Cloetta lanserar sin traditionella plåtburk i 2025 års upplaga – en nostalgisk rymdresa i godisets förtrollade värld, designad av Emma Kristensson
27.8.2025 08:30:00 CEST | Cloetta Sverige AB | Pressmeddelande
Sedan 1873 har Cloetta varit en del av svensk godiskultur. Allt började i Malmö, där bröderna Cloetta tog plats på den svenska konfektyrkartan med landets första fabrikstillverkning av choklad. Under 1900-talet blev deras ikoniska plåtburkar snabbt samlarobjekt – älskade för sina färgstarka motiv och sin tidlösa charm.

Nu fortsätter traditionen med en ny modern klassiker: 2025 års plåtburk, illustrerad av kreatören Emma Kristensson från Göteborg. Med en bakgrund inom illustration och visuell design, har Emma skapat ett fantasifullt motiv som hyllar några av Sveriges mest uppskattade godisbitar.
- Cloetta har alltid varit en del av mitt liv. Jag minns hur vi åt Kexchoklad på skolutflykter – det kändes så lyxigt! Idag är Center ett måste från lösgodishyllan, berättar Emma.
Årets burk tar oss med på en färgsprakande rymdresa där Cloetta-flickan – en omisskännlig och återkommande karaktär sedan 1930-talet – svävar bland geléhallonplaneter, flygande zoo-apor och skumsvampar. Klassiska favoriter som Allsorts och Ahlgrens bilar får nytt liv i ett universum där fantasin får fritt spelrum i toner av blått, rosa och guld.
- Att få skapa Cloettas årsburk var en stor ära. Det roligaste var att jag fick fria tyglar att fantisera fram en godisvärld – hur härligt är inte det? Jag hoppas att burken sprider lika mycket glädje till andra som den gjort för mig under skapandet, säger Emma.
Plåtburken finns att köpa i Cloettas butiker i Ljungsbro, Malmö och Gamla Linköping samt online på cloettastore.se till ett pris på 199 SEK.
Kontakter
Sofi ViebkeCommunication Project ManagerCloetta Sverige AB
Tel:0730 80 03 23sofi.viebke@cloetta.seBilder






Om oss
Cloetta har en stark position på den svenska konfektyrmarknaden. Vi erbjuder ett brett och varierat sortiment med starka varumärken inom choklad, godis, pastiller och nötter. Våra främsta varumärken är Läkerol, Malaco, Ahlgrens bilar, Kexchoklad, Polly, CandyKing, Center, Juleskum, Plopp och Sportlunch. I Sverige har Cloetta ca 650 medarbetare som arbetar på vårt kontor i Malmö, inom försäljningsorganisationen och i vår fabrik i Ljungsbro. Cloetta Sverige ingår i Cloetta-koncernen med verksamhet i flera länder. Cloettas B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm.
Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.
Cloetta i sociala medier.
Följ Cloetta Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB
Globala smaktrender i fokus när CandyKing presenterar sommarens lösgodisnyheter6.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Smakpreferenser präglas allt mer av nyfikenhet på nya influenser, samtidigt som välkända smakkombinationer fortsätter att spela en viktig roll. Det tar CandyKing fasta på när de presenterar sex nya lösgodisbitar inför sommaren, med inspiration från den globala smakscenen – från Tokyo till Dubai.
Lösgodissuccén i ny tappning när Cloetta lanserar efterlängtade nyheter – fler spännande produktsamarbeten på gång28.4.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrföretag, presenterar produktnyheter på den svenska marknaden under maj 2026. Lösgodisfavoriten Malaco Foamy Monkeys – ett veganskt skumgodis med smakinspiration från ikoniska Malaco Zoo – flyttar nu även in i det förpackade sortimentet. Den limiterade upplagan av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero rullar även den in på butikshyllorna, som ett i raden av flera spännande samarbeten som Cloetta presenterar under 2026. Samtidigt kommer en helt ny mix från Gott & Blandat, Fruity Bites, för de konsumenter som önskar en lakritsfri variant av klassikern med enbart fruktsmaker i påsen.
CandyKing introducerar CoLab – nu får lösgodisälskare vara med och sätta smak på framtiden5.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vill du vara med och bestämma vad framtidens godis ska smaka? Nu presenterar CandyKing sin nya produktserie CoLab där alla godisälskare bjuds in att påverka framtida lanseringar. Redan under februari introduceras de första produkterna – med smakkombinationer av hallon och apelsin samt ananas och marshmallow.
Nya Läkerol MORE skapar mersmak för vardagens små stunder3.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrföretag, presenterar en nyhet inom pastillsegmentet med Läkerol MORE. Den nya pastillen är utvecklad för att möta konsumenternas fortsatta efterfrågan på smakrika, tillåtande alternativ som förgyller vardagens små stunder.
Folkkära klassikerna Trocadero och Ahlgrens bilar möts i ett smakrikt samarbete29.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Dryckesklassikern Trocadero kom till världen redan 1953, och blev snabbt ett populärt inslag hos svenska folket. Samma år föddes även konfektyrfavoriten Ahlgrens bilar när fabriken i Gävle började tillverka marshmallows, som fick karakteristisk form. Nu möts de båda produkterna i ett samarbete, och lanserar Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum