Handelsanställdas förbund

Handels om SCB:s arbetskraftsundersökning: Arbetsgivarna måste sluta missbruka deltider

Dela

SCB:s färska arbetskraftsundersökning visar att hundratusentals människor i Sverige vill och kan arbeta mer men inte får chansen. Det handlar inte minst om butiksanställda inom handeln, där arbetsgivare systematiskt anställer på deltider som inte går att leva på.

“Inom handeln används deltidsarbetare som ett sätt att pressa kostnader, trots att behovet av arbetskraft egentligen är större. Handels medlemmar vill arbeta mer men hålls tillbaka av arbetsgivarna. Resultatet blir människor som inte kan leva på sin lön utan tvingas pussla med extrajobb eller otrygga timmar. Det är ovärdigt och måste få ett slut”, säger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande för Handelsanställdas förbund.

Handels menar att undersysselsättningen blottar en dubbel orättvisa: dels att arbetsgivare väljer att hålla nere timmarna trots att fler heltider är fullt möjliga, dels att kvinnor drabbas hårdast. I delar av handeln, så som bygghandeln, där fler män arbetar är heltid ofta norm, medan ofrivilliga deltider är utbredda i den kvinnodominerade klädhandeln.

“Undersysselsättningen är inte bara ett problem för individen utan också ett samhällsekonomiskt slöseri i en tid av kompetensbrist. Kontrasten inom handeln visar tydligt att det går att skapa fler heltider, men att arbetsgivarna inte tar sitt ansvar. Resultatet blir en ojämställd arbetsmarknad där många kvinnor fastnar i deltider och ständigt lever på marginalen”, säger Stefan Carlén, chefsekonom på Handelsanställdas förbund. 

Nyckelord

Kontakter

Om oss

Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar, varav cirka 25 000 är pensionärer. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.

Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.

Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.

Följ Handelsanställdas förbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye