som femma. Vann gjorde Isac von Krusenstierna, med en segermarginal om hela 47 sekunder till tvåan Max Peter Bejmer, Malungs OK Skogsmårdarna. Tredjeplatsen knep Iver Dalsaune Thun, IFK Göteborg Orientering.
– Det var en väldigt intensiv inledning. Jag tyckte jag kom in i ett bra flyt på en gång och sen så fick man löpa ut lite på slutet. Det är alltid svårt att säga under loppets gång hur det går när det var så mycket vägval och beslut att ta hela tiden. Men bevisligen så har det gått bra, säger en glad Isac von Krusenstierna efter målgång.
Ett skönt styrkebesked för Isac von Krusenstierna, speciellt då skogssäsongen inte blev som planerat.
– När jag slog i ett knä i början av april så jag inte kunde springa på nästan två månader. Då missade jag en eventuell världscup. Sedan när jag väl kunde börja springa igen så har jag haft fokus på sprintsäsongen. Det är nog det som har gett lite resultat gentemot de andra, och jag kanske har lite försprång nu mot ett eventuellt EM.
Simona Aebersold visade på damsidan att formen sitter i och att det inte är skillnad på om det rör sig om skog eller stadsorientering. Tre vinster av tre möjliga.
– Det var bra idag. Det var som att jag blev kastad in i kallt vatten. Men det var en bra sprint. Det var en väldigt riskabel start idag med många vägval, men jag tror att jag klarade det ganska bra. Man var tvungen att verkligen läsa kart för att ta sig fram.
För Simona Aebersold var detta den första sprinten på flera månader.
– Så det var ganska osäkert hur det skulle gå, men det är starten av sprintsäsongen nu. Så det var bra att köra lite sprint också.
Publiken hade trotsat regnet i Jönköping och det var otroligt mycket folk runt banan. Hur upplevde du det?
– Väldigt kul. Det var verkligen motiverande att ha så många som hejade på oss.
Imorgon torsdag väntar vilodag för eliten, sedan fortsätter O-Ringen för dem på fredag och avslutas på lördag.
Resultat O-Ringen, Husqvarna-sprinten
D21:
1, Simona Aebersold, IFK Göteborg Orientering, 13:59
2, Hanna Lundberg, OK Renen, +0:34
3, Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, +0:46
4, Pia Young Vik, OK Linné, +0:55
5, Frida Vikström, Sundsvalls OK, +1:03
6, Vilma von Krusenstierna, OK Kåre, +1:07
7, Venla Harju, Tampereen Pyrintö, +1:15
8, Alma Svennerud, Karlskrona SOK, +1:23
9, Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, +1:25
9, Veronika Kalinina, IFK Lidingö SOK, +1:25
H21:
1, Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 14:10
2, Max Peter Bejmer, Malungs OK Skogsmårdarna, +0:47
3, Iver Dalsaune Thun, IFK Göteborg Orientering, +0:57
4, Jannis Bonek, OK Linné, +0:58
5, Emil Svensk, Stora Tuna OK, +1:00
6, Kasper Harlem Fosser, IFK Göteborg Orientering, +1:05
7, August Mollén, OK Denseln, +1:07
8, Jesper Svensk, Stora Tuna OK, +1:09
9, Joel Golsäter, OK Kåre, +1:12
10, Teemu Oksanen, Ikaalisten Nouseva-Voima, +1:14
Nyckelord
Kontakter
Tero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seAnna WennertorpMarknadschefSvensk Orientering Events AB
Tel:070-952 54 78anna.wennertorp@orientering.seBilder



Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Här är årets orienterare 20255.12.2025 16:36:44 CET | Pressmeddelande
Svenska sportjournalister har sagt sitt: Tove Alexandersson koras till årets orienterare 2025. Det blir 13:e gången som hon tilldelas utmärkelsen och tätt bakom henne placerar sig Max-Peter Bejmer och Hanna Lundberg. Utöver medierna har även Orienteringssverige fått tycka till och rösta fram sina favoriter bland en mängd olika kategorier. Bland annat röstades Martin Regborn fram som årets långdistansare, August Mollén som årets sprinter och Freja Hjerne som årets junior. Se alla pristagare i listan nedan.
3 av 10 går vilse trots GPS – ny Novus-rapport visar stort kartkunskapsglapp5.12.2025 08:08:00 CET | Pressmeddelande
Tre av fyra svenskar anser att de är bra på att läsa en papperskarta. Samtidigt har hälften inte använt en fysisk karta det senaste året – och tre av tio har gått vilse trots att de haft mobil eller GPS till sin hjälp. Det visar en Novus-undersökning genomförd på uppdrag av Svenska Orienteringsförbundet.
Orienteringen får dubbla nomineringar till Idrottsgalan18.11.2025 08:13:21 CET | Pressmeddelande
När nomineringarna till Idrottsgalan presenterades under tisdagen stod det klart att orienteringen blev dubbelt nominerat: Stafettlaget i VM bestående av Hanna Lundberg, Sanna Fasth och Tove Alexandersson nomineras i kategorin Årets Lag. Förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson nomineras i kategorin Årets Ledare.
15 aktiva är uttagna till Utvecklingslandslaget14.11.2025 14:20:15 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka som ingår i Utvecklingslandslaget inför 2026. Efter ett ansökningsförfarande har åtta damer och sju herrar tagits ut i truppen. ”En intressant trupp med några nya spännande löpare”, säger förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson.
22 löpare är uttagna till Juniorlandslaget 202613.11.2025 14:02:36 CET | Pressmeddelande
Svenska Orienteringsförbundet presenterar nu juniorlandslagstruppen för 2026. Totalt 22 löpare, elva damer och elva herrar, får förtroendet att representera Sverige kommande säsong.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum