Fredrik Holmberg ny generaldirektör på Lantmäteriet
15.8.2025 11:43:48 CEST | Lantmäteriet | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Fredrik Holmberg till ny generaldirektör på Lantmäteriet. Tillsättningen presenterades för Lantmäteriets medarbetare av statsrådet Andreas Carlson under ett besök på Lantmäteriet i Gävle på fredagsförmiddagen.

Fredrik Holmberg kommer närmast från rollen som överdirektör på Skatteverket och har innan dess haft samma position på Tullverket. Han var dessförinnan planeringsdirektör och ställföreträdande generaldirektör vid Ekobrottsmyndigheten 2008 - 2018.
Fredrik Holmberg tillträder som generaldirektör på Lantmäteriet med omedelbar verkan, fredag 15/8.
För mer information, läs mer på regeringens webbplats
https://regeringen.se/pressmeddelanden/2025/08/ny-generaldirektor-utsedd-for-lantmateriet/
Om oss
Lantmäteriet bidrar till ett hållbart samhällsbyggande och ekonomisk utveckling. Vi skapar förutsättningar för att man tryggt ska kunna köpa, äga och sälja fastigheter. Det är via oss du kan söka, hitta och använda geografisk information och fastighetsinformation. Vår expertis och våra tjänster är grunden för att samhällsplanering, fastighetsmarknad och information om natur, vägar och platser ska fungera och vara tillförlitlig.
Lantmäteriet har omkring 2 000 medarbetare fördelade på cirka 50 orter. Huvudkontoret ligger i Gävle.
Följ Lantmäteriet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantmäteriet
Nya regler ska stärka tryggheten vid fastighetsaffärer29.6.2026 09:01:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juli börjar nya regler gälla för ansökningar om lagfart, inskrivning av tomträttsinnehav och tomträttsupplåtelse. Syftet är att stärka tryggheten på fastighetsmarknaden och minska risken för att felaktiga identitetsuppgifter används när fastigheter byter ägare.
Nu flygfotograferas Ångermanland – så används bilderna26.6.2026 09:05:00 CEST | Pressmeddelande
Under vecka 27 och några veckor framåt kommer ett flygplan att synas över Ångermanland. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Nu flygfotograferas Västerbotten– så används bilderna26.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under vecka 27 och några veckor framåt kommer ett flygplan att synas över Västerbotten. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Nu flygfotograferas Dalarna – så används bilderna8.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under den kommande veckan, (vecka 23) kommer ett flygplan att synas över Siljanstrakterna runt Mora och Leksand. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Kvinnor äger betydligt mindre mark är män - utvecklingen mot mer jämställt fastighetsägande går långsamt6.3.2026 14:30:00 CET | Pressmeddelande
Skillnaden mellan kvinnor och mäns ägande av fastigheter och mark är fortfarande stor. Kvinnor äger 14 procent av den totala markarealen medan män äger 37 procent. När det gäller fastigheter äger kvinnor 37 procent av landets fastigheter jämfört med männens andel på 47 procent. Resterande fastigheter ägs av dödsbon, företag och andra organisationer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum