Johanna Duplantis delar Stadion med Mondo under Finnkampen
20.8.2025 11:05:38 CEST | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande
Det blir två syskon Duplantis i Finnkampens stavhoppstävlingar i helgen när Mondo får sällskap av lillasyster Johanna: ”Det är så coolt att få chansen att tävla med honom”, säger hon.
I helgen avgörs Finnkampen och i det svenska laget hittar vi inte bara en Duplantis utan två. Armand Duplantis ska försöka säkra toppoäng för herrlaget och på damsidan har vi lillasyster Johanna som även hon satsar på höga poäng.
– Det är verkligen en dröm som går i uppfyllelse! Jag är så peppad på att få representera Sverige. Finnkampen betyder jättemycket för mig och extra mycket nu när jag får tävla tillsammans med min bror, säger Johanna Duplantis.
Mondo går in i Finnkampen på lördagen som solklar favorit till att ta hem en sjupoängare till Sverige. Hur det går för Johanna på söndagen är mer ovisst, men om hon kan närma sig sitt årsbästa 4.39 lär det räcka en bra bit. Oavsett lär hon ha stöd från brorsan i ryggen.
– Det är så coolt att få chansen att tävla med honom. Det är inte så många som får chansen att tävla tillsammans med ett syskon så att få den möjligheten känns som något man kanske bara gör någon gång i livet. Han är väldigt stöttande och önskar bara det bästa för mig.
Även Mondo ser fram emot att få inta Stadion igen. Senast han hoppade där, på Bauhausgalan, blev det nytt världsrekord.
– Det ska blir kul att hoppa på Stockholms Stadion igen denna sommar och med den speciella stämning som är på Finnkampen. Att dessutom få göra det tillsammans med Johanna gör det extra speciellt, säger han.
Armand Duplantis stavtävling är på lördag klockan 19.50 och Johanna Duplantis tävlar klockan 14.40 på söndag.
Du hittar hela tidsprogrammet här.
All information om Finnkampen hittar du på finnkampen.se.
Kontakter
Anna-Lena Pettersson
Tel:0767214584anna-lena.pettersson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Välkommen på digital pressträff inför Inomhus-VM i Torun11.3.2026 09:58:44 CET | Pressinbjudan
Svenska Friidrottsförbundet bjuder in till en digital pressträff, torsdag den 12 mars, inför inomhus-VM i Torun.
Sju stjärnor VM-klara – "Så kul att det snart är dags!"4.3.2026 09:07:14 CET | Pressmeddelande
Den 20–22 mars avgörs inomhus-VM i Torun, Polen, och nu presenterar förbundskapten Kajsa Bergqvist sju aktiva som förhandsnomineras till den svenska truppen. "Vi har ett helt gäng aktiva som, om de presterar på toppen av sin förmåga, kan vara med och slåss om riktigt fina placeringar och även medaljer", säger Bergqvist.
Fanny Roos slog till med personligt rekord i Tjeckien25.2.2026 21:07:32 CET | Pressmeddelande
På tävlingen Hvězdy v Nehvizdech i Tjeckien hittade MAI:s Fanny Roos 19-metersformen igen – och mer därtill. Hon får lämna Tjeckien med ett nytt personligt rekord i ryggsäcken efter att ha stött 19.45.
Galen succé för Louise Ekman – "Väldigt lycklig!"24.2.2026 19:02:12 CET | Pressmeddelande
Louise Ekman stod under tisdagen för en suverän tävling i slovakiska Banská Bystrica. Geflehopparen som nått en helt ny nivå i vinter flög över 1.96 och har därmed i år höjt sitt personbästa med hela nio centimeter. "Personligt rekord här ikväll med fem centimeter ... det trodde jag inte alls var möjligt", säger Ekman. "Otroligt härligt! Hon är solklar för inomhus-VM", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Rekordkross av Pihlström – ”Stort steg i rätt riktning”22.2.2026 19:11:19 CET | Pressmeddelande
Hälles Samuel Pihlström stod för en imponerande prestation när han på söndagen förbättrade sitt eget svenska inomhusrekord på 1500 meter med två sekunder till 3:33.47. Han slutade trea vid World Indoor Tour-galan i den blivande IVM-arenan i Toruń.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum