Greta Garbos brev, nya inblickar i Andrée-expeditionen och en komplett utgåva av Theodor de Brys Voyages på Stockholms Auktionsverk
28.5.2025 11:25:00 CEST | Stockholms Auktionsverk | Pressmeddelande
Stockholms Auktionsverk inleder idag visningen av den högklassiga The Rare Books, Maps & Manuscripts Collection. Ett av auktionens huvudnummer är en komplett utgåva av Theodor de Brys Voyages på latin – ett sällsynt verk som anses vara den främsta samlingen av reseberättelser i det tidiga 1600-talets Europa.

Den kompletta samlingen omfattar Grands Voyages (Amerika) och Petits Voyages (Afrika och Asien) – en raritet i auktionsvärlden – vilket gör detta till ett unikt tillfälle för samlare.
Theodor de Bry färdigställde den första delen 1590 och hann publicera ytterligare fem delar innan han avled 1598. Därefter tog hans hustru och söner över arbetet med att slutföra Grands Voyages och inledde Petits Voyages, som fullbordades 1634. De Brys Voyages blev omedelbart populära och kom med tiden att utgöra grunden för Europas bild av Amerika och Ostindien för lång tid framåt.
– De här verken var fönster som gav européerna en häpnadsväckande inblick i livet och händelserna på en kontinent de inte visste något om. De Bry ville att allmänheten skulle förstå vad som pågick på andra sidan Atlanten och vad kolonisatörerna företog sig. För att nå ut till så många som möjligt fokuserade han på detaljerade illustrationer, säger Katharina Fahlstedt, chef för avdelningen Böcker, Kartor & Handskrifter på Stockholms Auktionsverk.
Andra höjdpunkter i The Rare Books, Maps & Manuscripts Collection är hittills opublicerade handskrivna manuskript av Axel Stake, vätgasingenjör med ansvar för fyllningen av ballongen Örnen under Andrées polarexpeditioner, men även tio handskrivna brev av den avgudade svenska Hollywoodikonen Greta Garbo, författade på 1940- och 50-talet.
Det är en period när Garbos filmkarriär avrundas, och i breven framträder en stjärna som trots det stora avståndet engagerar sig starkt i familjens vardagsliv hemma i Sverige – i synnerhet när det gäller brodern Sven Gustafsson och hans hustru Peg. “Den gudomliga” förefaller däremot fullständigt oentusiastisk inför en comeback på vita duken: “Jag har ju varit ifrån så länge, att jag inte kan tänka mig att stå för en kamera igen”, skriver hon bland annat till familjen.

Och när de därhemma överväger en flytt till USA, målar hon knappast sitt nya hemland i grälla färger: “Inte vet jag vad jag ska råda er heller, som jag sagt så många gånger, jag vet inte själv vad jag ska göra ens. Om ni vilja till New York, är det väl bäst att ta ett apartment först, och se hur ni tycker om det... Det är ju som ni veta, ej så lätt att bo i stad, men miljoner gör ju det, allt går ju om man är ´zufrieden´".
Visningen av The Rare Books, Maps & Manuscripts Collection inleds idag på Stockholms Auktionsverk på Nybrogatan 32 och pågår fram till auktionen den 10 juni.
Under samma period visas även The Asian Fine Art Collection med exklusiva höjdpunkter som en tibetansk 1400-talsstatyett föreställande buddhistmästaren Tsongkhapa, en sirlig nepalesisk Tara (kvinnlig Buddha) från 1300-talet skulpterad i trä, samt två underglasyrblå och röda 1700-talsskålar, dekorerade med “De åtta taoistiska odödliga” och försedda med kejsaren Qianlongs märke.

Dan PanasPresschef
Tel:0701 865 290dan.panas@auktionsverket.comBilder

Om oss
Stockholms Auktionsverk är världens äldsta auktionshus, grundat 1674, och har i över 350 år varit en central marknadsplats för svensk och internationell kulturhistoria. Med flest filialer av alla svenska auktionshus – i Sverige, Tyskland och Finland – är företaget en ledande aktör inom kvalitetsauktioner i Norden. Genom att använda den marknadsledande digitala plattformen Auctionet når man även över en miljon registrerade köpare i mer än 180 länder. Sedan hösten 2025 är Uppsala Auktionskammare fullt integrerad i Stockholms Auktionsverk.
Staty fyndades på loppmarknad – såldes för över 2,4 miljoner kronor på The Asian Fine Art Sale11.12.2025 12:10:00 CET | Pressmeddelande
Ett sensationellt loppmarknadsfynd från Uppsala stod i centrum för en intensiv internationell budgivning på torsdagen. Statyn av Shakyamuni Buddha, som fört en anonym tillvaro i ett privat hem, gick under klubban till ett slutpris på 2 437 500 kronor på The Asian Fine Art Sale.
Drottning Josefinas örhängen sålda för över två miljoner kronor10.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Hon var hustru till Oscar I och drottning av Sverige och Norge 1844-1859. På onsdagen gick ett par magnifika pärlörhängen som tillhört drottning Josefina under klubban till slutpriset 2 187 500 kronor efter intensiv internationell budgivning.
Stort intresse för Einstein-brev bidrog till nytt rekord för Stockholms Auktionsverk8.12.2025 18:15:00 CET | Pressmeddelande
Med bara två dagar till årets Nobelprisutdelning väckte Albert Einsteins korrespondens med matematikern Chaim Herman Müntz stort intresse på The Rare Books, Maps & Manuscripts Sale. Den unika samlingen brev såldes för sammanlagt 1 175 000 kronor och bidrog till att göra auktionen till den mest framgångsrika bokauktionen i Stockholms Auktionsverks historia med en sammanlagd försäljningssumma på nära 8,2 miljoner kronor.
Stockholms Auktionsverk presenterar: The Asian Fine Art Sale och The Rare Books, Maps and Manuscripts Sale27.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Hänförande skicklighet, mångtusenårig kunskap – och historiens dolda blad. Slagauktionerna The Asian Fine Art Sale och The Rare Books, Maps and Manuscripts Sale presenterar dyrbara föremål som gjort halsbrytande resor genom seklerna – från en sensationell Buddha Shakyamuni som föll i glömska och fyndades på loppmarknad, till Piranesis konstfulla utforskningar av Roms hemligheter och personliga brev av Albert Einstein och Greta Garbo.
Stockholms Auktionsverk presenterar: The Curated Classics & Fine Jewellery Sale26.11.2025 13:50:00 CET | Pressmeddelande
The Curated Classics & Fine Jewellery Sale lyfter fram det allra främsta inom klassisk konst, konsthantverk och smyckeskonst. Bland höjdpunkterna finns svenska drottning Josefinas praktfulla pärlörhängen, utvalda silverföremål ur Jan Ribbhagens samling, ett par sällsynta appliquer attribuerade André-Charles Boulle, samt Adriaen Cornelisz van Salms storslagna skildring av slaget vid Málaga.
Besök vårt pressrum