Ny rektor för Alviksskolan och Ulvsundaskolan
Robert Staby blir rektor för två skolor i Bromma. Han kommer närmast från Hökarängsskolan och har även arbetat i Järva och på Södermalm.

Robert Staby har varit rektor på flera skolor i olika delar av Stockholm. Det har gett honom en bred förståelse för stadens elever och skolor.
– Det finns mycket som förenar även om yttre förutsättningar och socioekonomisk bakgrund kan skilja sig åt. Uppdraget är alltid detsamma och på alla skolor har jag mött engagerad personal som gör sitt yttersta för eleverna. Det är en styrka som jag vill ta vara på.
På Alviksskolan finns 1 000 elever och 120 av dem går i hörselklass. Ulvsundaskolan är en annexskola till Alviksskolan och har 80 elever.
– Jag ser fram emot att få bli en del av båda skolorna. Möjligheten att arbeta långsiktigt med skolutveckling tillsammans med kompetenta kollegor och engagerad personal lockar mig. Skolorna har också tydliga kopplingar till lokalsamhället. Det skapar goda förutsättningar för att bygga en stark och trygg skolmiljö.
Kontrast skapade trygghet
Robert Staby växte upp i Solna. Han fick tidigt erfarenheter av olika delar av kommunen och det har påverkat honom.
– Jag bodde i Råsunda som var ett område med goda socioekonomiska förutsättningar. Samtidigt gick jag i skolan i Hagalund som var ett mer utsatt område. Kontrasten har präglat mig. Jag kan röra mig tryggt mellan olika sammanhang och har en nyfikenhet, snarare än rädsla, på det som kan uppfattas som annorlunda.
Skillnad och drivkraft
Roberts mamma var lärare och skolan har på så sätt alltid haft en central plats i Roberts liv. Under Roberts egen skolgång blev det också tydligt för honom hur mycket en skicklig lärare kan betyda.
– Lärare som inte lyckades nå fram väckte en vilja hos mig att göra skillnad. De lärare som inspirerade väckte mitt intresse för lärande och visade hur avgörande läraryrket är för elevernas framtid. Den skillnaden är fortfarande en viktig drivkraft för mig som rektor. Det strategiska ledarskapet, kombinerat med vardagens närhet till elever och personal, gör rektorsrollen spännande och viktig.
Fakta
Robert Staby börjar arbeta som rektor på Alviksskolan och Ulvsundaskolan den 1 september. Tidigare rektor på skolorna blir förbundschef för Svensk simidrott.
Nyckelord
Kontakter
UtbildningsförvaltningenPresskontakter: Matilda Asp och Lena Parkvall
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning, med närmare 16 000 medarbetare och cirka 170 kommunala grundskolor och gymnasieskolor.
Förvaltningen ansvarar för och driver kommunal förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, skolbarnsomsorg, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Förvaltningen svarar för övergripande uppföljning av alla skolformer oavsett anordnare.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Pressinbjudan: Luciatåg med eldrivna maskiner sätter fokus på hållbar stadsutveckling8.12.2025 07:30:00 CET | Pressinbjudan
Stockholms stad bjuder in att fira innovativt samarbete i Slakthusområdet: På morgonen 12 december rullar ett ovanligt Luciatåg från Södermalm till Slakthusområdet i Stockholm. Tåget består av eldrivna arbetsmaskiner och syftet är att rikta ljus på den snabba omställning som pågår mot en mer hållbar och klimatsmart stadsutveckling.
Pressinbjudan: Konst och ljus ska lyfta Rågsved5.12.2025 13:10:59 CET | Pressinbjudan
Nu får Rågsved centrum ett lyft. Ett rivet parkeringsdäck, ny konst, belysning och planteringar ska göra området öppnare, trevligare och tryggare. Välkommen på invigningsfest den 12 december.
Ny forskning ska stärka undervisningen i Stockholms förskolor5.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Över tusen medarbetare från kommunala och fristående förskolor deltog den 28 november i Förskolesummit 2025 – Stockholms största kompetenssatsning för förskolan. Under dagen presenterades ny forskning om barns utveckling och behov. Kunskap som kan leda till nya arbetssätt och stärkt undervisningskvalitet i stadens förskolor.
Välkommen på nyinvigning av Riksdalertorget4.12.2025 10:43:33 CET | Pressinbjudan
På torsdag 11 december klockan 16.30 återinvigs Riksdalertorget i Hägerstensåsen. Under 2025 har en större upprustning gjorts med ambitionen att skapa ett robust, användarvänligt, grönt och trivsamt lokalt torg.
Stämningsfull invigning av årets vinterplatser på Sätra torg3.12.2025 10:46:02 CET | Pressmeddelande
Med körsång, julbelysning och glögg samlades boende, elever och förbipasserande när Stockholms stad igår invigde årets vinterplatser på Sätra torg. Invigningen markerar starten på säsongens satsning för att skapa julmysiga gator och torg runt om i staden under vinterhalvåret.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum