Shakespeares sexistiska komedi blir teaterfest på Stora scenen
Så tuktas en argbigga har ansetts vara kvinnofientlig och i princip ospelbar i vår tid. Nu har regissören Farnaz Arbabi tagit ett nytt grepp om pjäsen som bäddar för en spektakulär uppsättning med extra allt; känsloladdat skådespeleri, renässanskostymer, musikaliska slagdängor, dansare och clowner. Premiär på Stora scenen den 5 september.

- Så tuktas en argbigga är en komedi som handlar om att tämja en kvinna som anses bete sig ”okvinnligt”. Pjäsens tre kvinnoroller har valt olika överlevnadsstrategier i en värld styrd av män. Idag finns en stark rörelse och längtan tillbaka till tydliga uppdelade könsroller som jag vävt in i min nytolkning av Shakespeares text, säger regissören Farnaz Arbabi.
Systrarna Katarina och Bianca är varandras motsatser – Bianca är en romantisk influencer, medan Katarina är kaxig och ogenerad. Problemet är att Bianca inte får gifta sig förrän storasystern gör det. När Biancas friare försöker hitta någon för Katarina dyker den självsäkra Petruccio upp. En het romans tar fart, följt av bröllop – men livet efter bröllopen blir inte som systrarna tänkt sig.
I händerna på Farnaz Arbabi, som i princip skrivit om hela Shakespeares text på ny blankvers, blir detta en explosiv och maxad föreställning som tar publiken till en värld där 1500-tal möter nutid. Femton dansare från Balettakademin förhöjer stämningen och lockar till fest.
I huvudrollen som Katarina syns Dramatendebutanten Sara Shirpey, känd från bland annat tv-serien Taelgia.
Medverkar gör: Sara Shirpey, Maia Hansson Bergqvist, David Book, Hannes Meidal, Pierre Wilkner, Kristina Törnqvist, Andreas Rothlin Svensson, John Njie, Elisabeth Wernesjö och Alexander de Sousa.
Nyckelord
Kontakter
Lena TörnerPressansvarig/Head of press
Dramaten/Royal Dramatic Theatre
Bilder




Om oss
Kungliga Dramatiska Teatern, mer känd som Dramaten, är Sveriges nationalscen. Teatern verkar utifrån ett uppdrag från regeringen, som bland annat innebär att teatern såväl ska förvalta teaterhistorien som arbeta för teaterkonstens utveckling. På Dramaten spelas således klassiker, nyskriven teater och teater för barn och ungdom. Teatern ägs till 100 procent av svenska staten. Vd är Kitte Wagner och Mattias Andersson är teaterchef och konstnärlig ledare.
Teaterhuset vid Nybroplan är Dramatens hemvist sedan 1908 och rymmer fyra scener. Den största, Stora scenen, rymmer upp till 770 besökare. I direkt anslutning till huset vid Nybroplan, på Almlöfsgatan bakom, ligger Lilla scenen. Sedan 1997 har Dramaten också en scen på Elverket, på Linnégatan 69, som sedan hösten 2021 drivs tillsammans med Dansens Hus.
Följ Dramaten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dramaten
Från skiss till scen – Dramaten visar vägen mot en hållbar kostymbransch28.11.2025 11:55:02 CET | Pressmeddelande
Under hösten gick startskottet för Branschdialogen Scener för hållbarhet där Stockholms och Uppsalas större scener möttes för att dela kunskap och erfarenheter om miljöfrågor. Nu avslutar Dramaten höstens arbete kring hållbarhet med ett publikt samtal om kostymtillverkning. Hållbar kostym – från skiss till Stora scenen äger rum i Dramatenbaren 8 december, klockan 17.00.
Hamlet återuppstår på Stora scenen hösten 202627.11.2025 12:55:00 CET | Pressmeddelande
Mattias Anderssons publik- och kritikersuccé Hamlet – The Death of Theatre ges för sista gången på Elverket i december då Dramaten lämnar scenen efter trettio år. Föreställningen har varit slutsåld sedan premiären men nu kan Dramaten glädja publiken med att den får nypremiär 3 oktober 2026 – med Gustav Lindh och Gizem Erdogan som Hamlet och Ofelia. Biljetterna släpps idag.
Dragdrottningarna Lillan och Tjorven tillbaka med teaterguidningar26.11.2025 09:13:16 CET | Pressmeddelande
Under mellandagarna kommer barnen återigen få gå bakom ridåerna till teaterns värld tillsammans med dragdrottningarna. Deras teaterguidning börjar och slutar i Lejonkulan där en jakt på självaste Thalia tar vägen förbi Stora scenens salong och Marmorfoajén där barnen får skriva en egen pjäs.
Elva skådespelare och fyra dansare iscensätter Karl Marx Das Kapital18.11.2025 11:02:51 CET | Pressmeddelande
I dansteaterföreställningen Das Kapital varvas Marx text med vardagssamtal – igenkännbara för alla när tiden ägnas åt arbete, pengar, varor, tjänster och pensionssparande. Kapitalet är en kraft som styr våra beslut, våra behov, och till och med våra relationer. I regissören och koreografen Örjan Anderssons uppsättning dansas och gestaltas kapitalets inverkan på våra liv på ett drastiskt och överraskande sätt. Urpremiär 6 december på Stora scenen.
Barn och clowner tog över Dramaten17.11.2025 12:48:21 CET | Pressmeddelande
Barn, clowner och cirkusartister fyllde Sveriges nationalscen när Clowner utan Gränser arrangerade Drömgalan för tredje året i rad. Söndagen den 16 november fylldes Dramaten av skratt när hundratals barn och deras familjer, som på olika sätt lever i utsatta situationer, bjöds in till en magisk dag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum