UL:s hösttidtabell införs på måndag
14.8.2025 11:04:00 CEST | Trafik och samhälle | Pressmeddelande
Hösttidtabellen tas i bruk den 18 augusti och innebär en rad större förändringar i och med att bygget av spårvägen på allvar går i gång i centrala Uppsala. De bussar som vanligen kör över Islandsbron måste nu använda Tullgarnsbron. Det innebär att flera busshållplatser tillfälligt stängs av eller flyttas. Det blir även nya hållplatslägen på Uppsala Resecentrum.
- När spårvägen väl finns på plats så kommer fler kunna resa på ett enkelt och smidigt sätt i Uppsala stad. Under byggnationen kommer det bli en del utmaningar men tillsammans med Uppsala kommun arbetar vi för att göra resan så smidig som möjlig, säger Jenny Lundström (MP), ordförande i trafik- och samhällsutvecklingsnämnden.
Utöver omledningen av bussarna till Tullgarnsbron, sker förändringar på Uppsala Resecentrum i och med att flera bussar får nya hållplatslägen.
-Vi gör förändringen för att förbättra flöden och framkomlighet så att bussarna kan hålla sin tidtabell. För att underlätta för våra resenärer kommer vi finnas på plats under de första dagarna för att svara på frågor och visa rätt, säger Daniel Jäderland, trafikchef, Region Uppsala.
En stor nyhet i den nya tabellen är att helgtrafiken mellan Enköping och Uppsala för utökad helgtrafik i och med att linje 774 får tio turer i vardera riktningen på lördagar, söndagar och helgdagar. Arbetspendlingen mellan Östhammar och Hargshamn förbättras genom att flera turer har justerats för att bättre passa de som arbetspendlar med linje 857.
För de som ska besöka Akademiska sjukhuset blir det en lite längre resa från Uppsala Resecentrum i och med att Islandsbron stängs av. De som vill komma riktigt nära ingångarna på sjukhuset kan resa med linje 13, som även i fortsättningen kör på den inre Sjukhusvägen.
Nyckelord
Kontakter
Jenny Lundström (MP)Ordförande Trafik- samhällsutvecklingsnämnden
Tel:018- 611 60 10jenny.lundström@regionuppsala.seDaniel JäderlandAvdelningschef, trafik, region Uppsala
Tel:072-209 25 56daniel.jaderland@regionuppsala.seMaria HasselgrenPresschefRegion Uppsala, Trafik och Samhälle
Tel:072-202 48 64maria.k.hasselgren@regionuppsala.seLänkar
Följ Trafik och samhälle
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafik och samhälle
Bussturer går annan väg på Valborg27.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 30 april- 1 maj får några av UL:s busslinjer andra resvägar. Skälet är de avspärrningar som görs i centrala Uppsala när många deltar i Valborgsfirandet. De linjer som påverkas är 1,2,6,7,9 och 11 som får annan väg än annars. De alternativa körvägarna gäller från torsdag 4.00 till klockan 5.00 fredag 1 maj.
”Vandra med koll” – ny tjänst hos UL1.4.2026 14:20:00 CEST | Pressmeddelande
Region Uppsala är från 2 april ansluten till webbtjänsten ”Vandra med koll”, ett digitalt planeringsverktyg som gör det enklare att upptäcka länets vandringsleder med hjälp av kollektivtrafiken. I verktyget kan man söka efter vandringsleder, kollektivtrafikresor till och från lederna, och även kombinera sina sökningar till en utflyktsplan.
Kommunhuset i Enköping får busshållplats1.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
7 april tas busshållplats Enavallen vid det nya kommunhuset i Enköping i bruk för regionbusstrafiken. Det innebär att regionbusslinjerna 803, 804 och 876 stannar vid hållplatsen.
Fortsatt arbete med framkomlighet och trafiksäkerhet längs Bärbyleden27.2.2026 15:30:04 CET | Pressmeddelande
Region Uppsala har fattat beslut om att tillsammans med Uppsala kommun fortsätta arbetet längs Bärbyleden, från Kvarnbolund till rondellerna vid E4 och Österleden. Målet är att förbättra trafiksäkerheten och se över framkomligheten för både motordriven trafik, cyklister och gående. Arbetet ska vara klart under 2033.
Kollektivtrafiken fortsatte locka många under 202520.2.2026 09:03:00 CET | Pressmeddelande
2025 gjordes det 47 miljoner resor i UL-trafiken, vilket ger ett snitt på 130 000 dagligen. Resandet i Enköping fortsätter att öka, samtidigt som stadstrafiken i Uppsala har minskat något. I regiontrafiken ligger resandet kvar på samma goda nivå som 2024.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum