40 nya åklagare, varav en i Uppsala
1.2.2021 08:15:48 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Arbetstrycket inom Åklagarmyndigheten är mycket högt över hela landet. Antalet frihetsberövade personer är rekordhögt. Framförallt den grova gängrelaterade brottsligheten drar mycket resurser. Sådana ärenden är också svårutredda, eftersom de inblandade ofta väljer att tiga under förundersökningen.
Sedan ett par år har Åklagarmyndigheten ökat rekryteringstakten med målet att antalet åklagare ska bli betydligt fler, cirka 1 200 stycken 2025. I dag finns cirka 1 030 åklagare, vilket är ungefär 40 fler än ett år tidigare. Under perioden från den 1 december 2020 till slutet av januari 2021 fattades anställningsbeslut om totalt 40 nya åklagare i landet.
– Min bedömning är att det är helt nödvändigt att vi växer. Det handlar både om att vi ska kunna lagföra så många som möjligt av de som begår brott och att medarbetarna ska ha en rimlig arbetsbelastning, säger riksåklagare Petra Lundh.
Åklagarkammaren i Uppsala arbetar med brott som begås i Uppsala län. Här arbetar cirka 40 personer, varav ca 30 är åklagare. Nu kommer en förstärkning med ytterligare en.
– I Uppsala påverkas vi mycket av närheten till Stockholm och den grova brottsligheten som typiskt sett tidigare bara fanns i Stockholm, Göteborg och Malmö. Vi ser att de kriminella rör sig mellan våra län i mycket större omfattning än tidigare och att vi har mycket grov brottslighet här som kräver resurser, säger chefsåklagare Ingrid Isgren på Åklagarkammaren i Uppsala.
Alla nya åklagare genomgår en omfattande internutbildning och är färdigutbildade efter ca tre år.
Kontakt
Chefsåklagare Ingrid Isgren, 010–562 53 29, tillgänglig i dag den 1 februari kl. 10–11 och 15–16.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Begäran till riksåklagaren att återuppta förundersökningen i Knutbyärendet20.3.2026 10:44:19 CET | Pressmeddelande
Vid en pressträff i dag, fredag den 20 mars, berättade advokat Johan Eriksson att han avser att lämna in en begäran om att återuppta förundersökningen i ärendet om mord m.m. i Knutby 2004. När en begäran om att återuppta en förundersökning om en dom som vunnit laga kraft kommer in till Åklagarmyndigheten, så handläggs den enligt de bestämmelser som gäller för resningsärenden.
Riksåklagaren kommenterar ett HD-avgörande om utvisning20.3.2026 09:19:18 CET | Pressmeddelande
Högsta domstolen har i dag meddelat avgörande i ett mål som handlar om förutsättningarna för att utvisa EES-medborgare vid upprepad tillgreppsbrottslighet. Riksåklagare Katarina Johansson Welin lämnar en kommentar.
Förundersökning om mord i Ånge nedlagd19.3.2026 08:05:29 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 2 januari i år hittades en man och en kvinna döda i en bostad i Ånge. En förundersökning om mord inleddes, med misstanke om att mannen mördat kvinnan. Åklagaren har nu lagt ned förundersökningen då misstänkt är avliden.
Tankfartygets befälhavare har begärts häktad15.3.2026 10:37:42 CET | Pressmeddelande
Under kvällen igår lördag beslutade åklagare att begära befälhavaren på fartyget Sea Owl 1 utanför Trelleborg häktad. Häktningsförhandlingen hålls i dag söndag. Åklagaren är tillgänglig för en kort kommentar på telefon senare i eftermiddag.
Befälhavare på tankfartyget utanför Trelleborg har nu anhållits13.3.2026 19:03:14 CET | Pressmeddelande
Åklagare har under kvällen i dag fredag beslutat att anhålla befälhavaren på tankfartyget Sea Owl 1 på sannolika skäl misstänkt för brukande av falsk urkund, grovt brott.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
