Gymnastikförbundet

Elina Sheremey superstabil i VM-debuten

Dela

Under veckan har Elina Sheremey från GCF Uppsala gjort VM-debut i Rio de Janeiro. Efter två fina kvaldagar konstaterar Elina själv att hon är både nöjd med insatsen och stolt över att ha representerat Sverige.

En gymnast utför ett bandprogram i en tävling.
Elina i sitt bandprogram på VM i Rio. Foto: FIG

VM-kvalet i rytmisk gymnastik i Rio de Janeiro drog i gång under onsdagen och då var det tunnband och boll som stod på schemat. Elina startade i dagens första kvalgrupp och inledde sin tävling mycket bra i tunnband med ett fint program. Trots nervositet lyckades hon hålla nerverna i styr och poängen blev 23.100 vilket är en klar höjning från EM som gick i början av juni. Efter det väntade boll som också såg fint ut. Trots lite försiktighet i kasten blev poängen 22.650 och tränare Katarina Jönsson Söderberg konstaterade att de över lag kände sig nöjda med den första tävlingsdagen. Efter att den första kvalgruppen avslutat sin tävling väntade invigningsceremoni där Elina fick den stora äran att svära gymnasternas ed inför publik och deltagare.

Under torsdagenoch in på natten mot fredag svensk tid fortsatte kvalet med band och käglor. Elina visade upp ett stabilt bandprogram där poängen blev 21.150. Hon gick sedan ut på mattan och avslutade med ett strålande program i käglor som hon fick fina 24.100 poäng för. En mycket fin avslutning i VM-debuten.

– Det har varit en fantastisk upplevelse att få vara här i Brasilien och tävla på VM, och jag är tacksam över att ha fått representera Sverige. Jag är nöjd med att jag trots nerver kunde hålla ihop fyra program utan större missar och det kändes extra skönt att få avsluta VM med ett starkt program i käglor, kommenterar Elina dagarna i Brasilien.

Som nation är Sverige fortfarande en bit ifrån final på de stora mästerskapen, men Elina har presenterat sig själv på ett mycket fint sätt. Tränare Katarina Jönsson Söderberg berättar att det finns mer att jobba på när det kommer till att våga ta ut mer i alla rörelser och att köra precis som på träning. Samtidigt är hon övertygad om att det kommer i takt med att Elina samlar på sig erfarenhet av stora mästerskap.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Kvinna som utför en gymnastikövning med ett tunnband på VM i Rio.
Elina i tunnband på VM i Rio.
Foto: FIG
Ladda ned bild
En gymnast utför ett bandprogram i en tävling.
Elina i sitt bandprogram på VM i Rio.
Foto: FIG
Ladda ned bild

Länkar

Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet

Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 237 000 aktiva medlemmar i 924 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.

Följ Gymnastikförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye