Stockholm går in som huvudpartner för Stockholm Pride
31.7.2025 07:56:00 CEST | Rödgröna styret i Stockholms stad | Pressmeddelande
Stockholms stad och Stockholm Pride har undertecknat ett intentionsavtal. Målet är dels att fördjupa det långsiktiga samarbetet och dels att tredubbla det ekonomiska stödet under åren 2026–2029. Avtalet bekräftar stadens starka stöd till evenemanget och de värderingar Pride står för – om alla människors lika värde, frihet och kärlek.

– Stockholm ska vara en öppen och fri stad där alla, oavsett sexualitet eller könsuttryck, ska kunna leva ut hela sin identitet i frihet. Att vi i Stockholm har ett levande HBTQI+-community och civilsamhälle är avgörande för att dessa viktiga värden upprätthålls. Jag är därför stolt och glad över att staden nu stärker vårt samarbete i detta nya partnerskap med Stockholm Pride. Tillsammans formar vi Stockholm till en lite öppnare och mer inkluderande huvudstad för varje dag som går, säger Karin Wanngård (S), finansborgarråd i Stockholm.
Pride är ett av stadens viktigaste evenemang. Det skapar trygghet, glädje och gemenskap – särskilt för HBTQI+-personer – och bidrar till ett öppnare och mer inkluderande Stockholm.
– Vi är glada för det utökade och fördjupade partnerskapet med Stockholms stad. I en värld där tidningarna fylls av nyheter om förbud mot Pride och växande hat och hot väljer Stockholm att stå upp för de värderingar som är så viktiga för oss: jämställdhet, jämlikhet och allas lika värde. På HBTQ+-kartan fortsätter Stockholm att vara den ljusa punkten och symbolen för att en bättre värld är möjlig, säger Michal Budryk, ordförande Stockholm Pride.
– Stockholm ska vara en stad där kärlek är fri, mångfald firas och ingen behöver dölja vem de är. Med det här samarbetet stärker vi rättigheterna, synligheten och gör Stockholm till en stolt, färgstark och orubbligt solidarisk Pride-stad, säger Clara Lindblom (V), gruppledare för Vänsterpartiet i Stockholms stad.
Från och med 2026 kommer Stockholms stad att ge Stockholm Pride ett årligt stöd på två miljoner kronor, från tidigare mellan 500 000-700 000 kronor per år. Syftet är att säkra en långsiktig och hållbar utveckling av evenemanget och att Pride ska nå ut bredare, till fler stockholmare och besökare i hela staden.
– I en tid där hbtqi-personers rättigheter hotas mer än på länge är det avgörande att vi i Stockholm skyddar allas rätt att fritt älska vem man vill och vara den man är i. Stockholm Pride betyder mycket för mig personligen och innebär en fristad där jag och många med mig inte bryter mot några normer. Jag är stolt att vi går in som huvudpartner till Pride och tredubblar det ekonomiska stödet, säger Åsa Lindhagen (MP), gruppledare för Miljöpartiet i Stockholms stad.
Målet är att under hösten 2025 sluta ett samarbetsavtal som ger staden en tydlig roll som huvudpartner, med närvaro i Pride Park, Pride House och Paraden – och att tillsammans lägga grunden för framtida satsningar, som undersöka möjligheterna för ett nytt värdskap för Europride eller World Pride.
Stockholm är och ska fortsätta vara en öppen, stolt och trygg stad – för oss alla.
Nyckelord
Kontakter
Hanna Amin Andersson
Tel:076-122 92 44hanna.amin@stockholm.seMarie NäslundKanslichef Vänsterpartiet
Tel:076 12 29 109marie.naslund.2@stockholm.seLinnea MagnérMiljöpartiet de gröna
Tel:076-122 96 11linnea.magner@stockholm.seRödgröna styret
Det rödgröna styret i Stockholms stad består av Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet. Vi arbetar tillsammans för ett öppet, jämlikt och klimatsmart Stockholm.

Följ Rödgröna styret i Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Rödgröna styret i Stockholms stad
Visningen av Sveriges matcher flyttas till Stockholms stadion17.6.2026 11:27:09 CEST | Pressmeddelande
Engagemanget för det svenska fotbollslandslagets matcher i VM är enormt. För att göra plats för alla fans som vill uppleva matcherna tillsammans flyttar därför Stockholms stad de publika visningarna i innerstaden, från Kungsträdgården till Stockholms stadion.
Löftet infrias: Stockholm tar nästa steg för naturreservat i Bagarmossenskogen15.6.2026 10:30:48 CEST | Pressmeddelande
Det rödgröna styret i Stockholms stad tar nu nästa steg för att inrätta ett naturreservat i Bagarmossenskogen. Exploateringsnämnden har fattat beslut om ett förnyat utredningsbeslut som gör det möjligt att gå vidare med arbetet för att långsiktigt skydda ett av södra Stockholms mest uppskattade skogsområden.
Ny hockeyarena i Stockholm3.6.2026 09:54:57 CEST | Pressmeddelande
En ny arena för hockey kommer att byggas i Globenområdet. Det har den rödgröna majoriteten i Stockholm beslutat att gå vidare med. Den nya arenan ska ersätta gamla Hovet och ha kapacitet för cirka 10 000 åskådare.
Klubbat och klart – över 17 000 fler i välfärden får arbetsskor27.5.2026 14:22:00 CEST | Pressmeddelande
Den som arbetar hela dagarna med att ta hand om barn, äldre och människor med stora stödbehov ska ha en arbetsmiljö som håller i längden. Efter beslut i kommunfullmäktige kommer nu över 17 700 fler medarbetare i Stockholms välfärd att erbjudas arbetsskor, bland annat inom förskola och sociala verksamheter.
Stockholm visar herrarnas fotbolls-VM på storbildsskärmar13.5.2026 14:30:00 CEST | Pressmeddelande
Efter Sveriges kvalificering till världsmästerskapet i fotboll för herrar kommer Stockholms stad att erbjuda storbildsvisningar på flera platser runt om i staden under mästerskapet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum