Lidl Sverige

Matrikets grillkorv utsedd till bäst i test – igen

Dela

Grillkorv är en klassiker som många barn och vuxna uppskattar – kanske just tack vare den milda smaken. Lidls svenska grillkorv från Matriket har ännu en gång tagit hem förstaplatsen i ett nytt smaktest. Korven får högsta betyg i Testfaktas test tack vare sin höga kötthalt, låga andel kollagen och goda smak och textur.

På uppdrag av Testfakta har det oberoende laboratoriet Eurofins Food & Feed Testing Sweden AB analyserat tio olika fabrikat av grillkorv. Syftet med testet var att undersöka kötthalt, salthalt, fetthalt och kollagenhalt. Utöver laboratorieanalysen genomfördes också ett sensoriskt smaktest av det oberoende laboratoriet The Taste Lab i Stockholm, där fem smakexperter bedömde smak, munkänsla och utseende. Testet genomfördes blint.

Det är inte första gången Lidls grillkorv hyllas – den har tidigare utsetts till bäst i test av Aftonbladet.

-Att svenskar älskar grillkorv är ingen hemlighet – och extra roligt är det förstås när vår egen Matriket-korv utses återigen till bäst i test. För oss handlar det om att erbjuda våra kunder matglädje i vardagen, alltid med högsta kvalitet till branschens bästa pris, säger Lukas Gudas, inköpsdirektör på Lidl Sverige.

Lidls grillkorv från Matriket finns tillgänglig i alla Lidls 208 butiker och kostar 69,90 kronor för 800 gram (87,38 kronor/kilot).

Omdöme:
”Bäst i test. Hög kötthalt och låg andel kollagen, bra smak, munkänsla och utseende.” 

Kontakter

Om oss

Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 208 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.

Följ Lidl Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige

Lidl lanserar internationell julkampanj: uppmanar till värme och omtanke – varje dag3.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande

Lidl inleder julen med en stor, internationell julkampanj som sträcker sig över samtliga 31 verksamhetsländer. Kampanjen utgör en strategisk fortsättning på Lidls övergripande varumärkeskampanj. Genom att koppla utbudet av prisvärda varor till ett bredare ansvar för människor och miljö, vill Lidl inspirera kunderna att låta julens budskap om generositet och omtanke även prägla resten av året.

Lidls ketchup kammar hem förstaplatsen – smakvinnare i TV4 Nyhetsmorgon23.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Ketchup har varit en självklar del i svenskarnas måltider i över 100 år – från grillkvällar till vardagsfavoriter som korv och bröd. Nu har Lidls ketchup från Kania utsetts till bäst i test i TV4 Nyhetsmorgons smaktest. Med 3,5 av 5 solar i betyg och lovord för sin söta och kryddiga smak, blev den en klar favorit hos smakjuryn – med omdömet: "Så här tycker jag att en ketchup ska smaka."

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye