Johanna Boström tar över Amelia
Johanna Boström, 42, blir ny chefredaktör på Amelia.
Amelia firar 30 år som ett av Sveriges ledande kvinnomagasin – och laddar nu för att ta ännu större plats.
– Vi kommer skruva upp volymen, säger Johanna Boström.

Johanna Boström är en erfaren tidningsmakare. De senaste 10 åren har hon haft olika roller inom Bonniers och Expressens magasinsverksamhet och bland annat varit redaktör på Amelia samt ansvarig redaktör för Topphälsa, Allt i Hemmet och Hembakat.
Nu återvänder hon till Amelia som chefredaktör:
– Amelia är inte bara ett magasin – det är som den där smarta, roliga kompisen som säger sanningen, får dig att skratta och samtidigt peppar dig, säger Johanna Boström.
– Att ta över som chefredaktör för ett så starkt och älskat varumärke känns otroligt kul! Vi kommer skruva upp volymen på det som känns: Mer åsikter, mer humor, mer verklighet.
Hennes uppdrag blir att göra en hel översyn av magasinet.
– Tillsammans med redaktionen och ansvarig formgivare ser jag fram emot att utveckla Amelia och skapa ännu mer av det som alltid har gjort tidningen unik och som läsarna älskar, säger Johanna Boström.
Amelia är en del av Expressens stora magasinsavdelning. Klas Granström, chefredaktör för Expressen och ansvarig utgivare för alla Expressens livsstilsmagasin, säger att tillsättningen är viktig:
– Det är alltid en högtidsstund att tillsätta en ny chefredaktör för ett anrikt magasin. Amelia har förutsättningar att fortsätta stå starkt i en tid av tuff konkurrens från olika medieslag, säger han.
Hanna Mild, chef för Expressen Tidskrifter:
– Johannas fingertoppskänsla för vad kvinnor vill läsa om, hennes omvärldskoll och känsla för såväl stora trender som mikro-spaningar, kommer säkerställa att Amelia utvecklas med sin tid.
Johanna Boström tillträder den 1 september.
Nyckelord
Kontakter
Hanna Mild, chef för Expressen Tidskrifter, hanna.mild@expressen.se
Bilder

Om oss
Expressen är ett ledande mediehus med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö. Vi rapporterar dygnet runt i sajt, app och sociala medier. Expressen ger också ut en daglig nyhetstidning och en lång rad livsstilsmagasin.
Expressen
Gjörwellsgatan 30
Stockholm

Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Journalisten Carolina Jemsby tilldelas årets Per Wendel-pris13.11.2025 15:40:14 CET | Pressmeddelande
Carolina Jemsby, 51, får ”Per Wendels pris till Årets nyhetsjournalist” när det i dag delas ut för 20:e gången.
Vinnare av Damernas Värld Guldknappen 202513.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Damernas Värld Guldknappen är Sveriges mest anrika modepris. Tidigare i dag erhöll årets vinnare sina priser på Nordiska Museet i Stockholm.
Expressen värvar Edward Blom9.10.2025 10:30:12 CEST | Pressmeddelande
Författaren och gastronomiprofilen Edward Blom blir ny vett- och etikettexpert hos Expressen.
Expressen mäktigaste mediebolag på Tiktok7.10.2025 13:08:27 CEST | Pressmeddelande
De största nyheterna och de mest spännande snackisarna. När allt fler unga får sina nyhetsuppdateringar på Tiktok är det Expressen som når och engagerar flest, enligt ny undersökning.
Truls Möregårdh är Årets Skåning24.8.2025 20:11:17 CEST | Pressmeddelande
Bordtennisspelaren Truls Möregårdh får utnämningen Årets skåning 2025 av Stiftelsen Skåneländska Flaggans Dag och Kvällsposten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum