Stockholms stadsbibliotek utökar öppettiderna på stadens bibliotek
19.8.2025 06:55:00 CEST | Stockholms stad | Pressmeddelande
Från och med den 1 september införs nya öppettider på stadens bibliotek. Enligt önskemål från stockholmarna ökar öppettiderna på kvällar och helger, med särskilt fokus på de största biblioteken över hela staden.

– Målet är att det ska finnas ett stort bibliotek i varje stadsdelsområde med generösa öppettider och ett brett utbud av böcker, tidningar och programverksamhet. Jag är glad över att vi nu gör en stor satsning och öppnar upp biblioteken ännu mer på tider som passar fler av våra besökare, säger Stockholms stadsbibliotekarie Daniel Forsman.
Stockholms stadsbibliotek har under en lång tid arbetat för att göra biblioteken ännu mer tillgängliga för stockholmarna. Från och med den 1 september utökas öppettiderna med särskilt fokus på de största biblioteken och ytterstaden. För att göra öppettiderna mer förutsägbara för stockholmarna, och enklare att komma ihåg, blir de också mer lika varandra.
– En del besökare kommer att behöva styra om sina besöksvanor något, men öppettiderna som helhet över stadens bibliotek blir betydligt mer generösa. Totalt handlar det om en utökning med drygt 70 timmar per vecka. De stora biblioteken finns alltid nära, oavsett var i staden man befinner sig, säger Daniel Forsman.
Som en del av arbetet med de nya öppettiderna har stockholmare tillfrågats om vilka önskemål de har, kopplat till bibliotekens öppethållande. Studenter vill gärna ha möjlighet att vara kvar senare på kvällarna, yrkesarbetande vill gärna kunna komma förbi efter jobbet och vårdnadshavare vill hinna förbi biblioteket tillsammans med barnen efter hämtning på förskolan. Vissa medelstora och mindre bibliotek kan få något minskade, eller förskjutna, öppettider för att möta efterfrågan om kvällsöppet. Samtidigt utökas öppettiderna på de meröppna biblioteken, alltså bibliotek som det går att få tillgång till utanför de ordinarie öppettiderna, med omkring 60 timmar per vecka.
Mer om de nya öppettiderna:
De största biblioteken i Stockholm kommer som regel att ha öppet mellan klockan 10-20 under måndag till torsdag och 10-17 under fredag till söndag. Riktmärket för de andra biblioteken är öppettider mellan 12-18 eller 10-18, måndag till torsdag. Den nya fredagstiden blir i de flesta fallen klockan 10-17. För ett fåtal bibliotek innebär utjämningen ett minskat öppethållande från 19 till 18 enstaka dagar.
En samlad förteckning över de nya öppettiderna finns på bibliotekets webbplats, under respektive bibliotek: biblioteket.stockholm.se
Nyckelord
Kontakter
KulturförvaltningenCarolina Ekéus, presschef
Tel:076-123 18 80carolina.ekeus@stockholm.seKULTURFÖRVALTNINGEN I Kulturförvaltningen ingår Kulturskolan, Liljevalchs konsthall, Stockholm konst, Stockholms stadsbibliotek, Stadsmuseet med Medeltidsmuseet och Stockholmia förlag samt Evenemangsavdelningen.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Drömdungens nya bollplan och multisportsytor invigda!22.5.2026 13:42:25 CEST | Pressmeddelande
Torsdagen den 21 maj invigdes nyrenoverade Drömdungens bollplan och intilliggande multisportsytor i Smedslätten, Bromma. Invigningen genomfördes under Smedslättsskolans dag tillsammans med elever, lärare, föräldrar och anhöriga.
Återinvigning av Rörstrandsgatan – blir gågata året runt22.5.2026 11:07:40 CEST | Pressinbjudan
Nu är det dags att återinviga Rörstrandsgatan och den sträcka mellan Birkagatan och Norrbackagatan som blir gågata året runt. Invigningen sker 27 maj klockan 11 vid korsningen Rörstrandsgatan/Birkagatan.
Pressinbjudan: Invigning av Stockholms stads återbrukscentral21.5.2026 14:24:42 CEST | Pressinbjudan
Nu öppnar Stockholms stads återbrukscentral där byggmaterial får en andra chans i stor skala. Välkommen fredagen den 29 maj klockan 13.00.
Ny rektor på Bromma gymnasium21.5.2026 14:10:12 CEST | Nyheter
Andreas Eriksson blir ny rektor på Bromma gymnasium. Han kommer närmast från Kungsholmens västra gymnasium och har även arbetat på Arlandagymnasiet i Sigtuna.
Startskott för årets 64 sommarplatser i Stockholm21.5.2026 11:22:32 CEST | Pressmeddelande
Igår, 20 maj, invigdes årets totalt 64 sommarplatser i Stockholm. Det är fler sommarplatser än någonsin tidigare. Invigningen ägde rum på Humlegårdsgatan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum