Ny rektor för Alviksskolan och Ulvsundaskolan
14.8.2025 11:30:50 CEST | Stockholms stad | Nyheter
Robert Staby blir rektor för två skolor i Bromma. Han kommer närmast från Hökarängsskolan och har även arbetat i Järva och på Södermalm.

Robert Staby har varit rektor på flera skolor i olika delar av Stockholm. Det har gett honom en bred förståelse för stadens elever och skolor.
– Det finns mycket som förenar även om yttre förutsättningar och socioekonomisk bakgrund kan skilja sig åt. Uppdraget är alltid detsamma och på alla skolor har jag mött engagerad personal som gör sitt yttersta för eleverna. Det är en styrka som jag vill ta vara på.
På Alviksskolan finns 1 000 elever och 120 av dem går i hörselklass. Ulvsundaskolan är en annexskola till Alviksskolan och har 80 elever.
– Jag ser fram emot att få bli en del av båda skolorna. Möjligheten att arbeta långsiktigt med skolutveckling tillsammans med kompetenta kollegor och engagerad personal lockar mig. Skolorna har också tydliga kopplingar till lokalsamhället. Det skapar goda förutsättningar för att bygga en stark och trygg skolmiljö.
Kontrast skapade trygghet
Robert Staby växte upp i Solna. Han fick tidigt erfarenheter av olika delar av kommunen och det har påverkat honom.
– Jag bodde i Råsunda som var ett område med goda socioekonomiska förutsättningar. Samtidigt gick jag i skolan i Hagalund som var ett mer utsatt område. Kontrasten har präglat mig. Jag kan röra mig tryggt mellan olika sammanhang och har en nyfikenhet, snarare än rädsla, på det som kan uppfattas som annorlunda.
Skillnad och drivkraft
Roberts mamma var lärare och skolan har på så sätt alltid haft en central plats i Roberts liv. Under Roberts egen skolgång blev det också tydligt för honom hur mycket en skicklig lärare kan betyda.
– Lärare som inte lyckades nå fram väckte en vilja hos mig att göra skillnad. De lärare som inspirerade väckte mitt intresse för lärande och visade hur avgörande läraryrket är för elevernas framtid. Den skillnaden är fortfarande en viktig drivkraft för mig som rektor. Det strategiska ledarskapet, kombinerat med vardagens närhet till elever och personal, gör rektorsrollen spännande och viktig.
Fakta
Robert Staby börjar arbeta som rektor på Alviksskolan och Ulvsundaskolan den 1 september. Tidigare rektor på skolorna blir förbundschef för Svensk simidrott.
Nyckelord
Kontakter
UtbildningsförvaltningenPresskontakter: Matilda Asp och Lena Parkvall
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning, med närmare 16 000 medarbetare och cirka 170 kommunala grundskolor och gymnasieskolor.
Förvaltningen ansvarar för och driver kommunal förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, skolbarnsomsorg, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Förvaltningen svarar för övergripande uppföljning av alla skolformer oavsett anordnare.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Nu öppnar sommargågatorna i stadsmiljözon Söder1.4.2026 10:43:20 CEST | Pressmeddelande
Den 1 april öppnar sommargågatorna i stadsmiljözon Söder. Området utvecklas på flera sätt. Bland annat utökas zonen runt Nytorget med en ny sträcka. På gatorna runt stadsmiljözonen blir den rekommenderade hastigheten 20 kilometer i timmen.
2026 års S:t Eriksmedaljörer utsedda26.3.2026 09:47:09 CET | Pressmeddelande
Stockholms stads kommunstyrelse delar sedan 1938 ut S:t Eriksmedaljen till stockholmare som genom sin verksamhet eller insatser anses förtjänta av en sådan utmärkelse från staden.
Större än någonsin – nu släpps årets program till Kulturnatt Stockholm18.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Skeppsvrak, swingdans och spöken. Med ett rekordstort utbud av gratis kulturupplevelser har Kulturnatt Stockholm aldrig varit större. Lördagen den 18 april öppnar 236 verksamheter över hela staden upp sina dörrar och bjuder på allt ifrån drömtydning till hungriga nattfjärilar, stumfilm, linedance och graffiti.
Snart öppnar de första nya toaletterna i Stockholm12.3.2026 12:20:18 CET | Pressmeddelande
Stockholms stad öppnar 65 nya offentliga toaletter. De två första toaletterna öppnas i slutet av mars och står redan på plats vid parken Trudelutten i Kista och vid Nydalsparken i Tensta. Efter det öppnas en till två toaletter i veckan runt om i både innerstaden och ytterstaden.
Ett unikt stenrev kan växa fram vid Djurgården – byggt av överbliven sprängsten från tunnelbyggen12.3.2026 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Isbladslagunens vattendom har vunnit laga kraft. Mitt i Stockholm kan därmed ett unikt stenrev växa fram – byggt av stadens överblivna sprängsten från tunnelbyggen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum