E.ON Sverige AB

E.ON höjer beredskapen inför fredagskvällens vindvarning

15.8.2025 12:08:54 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

Dela

SMHI varnar för kraftiga vindbyar i stora områden runt Stockholms och Uppsala län samt södra och mellersta Norrland under fredagskvällen. Samtidigt drar åskan förbi. E.ON höjer därför beredskapen i de berörda områdena.

E.ON höjer beredskapen i Stockholm, Uppsala och södra och mellersta Norrland efter varningar om kraftiga vindbyar under fredagskvällen.
E.ON höjer beredskapen i Stockholm, Uppsala och södra och mellersta Norrland efter varningar om kraftiga vindbyar under fredagskvällen. Foto: Scandinav

– Vi har förstärkt beredskapen hos våra entreprenörer med extra resurser, ställt fram maskiner och vår driftcentral följer väderläget noggrant, säger Lena Berglund, regionchef på E.ON, som uppmanar allmänheten att förbereda sig.

– Förankra lösa föremål och byggmaterial på tomten eller innergården, säkra eller montera ner barnens studsmattor, se till att ha ljus och tändstickor till hands, liksom batterier till ficklampan. Det kan även vara bra att tappa upp extra vatten, eftersom vattentrycket kan försvinna vid strömavbrott. Och laddade mobiltelefoner är förstås också bra att tänka på.

De senaste åren har E.ON vädersäkrat en stor del av elnätet i området, vilket minskat risken för strömavbrott. Riskerna kan dock aldrig elimineras helt – därav den höjda beredskapen.

Så förbereder du dig på storm:
Strömavbrott | När oväder är på ingång – eon.se

På eon.se/stromavbrott finns information om pågående strömavbrott samt möjlighet att göra felanmälan.

Nyckelord

Kontakter

Om oss

I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

E.ON investerar 70 miljoner i elnätet mellan Hoting och Flybäcken – stärker elförsörjningen för hushåll och företag27.10.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande

E.ON tar nästa steg i den omfattande moderniseringen av elnätet i Backeområdet. Nu investerar bolaget 70 miljoner kronor i att förnya den 12,6 kilometer långa kraftledningen mellan Hoting och Flybäcken. Satsningen ska minska risken för strömavbrott, stärka leveranssäkerheten för hushåll och företag och skapa ett mer robust elnät som kan möta framtidens behov. Investeringen ingår i det så kallade Backeklustret, en långsiktig förnyelse av regionens elnät för sammanlagt 1,2 miljarder kronor.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye