
WWF om björnjakten: Satsa på förebyggande arbete
20.8.2025 06:00:00 CEST | WWF | Pressmeddelande
Den 21 augusti startar årets licensjakt på brunbjörn, där totalt 465 björnar kommer få fällas. Detta trots att jakttrycket har varit högt i flera år samtidigt som åtlar och kameror blivit allt vanligare i jakten. Det gör väldigt svårt att förutse vad den stora jakten kommer leda till. I Västerbotten kan jakten bli den största någonsin.

– Den fridlysta brunbjörnen är ett fantastiskt djur som generellt inte orsakar några, eller väldigt begränsade, problem. Man ska vara väldigt glad om man en gång får möjlighet att se en vild björn i skogen, säger Benny Gäfvert, rovdjursexpert på WWF.
Brunbjörnen är både fridlyst och klassad som nära hotad i Sverige, och jakten är strikt reglerad enligt EUs art- och habitatdirektiv. Men Sverige använder undantagsregler för att kunna bedriva björnjakt. Licensjakten på björn genomförs med syfte att bromsa björnstammens tillväxt, med hänsyn till allmänhetens oro och hot mot rennäringen.
Studier visar att det endast är ett fåtal björnar som orsakar stora skador på rennäringen.
– För att skydda rennäringen skulle skyddsjakt på endast ett fåtal specifika individer vara betydligt mer effektiv än en bred licensjakt på alla björnar, säger Benny Gäfvert och tillägger att björnen spelar en viktig roll för våra ekosystem.
– Som toppredator befinner den sig högst upp i näringskedjan där den lämnar matrester åt mindre arter och hjälper till att reglera populationen av bytesdjur. För att hela ekosystemet ska kunna vara i balans är det viktigt att hitta lösningar som möjliggör samexistens mellan människor och björnar, säger Benny Gäfvert.
Den svenska björnstammen har minskat från cirka 2 900 individer år 2017 till omkring 2 450 år 2023. Det är en förväntad effekt av de senaste årens ökade licensjakt. En sådan snabb minskning kan få långtgående konsekvenser då björnen är känslig för ett högt jakttryck. Som förvaltningen sker är risken stor för att köns- och åldersfördelningen blir ojämn, menar WWF. Jakten pågår även under en period då björnar behöver äta upp sig inför vintern och lagra energi inför dräktighet och vintersömn vilket ställer stora krav på hur jakten genomförs.
– Det här är ett skyggt djur som helst undviker människor, man får snarare vara glad om man lyckas få en skymt av en, säger Benny Gäfvert, som själv såg björnspår på sin åker i Järvsö i våras.
För att säkra en stabil framtid för björnen vill WWF att myndigheterna jobbar mer aktivt för att minska den illegala jakten, samt fortsätter arbeta långsiktigt för att både öka förtroendet för förvaltningen samt förståelsen för rovdjurens roll i våra ekosystem.
– I stället för att bara minska antalet björnar bör vi arbeta tillsammans så att rovdjursförvaltningen ska bli långsiktigt hållbar och förutsägbar. Regeringen behöver avsätta de medel som krävs för att fullt ut stödja förebyggande åtgärder och skadeersättning, säger Benny Gäfvert.
Fakta: Årets licensjakt på björn
Årets licensjakt på björn startar 21 augusti 2025 och får pågå som längst till och med 15 oktober.
Antal björnar per landskap (fjolårets tilldelning inom parentes):
Norrbotten: 24 (24)
Jämtland: 108 (121)
Gävleborg: 70 (125)
Värmland: 3 (3)
Västernorrland: 85 (85)
Västerbotten: 100 (48) - den största licensjakten på björn i Västerbotten – någonsin.
Dalarna: 75 (80)
Totalt: 465 björnar år 2025, jämfört med 486 björnar som tilldelades för licensjakt 2024 (men 488 fälldes).
FAKTA: Antal björnar i Sverige
Preliminära uppgifter efter 2023 års genomförda licensjakt på björn visade att antalet björnar minskar, och beräknades hösten 2023 vara cirka 2 450. Minskningen är en förväntad effekt av de senaste årens ökade licensjakt, enligt Naturvårdsverket.
Den förra nationella beräkningen, som gjordes 2017, visade att det då fanns cirka 2 900 björnar före 2017 års licensjakt.
Det nationella referensvärdet för gynnsam bevarandestatus, det vill säga det minsta antalet björnar som behöver finnas i Sverige, är 1400 individer.
FAKTA: Var finns brunbjörn?
Björnar i Sverige finns främst i de mellersta och norra delarna av landet. Björnen är landskapsdjur i Härjedalen. I dag finns det björnar så långt söderut som Västmanland, Örebro och Dalsland, men de sprids i långsam takt.
FAKTA: Angrepp på människor
Under de senaste 45 åren har i genomsnitt en person årligen skadats av björn i Skandinavien, enligt NINA (Norsk institutt for naturforskning). Oftast har björnangreppen skett i samband med jakt.
Björnen orsakar årligen betydande skador för rennäringen och under 2024 förstördes 11 bikupor och 14 ensilagebalar av björn i Sverige, men inga björnangrepp på övriga tamdjur rapporterades samma år, enligt Rovbase.
Kontakter
Benny GäfvertExpert rovdjur WWF
Tel:070-518 11 71benny.gafvert@wwf.seTroy EnekvistPressekreterareWWF
Tel:076 06 85 006troy.enekvist@wwf.seVärldsnaturfonden WWF är med sina sex miljoner supportrar en av världens ledande ideella natur- och miljöorganisationer. Vi arbetar för att hejda förstörelsen av jordens naturliga livsmiljöer - genom att bevara den biologiska mångfalden, använda förnybara naturresurser på ett hållbart sätt samt minska föroreningar och ohållbar konsumtion.
Följ WWF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WWF
WWF om älgjakten: Samarbete krävs för en livskraftig älgstam1.9.2026 12:57:46 CEST | Pressmeddelande
Den 1 september startar älgjakten i norra Sverige och inför årets jakt har älgen tagit plats på SLU Artdatabankens rödlista efter flera års minskning. Samtidigt växer sig älgstammen nu större igen. Ett positivt trendbrott, men för att Sverige ska få en långsiktigt livskraftig älgstam krävs samarbete och en helhetssyn, menar WWF.
H.K.H. Kronprinsessan Victoria invigde våtmark i Katrineholm27.8.2026 13:35:53 CEST | Pressmeddelande
Genom ett framgångsrikt samarbete mellan WWF, Katrineholms kommun och Nyköpingsåarnas vattenvårdsförbund samt Länsstyrelsen i Södermanland är nu Storängens våtmarker i Krämbol färdigställda. I dag har området invigts av H.K.H. Kronprinsessan Victoria.
WWF om björnjakten: Lägre jaktkvot – men långt ifrån tillräckligt21.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 21 augusti startar årets licensjakt på brunbjörn. I år får 394 björnar fällas, jämfört med förra årets 465. Det är ett steg i rätt riktning efter många år av hårt jakttryck – men fortfarande långt ifrån tillräckligt, menar WWF.
Stort engagemang under Igelkottsveckan 2026 – 52 000 registreringar19.8.2026 09:30:49 CEST | Pressmeddelande
Årets Igelkottsvecka är nu avslutad. Under veckan inkom 52 000 registreringar från 287 av Sveriges 290 kommuner. Något som ger värdefull kunskap om det taggiga urtidsdjuret. Störst var engagemanget på Gotland med över 3 000 registreringar.
Igelkottarna blir färre – hjälp oss räkna dem5.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Igelkottarna minskar i antal. För att förstå varför arten har så stora bekymmer behöver WWF hela Sveriges hjälp att räkna igelkottar under Igelkottsveckan 10–16 augusti. Hur många kan vi räkna i år?