Samhall AB

Samhalls delårsrapport för första halvåret 2025

Dela

Samhalls delårsrapport för januari–juni 2025 har nu publicerats. Under första halvåret har 825 medarbetare gått vidare från Samhall till ett arbete på den reguljära arbetsmarknaden. Samtidigt har 3 083 nya medarbetare med funktionsnedsättning och nedsatt arbetsförmåga välkomnats till Samhall.

– Under första halvåret har vi fortsatt att ta viktiga steg i vårt förändringsarbete, med ett mer närvarande ledarskap och stärkt stöd till medarbetarna. Samtidigt ser vi en positiv affärsutveckling, där flera nya affärer har bidragit till att bredda och stärka verksamheten. Det är också glädjande att övergångarna till andra arbetsgivare nu ökar för femte kvartalet i rad, säger Sara Revell Ford, vd på Samhall.

Sammanfattning av januari–juni 2025:

  • Antalet lönetimmar för anställda i skyddat arbete var 15,9 (16,1) miljoner.
  • Lönetimmar för anställda med lönebidrag för utveckling i anställning var 1,4 (1,5) miljoner.
  • Antalet övergångar till annan arbetsgivare var 825 (736).
  • Rekryteringen från prioriterade grupper var 63 (55) procent.
  • Nettoomsättningen uppgick till 1 722 (1 668) miljoner kronor.
  • Rörelseresultatet uppgick till -113 (115) miljoner kronor.
  • Periodens resultat uppgick till -76 (238) miljoner kronor.
  • Räntabiliteten på genomsnittligt justerat eget kapital uppgick till -3 (16) procent.
  • Soliditeten uppgick till 41 (41) procent.
  • Totalt anställdes 2 316 (2 112) personer till Samhalls olika uppdrag och 767 (1 039) personer påbörjade praktik inom arbetsmarknadstjänster.

För hela delårsrapporten, besök:

https://samhall.se/om-samhall/samhalls-arsredovisning-finansiell-information/

Kontakter

Samhalls viktigaste uppdrag är att skapa utvecklande arbeten åt personer med funktionsnedsättning genom att matcha rätt person till rätt arbete i konkurrensutsatta kunduppdrag. Företaget har över 25 000 medarbetare i hela landet och erbjuder tjänster inom allt från städ, tvätt och fastighetsskötsel till logistik, tillverkning och omsorg. Samhall ägs av svenska staten och genom åren har omkring 200 000 personer fått jobb inom, och genom, bolaget.

Följ Samhall AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Samhall AB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye