Anna Olsson & Philip Svitzer är säsongens första vinnare i ATG Riders League
26.7.2025 22:33:51 CEST | Svenska Ridsportförbundet | Pressmeddelande
I 1.50-klassen var det en ensam felfri ryttare som stod som vinnare och i 1.35-klassen blev det speedfinal där ryttarna bräckte varandra en efter en. Anna Olsson och Philip Svitzer var det som lyckades allra bäst.
– Jag hade inga förväntningar, allt var bara mer än vad jag hade hoppats på, säger en strålande glad Anna Olsson efter segern.

Det blev en rivstart på säsongen av ATG Riders League under lördagskvällen på Åbytravet när Westcoast Equestrian Week stod värd för den populära tävlingsserien. Med flera nyheter för året, lite ändrat upplägg och höja prispengar, så var det en taggad skara ryttare som ställde sig på startlinjen i de fem heaten.
I 1.50-klassen blev det något av en skrällseger genom Anna Olsson/Didi Z, som var fyra i sitt heat men sedan lyckades vara det enda ekipage som gick winning rounden felfritt. Det var hennes första seger i ATG RL, och det var inte något hon hade förväntat sig skulle ske just idag.
– Inte över huvud taget, jag tänkte att jag gör min runda och så ser vi var det går. Jag är imponerad av min häst hela tiden, hon är känslig men med otrolig kapacitet.
Anna gick ut tiigt i startfältet och satte den första rundan. Hon låg sedan i ledning och till slut var det bara en ryttare kvar, Malin Baryard-Johnsson. Men startfältets mest meriterade ryttare fick med sig den sista bommen och segern gick till Anna.
– Jag hade inga förväntningar, allt var bara mer än vad jag hade hoppats på. Jag följer med resten av säsongen, jag tycker om de här tävlingarna!
Revanschsugen redan innan säsongsstart
I 1.35-klassen blev det desto mer fartfyllt, med ett helt gäng ATG RL-veteraner i startfältet. Det blev inte mindra än sju felfria ritter och det var Jenny Johansson/Validento som ordentligt lade upp tempot mitt i klassen. Därefter bräcktes hennes tid av både Niklas Arvidsson och Shane Carey, för att sedan putsas ännu mer av klassens sista startande, Philip Svitzer/Alida Nike. Ekipaget är vi mest vana vid att se i 1.50-klassen men de trivdes uppenbarligen även på denna nivå.
– Om man inte vinner är man inte tillräckligt bra, och idag var jag tillräckligt bra. Jag vet ju att min häst har den här växeln i sig och jag har haft snabba tider men ett eller två nedslag i 1.50-klassen men hon gör alltid sitt bästa och jag vill inte vara besviken på resultatet efter att hon gjort så mycket, resonerar Philip Svitzer om sitt klassbyte.
Han kom hit revanschsugen efter att ha snuvats på vinsten helgen innan och det blev fullträff med spurtbonus efter att även ha vunnit sitt heat.
– Hela säsongen har jag egentligen ridit lite för långsamt i omhoppningarna, förra veckan blev jag slagen i 1.40 och sa till mig själv att går jag vidare i helgen ska jag gå all in. Jag blev lite nervös när jag såg att de tre första var felfria och tänkte att nu blir det åka av, men vi höll ihop det.
Om han fortsätter i 1.35-klassen med Alida Nike eller inte återstår att se, och det beror delvis på hur hans andra häst Ciao Calimero presterar. De debuterade 1.50 i heat 4 men tog sig inte till winning round.
Se hela tävlingen igen i Equisport
ATG Riders League säsongen 2025/2026
2025
- Vecka 30 Equine Club West RF, Åbytravet Mölndal – deltävling 1
- Vecka 35 Åby RK, Norrköping – deltävling 2
- Vecka 37 Flyinge HK – deltävling 3
- Vecka 44 Jönköping Horse Show, Elmia – höstfinal/ deltävling 4
- Vecka 47 Strömsholms RF – deltävling 5
2026
- Vecka 6 Borås FK – deltävling 6
- Vecka 8 Gothenburg Horse Show – totalfinal
Kontakter
Matilda HjertstrandPresschef
Tel:0220-456 31Tel:070-979 56 31matilda.hjertstrand@ridsport.seBilder





Följ Svenska Ridsportförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Ridsportförbundet
Ridsport tävlingskalender vecka 43-44 202620.10.2026 14:05:45 CEST | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
Fullsatt när toppryttare sprider kunskap hos Eriksmåla Ridklubb19.10.2026 15:24:38 CEST | Pressinbjudan
Eriksmåla Ridklubb har fyllt manegen till bredden när Folksam Säker med häst on Tour och tre starka ridsportstjärnor gästar Årets ridskola tisdagen den 20 oktober för att sprida kunskap om hästar och säkra grepp i stallet och i sadeln. Representanter från media välkomnas att träffa tränare och ryttare!
Spännande svensk start i dressyrens världscuppremiär14.10.2026 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
Finalen i FEI Dressage World Cup 2027 går i Göteborg 22-28 mars - nu inledspoängjakten för att ta sig dit. Stortalangen Cecilia Bergåkra och mästerskapsryttaren Maria von Essen är de blågula korten vid helgens premiär i danska Herning. – Två starka ekipage får första chansen, säger förbundskapten Stefan Jansson.
Ridsport tävlingskalender vecka 42-43 202613.10.2026 14:30:57 CEST | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
Nu startar världscupsäsongen - Henrik von Eckermann till premiären: ”Satsar för fullt”8.10.2026 16:23:59 CEST | Pressmeddelande
Gothenburg Horse Show är finalarrangör för Longines FEI Jumping World Cup 2026/2027. Nu är årets premiär i Oslo nära och dubbla världscupfinalvinnaren Henrik von Eckermann är med i leken när startskottet går 11 oktober. – Jag satsar för fullt på världscupen, säger Henrik von Eckermann.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum