Auktion för havsvind bra på sikt – men fokus måste vara pågående projekt
11.4.2025 14:43:00 CEST | Energiföretagen | Pressmeddelande
Ett auktionssystem som princip är bra för att påskynda etableringen av havsbaserad vindkraft. Det menar Energiföretagen Sverige som dock understryker att projekt som redan är i gång måste prioriteras.
– För att vi ska kunna få fram fossilfri el på kort sikt måste fokus vara på befintliga projekt och projekt som har fått tillstånd, säger Lars Andersson, ansvarig för vindkraftsfrågor på Energiföretagen Sverige.

I december presenterades utredningen Vindkraft i havet – en övergång till ett auktionssystem med förslag på hur miljöprövningen av havsbaserad vindkraft ska bli effektivare och tydligare. Utredningens huvudförslag är att Sverige ska gå över till ett auktionssystem för att staten i ett tidigt skede ska kunna peka ut områden där det är lämpligt och önskvärt att bygga ut vindkraften utifrån de samlade intressena i havet, menar man.
Energiföretagen understryker i sitt remissvar att tillkomsten av ny elproduktion behöver gå i takt med efterfrågan på fossilfri el. Det innebär att det behöver bli lättare att bygga ut all fossilfri elproduktion och utredningens förslag kan bidra till det.
– Energiföretagen ställer sig bakom principen med ett auktionssystem därför att det skulle stärka möjligheterna till en central planering av utbyggnaden av havsbaserad vindkraft och det behövs. Det är dock osäkert om och när eller i vilken utsträckning som auktionssystemet kommer att aktualiseras, säger Lars Andersson.
Det är därför centralt att de projekt som redan är under utveckling ges förutsättningar att förverkligas. Det gäller såväl tillståndsgivna projekt som projekt i tillståndsfas, poängterar Lars Andersson.
– Att göra en ”omstart” av systemet, där samtliga pågående ansökningar avslås, skulle inte innebära ett effektivt nyttjande av de resurser som lagts ned från såväl utvecklare som det offentliga. Fokus behöver därför läggas på pågående projekt och projekt som redan erhållit tillstånd.
Energiföretagen konstaterar att olika kraftslag, lagringstekniker och systemeffektiviseringar kan behöva statliga riskavlyft för att de ska kunna realiseras i den skala som krävs för att nå elektrifieringsmålen. Riskavlyft bör utgå från elsystemets samlade behov av förmågor, som idag inte kommer på plats i de volymer som kan anses nödvändigt eller till en kostnad som är acceptabelt för samhället.
– Havsbaserad vind tillhör den typ av kapitalintensiva investeringar som kan behöva någon form av riskavlyft för att kunna möta samhällets efterfrågan på el i det kortare perspektivet. Att enbart införa ett auktionssystem bedömer vi vara otillräckligt, säger Lars Andersson.
Kontakter
Viktor NordqvistPressansvarig
Tel:070-164 44 61viktor.nordqvist@energiforetagen.seDaniel LöfstedtKommunikatör
Tel:070-1644466daniel.lofstedt@energiforetagen.seAnna LejestrandKommunikationschef
Tel:08 677 26 91anna.lejestrand@energiforetagen.seBilder

Energibranschens gemensamma röst
Energiföretagen Sverige är en branschorganisation som samlar nära 500 företag som producerar, distribuerar, säljer och lagrar energi. Våra medlemmar levererar energi varje sekund, året runt, till hushåll, stora och små företag och samhället i stort. Vår verksamhet utvecklas i samverkan med medlemmarna och omvärlden.

Följ Energiföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Energiföretagen
Nils Holgersson visar avtagande höjningar på fjärrvärmepriserna21.10.2026 08:04:13 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade Nils Holgersson-gruppen sin sammanfattande rapport med priser för ett antal nyttigheter i en typlägenhet i ett medelstort flerbostadshus. Rapporten visar bland annat att fjärrvärmepriset mellan 2025 och 2026 ökade med 4,5 procent. Det är en minskad prishöjning för tredje året i rad.
Prishöjningarna på fjärrvärme minskar inom Prisdialogen20.10.2026 09:13:14 CEST | Pressmeddelande
Prisdialogen fortsätter att växa och vid det senaste styrelsemötet den 19 oktober tillkom fem nya medlemmar. Prishöjningarna är de lägsta på fyra år och är nu nästan tillbaka på de nivåer som rådde före energikrisen.
Fjorton välkomna förslag från Energimyndigheten för stärkt fjärr- och kraftvärme5.10.2026 13:21:02 CEST | Nyheter
Energimyndigheten presenterade den 1 oktober två rapporter till regeringen med förslag för att stärka fjärr- och kraftvärmen och för en ökad leveranssäkerhet för fjärrvärme och fjärrkyla. Energimyndighetens analyser visar att fjärrvärmen och kraftvärmen har funktioner som är viktiga för elsystemets kapacitet och eleffektbalans, för resurseffektivitet samt för robusthet och energiberedskap. En ny regering bör snarast ta förslagen vidare.
Vad påverkar elpriset och vad ska du tänka på som kund inför vintern?27.8.2026 08:11:08 CEST | Nyheter
Elpriset brukar alltid dra till sig intresse, inte minst när hösten närmar sig. Normalläget är högre priser på vintern och lägre på sommaren, men i sommar har vi tvärtom sett ovanligt höga priser. Varför är det så, vad är det egentligen som påverkar elpriserna och hur ska man som kund tänka inför vintern? Energiföretagens elmarknadsanalytiker Magnus Thorstensson ger svaren.
Energiföretagen kommenterar Konkurrensverkets granskning av elnätspriser2.7.2026 17:22:08 CEST | Pressmeddelande
Konkurrensverket har sedan i mars i år haft en pågående granskning av elnätspriser. – Ett sådant resonemang som förs i rapporten skulle vara väldigt svårt för branschen att förhålla sig till i prissättningen. Skulle verkligen prissättning och intäktsnivåer som håller sig inom ellagens bestämmelser kunna vara oskäliga enligt annan lagstiftning? säger Tomas Malmström, ansvarig elnät på Energiföretagen Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum