Nya Furutåskolan i Växjö invigd – Sveriges första Passivhus Plus-skola
Under torsdagseftermiddagen invigdes den nya Furutåskolan i Växjö tillsammans med skolbarn, politiker, tjänstepersoner, medarbetare och samarbetspartners. Skolan är Sveriges första Passivhus Plus-skola vilket innebär att skolan över tid kommer producera mer energi än den förbrukar.

Nya Furutåskolan är en F-6 skola som visar vägen för hur framtidens skolor kan byggas med fokus på både funktion och klimat. Vöfab, Dynacon och Växjö kommun har tillsammans skapat en skola som kombinerar energieffektivitet, hållbarhet och trivsel som över tid kommer producera mer energi än den förbrukar. Den 21 augusti invigdes skolan till ljudet av musik, barnskratt och en traditionsenlig bandklippning.
- Det känns fantastiskt bra att nya Furutåskolan är i gång och fylld med elever och lärare. Skolan blir ett nytt landmärke för Teleborg och över tid kommer flera tusen teleborgare ha haft Furutåskolan som sin skola, säger Julia Berg, utbildningsnämndens ordförande (S).
- Den nybyggda Furutåskolan är ett exempel på hur en pedagogisk skola och klimatansvar kan gå hand i hand, säger Magnus Folcker (MP).
- Nya Furutåskolan kommer bli en fantastisk plats för lärande. Lite extra glad är jag över att Kulturskolan kommer att ha verksamhet här och redan idag erbjuder flera olika typer av konstnärliga uttryck i de nya lokalerna, säger Björn Kleinhenz (V).
Skolan är byggd enligt Passivhus Plus-standard med solceller, bergvärme och smart värmeåtervinning. Skolan är byggd i delvis grön betong med över 50 procent minskad klimatpåverkan. Solenergin täcker hela skolans energibehov och kommer över tid att ge ett överskott. Invändigt har skolan fått en ljuddesign och arkitektur som främjar trivsel och studiero. Väggarna och lokalerna pryds av konst som är inspirerad av djurlivet i intilliggande Södra Bergundasjön.
- Nya Furutåskolan har en fin lärmiljö som främjar elevers nyfikenhet och lärande och ger personalen bra förutsättningar att forma undervisningen utifrån medvetna pedagogiska val, säger Anders Elingfors, förvaltningschef.
FAKTA - Passivhus och Passivhus Plus
Passivhus är byggnader som ”passivt” värms upp via solen, interna värmevinster och återvunnen värme i ventilationssystem. Den typen av byggnader kallas Plusenergihus och finns sedan tidigare i förskole- och skolbyggnader. Furutåskolan blir dock en Passivhus Plus-byggnad. Till skillnad från ett Plusenergihus har ett Passivhus Plus inte enbart krav på produktion av förnyelsebar energi utan även höga krav på primärenergiförbrukning. Här ingår även all verksamhetsel i skolan.
Märkningen "Passivhus Plus" ges till byggnader som producerar ungefär lika mycket energi som de förbrukar, alltså kommer Furutåskolan över tid bli självförsörjande på energi.
Bakgrund
Den 20 november 2021 beslutade utbildningsnämnden att tillsammans med lokalförsörjningsavdelningen och Vöfab, starta upp ett lokalprojekt för en nybyggnation av Furutåskolan. Inriktningen för projektet var att ersätta befintliga skolbyggnader med nya och utöka kapaciteten till en F-6-skola med tre paralleller för 525 elever. Projektet omfattar även ett mottagningskök och en ny sporthall. Sporthallen beräknas stå klar under hösten 2026.
Kontakter
Julia Berg (S)Ordförande utbildningsnämnden
Tel:0470-413 52julia.berg2@vaxjo.seAnders ElingforsFörvaltningschef utbildningsförvaltningen
Tel:0470-416 65Anders.Elingfors@vaxjo.seBjörn Kleinhenz (V)1:a vice ordförande utbildningsnämnden
Tel:0470-59 91 33bjorn.kleinhenz@vaxjo.seMagnus Folcker (MP)Ledamot i utbildningsnämnden
Tel:0470-79 66 83Magnus.Folcker@vaxjo.seOm oss
I Växjö kommun värnar medarbetarna om varandra och om invånarna, företagarna och besökarna. Tillsammans bygger vi alla en levnadsvänlig, hållbar plats där du kan vara dig själv. Kommunen erbjuder en mix av tätort och landsbygd, sport och kultur, puls och vila. Här finns ett spännande näringsliv och ett modernt universitet. Naturen finns alltid nära och lockar till både vila och äventyr.
Följ Växjö kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Växjö kommun
Anneli Ekstedt blir ny förvaltningschef för serviceförvaltningen i Växjö kommun10.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Anneli Ekstedt blir ny förvaltningschef för serviceförvaltningen i Växjö kommun. Hon tillträder tjänsten den 16 januari 2026, i samband med att nuvarande förvaltningschef Ola Hammaström går i pension.
Förslag på förändringar inom Växjö kommuns förskolor5.12.2025 12:48:16 CET | Pressmeddelande
Växjö kommun föreslår flera förändringar inom den kommunala förskolan under 2026. Förslagen innebär bland annat att två förskolor avvecklas och omsorg på obekväma tider flyttas. Syftet är att anpassa förskolans organisation till det minskande antalet barn i kommunen och samtidigt möta ökade krav på kvalitet och arbetsmiljö.
Färre invånare upplever problem i Växjö kommun – tryggheten ökar3.12.2025 11:06:54 CET | Pressmeddelande
Årets trygghetsmätning visar att tryggheten i Växjö kommun fortsätter att stärkas. Invånare upplever färre problem i sina bostadsområden och känner sig generellt tryggare när de rör sig utomhus. Det sammanvägda problemindexet för kommunen är 1,24, en tydlig förbättring jämfört med förra året och fortsatt lägre än riksgenomsnittet.
Växjös kommunchef går i pension2.12.2025 15:16:07 CET | Pressmeddelande
Catharina Rydberg Lilja, kommunchef i Växjö kommun och VD för VKAB, går i pension den 31 maj 2026. Efter fyra år i kommunkoncernen väljer hon att avsluta sin tjänst för att få mer tid för familjen.
Kallbadhus vid Växjösjön – ny mötesplats börjar ta form26.11.2025 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Växjö kommun går nu vidare med planerna på att skapa ett kallbadhus i Växjösjön – en satsning som bidrar till utvecklingen av Stadsparken. Genom att påbörja en fördjupad projektering tar kommunen ett viktigt steg mot att forma en ny mötesplats vid sjön.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum