Vänersborgs museum tar dig med till förra sekelskiftet
25.8.2025 08:47:10 CEST | Kulturförvaltningen VGR | Pressmeddelande
Upplev sent 1800-tal och tidigt 1900-tal på Vänersborgs museums sekelskiftesdag! Lördagen den 30 augusti visas museets utställningar, det är marknad i museiparken och massor av aktiviteter för hela familjen. Fri entré.

För femte året bjuder nu Vänersborgs museum in till sekelskiftesdag. Lördagen 30 augusti klockan 10–16 reser vi över 100 år tillbaka i tiden.
Här kan du prova gammaldags lekar, åka häst och vagn, måla impressionistiskt eller fotografera dig i sekelskiftesstil. Varietésällskapet Karneval finns på plats: fakiren Conny the Con Man med sin loppcirkus, akrobaten och styrkekvinnan Fröken Zeniou, spåmannen Turbani och Dr Cagliostros kuriosakabinett.
Det blir också visningar på museet. Dels av den nya utställningen om Vänersborgs föregångare Brätte – staden som försvann. Du får också veta mer om den döva flickan Edits liv, genom utställningen och boken Edits dagbok. Även Nordiska djursalen visas och Museichef Peter Johansson berättar om händelser och personligheter från Vänersborgs historia under en stadsvandring.
Under dagen blir det musik med Wenerblecket, teaterföreställningar med elever från Musik- och kulturskolan och dans med Vänersborgs folkdansgille.
Hela programmet för sekelskiftesdagen hittar du på Vänersborgs museums hemsida...
Kontakt
Peter Johansson, museichef, 070-544 75 39
Kontakter
Zara TellanderPresskommunikatör
Tel:070-021 18 23zara.tellander@vgregion.seBilder

Om Västra Götalandsregionen
Kulturförvaltningen arbetar för ett fritt, rikt och starkt kulturliv i hela Västra Götaland. Läs mer på vgregion.se/kulturforvaltningen
Följ Kulturförvaltningen VGR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturförvaltningen VGR
Göteborgs medicinhistoria tar plats på kartan12.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Från hospital och fattighus till moderna sjukhus – spåren finns över hela Göteborg. Den 23 oktober invigs en ny utställning på Medicinhistoriska museet: Kartan – medicinhistoriska platser i Göteborg. Samtidigt släpps en bok som tillsammans med en digital webbkarta ger oss möjlighet att se staden med nya ögon.
Barnens bibliotek firar 30 år av läslust17.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I år fyller Barnens bibliotek, som drivs av Kulturförvaltningen i Västra Götalandsregionen, 30 år. Sedan starten har webbplatsen barnensbibliotek.se inspirerat barn mellan 8 och 12 år att läsa, skriva och upptäcka litteratur. I dag har den i snitt en halv miljon besök per år. Jubileet uppmärksammas bland annat under Bokmässan.
Biblioteksscenen rymmer allt från koreografi till Shared Gaming10.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Dags igen för Bokmässan i Göteborg! På Biblioteksscenen den 24–25 september bjuder Kulturförvaltningen Västra Götalandsregionen, Kungliga biblioteket och Svensk biblioteksförening på 41 programpunkter. Här varvas högaktuella frågor kring demokrati och allas rätt till läsning, med Shared Gaming och koreografi.
Körcentrum Väst firar 10 år – en samlande kraft för länets körliv24.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 5 september, på Körsångens dag, firar Körcentrum Väst tio år som samlande kraft för körlivet i Västra Götaland. Under det gångna decenniet har verksamheten bidragit till att stärka, utveckla och synliggöra en av våra största folkrörelser.
Sekelskiftesdag på Vänersborgs museum – lär känna livet kring år 190020.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Vilken musik hördes på gatorna och hur såg vardagen ut för människorna som levde då? Lördagen den 29 augusti kan hela familjen uppleva historien med alla sinnen när tiden kring år 1900 väcks till liv. Fri entré.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum