NU-sjukvården först med nytt system för intensivvården
20.8.2025 13:23:19 CEST | NU-sjukvården | Pressmeddelande
I höst inför NU-sjukvården systemet CHA inom intensivvården. Ett system som automatiskt kopplar ihop medicintekniska produkter med den digitala dokumentationen. För neonatalavdelningen blir det ett tekniksprång – från papper och penna till en digital lösning med automatiska påminnelser.

Systemet CHA (Centricity High Aquity) överför automatiskt information från medicinteknisk utrustning och registrerar patientdata i realtid, samtidigt som det visar tidigare mätvärden. Det ger en tydlig överblick över patientens status.
– Systemet är utvecklat tillsammans med vårdpersonal som verkligen vet hur intensivvård fungerar. Det märks i detaljerna – det är ett system skapat för dem som använder det varje dag, säger Jimmy Bjelkengren, verksamhetschef anestesi, operation och intensivvården.
Systemet är regionalt upphandlat och NU-sjukvården är först ut med att införa det.
Från papper och penna till automatiska påminnelser
Systemet kommer användas inom intensivvården - i NU-sjukvården på intensivvårdsavdelningen, neonatal, operation samt uppvakningsavdelningen.
Idag dokumenterar vissa avdelningar manuellt eller med system som saknar direkt uppkoppling till de medicintekniska apparaterna. För neonatalavdelningen blir övergången till CHA ett tekniksprång – från handskriven journal till en digital lösning med automatiska påminnelser.
– Systemet bidrar till en mer patientsäker hantering av patientens mätvärden. Med automatiska påminnelser och beslutsstöd underlättas arbetet betydligt, säger Jenny Gustafsson, intensivvårdsläkare.
Gedigna tester innan införandet
CHA ersätter ett äldre system som använts på intensivvårdsavdelningen NÄL sedan 1992 och neurointensivvårdsavdelning (NIVA) Sahlgrenska sedan 2018 och nu nått slutet av sin livslängd. Erfarenheterna från det förra systemet har tagits tillvara och flera medarbetare i NU-sjukvården har haft nyckelroller i införandeprojektet av CHA. I höst sker första driftstarten i NU-sjukvården - på intensivvårdsavdelningen och neonatal.
– Vi har varit delaktiga hela vägen, från konfiguration till testning. Det känns tryggt att vi har fått testa systemet ordentligt innan driftstart, säger Jenny Gustafsson.
Nyckelord
Kontakter
NU-sjukvårdens presstjänstHelgfria vardagar kl. 8.00-16.30. Övriga tider kan NU-sjukvårdens TiB, Tjänsteman i beredskap, sökas via växeln för olycksfallsinformation.
Tel:010-435 65 01nu.presstjanst@vgregion.seOm NU-sjukvården
NU-sjukvården är ett Sveriges största länssjukhus. Sjukhuset ingår i Västra Götalandsregionen, och består av NÄL, Norra Älvsborgs Länssjukhus, i Trollhättan och Uddevalla sjukhus. NU-sjukvården erbjuder också vård på Brinkåsens vuxenpsykiatriska anläggning i Vänersborg och ett stort antal specialistmottagningar i närområdet.
Följ NU-sjukvården
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från NU-sjukvården
Ansträngt vårdplatsläge med pågående smittspårning och säsongsinfektioner16.2.2026 16:51:30 CET | Pressmeddelande
NU-sjukvården befinner sig i ett mycket ansträngt läge med hög vårdplatsbeläggning. Samtidigt pågår smittspårning efter fall av VRE, parallellt med ökad förekomst av säsongsinfektioner som influensa och vinterkräksjuka. Omfattande åtgärder vidtas för att begränsa smitta och samtidigt upprätthålla en trygg och säker vård.
Övningsrond stärker framtidens teamarbete för läkar- och sjuksköterskestudenter11.2.2026 13:37:49 CET | Pressmeddelande
På infektionskliniken i NU-sjukvården får läkar- och sjuksköterskestudenter tidig träning i rondarbete. Genom simulerade sittronder får de prova på ledarskap, samarbete över professionsgränser och kliniskt beslutsfattande – i en trygg och lärorik miljö.
NU-sjukvårdens styrelse 4 februari: Årsredovisningen 2025 och heldygnsvård BUP4.2.2026 16:12:13 CET | Pressmeddelande
Vid årets första möte fastställde styrelsen för NU-sjukvården årsredovisningen för 2025. Resultatet visar på en ekonomi som fortfarande är under press, men där arbetet med verksamhet i balans fortsätter. Styrelsen tog också ställning till inriktningen för heldygnsvård inom barn- och ungdomspsykiatrin.
NU-sjukvården satsar på drönartransporter – förstudie får medel från Innovationsfonden20.1.2026 09:03:44 CET | Pressmeddelande
Skicka laboratorieprover med drönare mellan Uddevalla sjukhus och NÄL? En förstudie om detta har nu beviljats medel från Innovationsfonden.
NU-sjukvården åter i normalläge9.1.2026 16:46:28 CET | Pressmeddelande
(Uppdaterad version) Kl. 16.20 idag, den 9 januari, lämnade NU-sjukvården det stabsläge som inleddes dagen före nyårsafton. – Vi har nu en bättre tillgång till vårdplatser, efter ett intensivt arbete för att patienterna inte ska bli kvar på sjukhuset längre än de behöver, och det gör att vi kan lämna stabsläget. Men läget riskerar fortfarande att bli ansträngt de kommande veckorna, säger sjukhusdirektör Björn Järbur.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum