Arla lanserar Profibi – det senaste tillskottet i Arla Cultura®
26.8.2025 13:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Arla lanserar Profibi – en ny, smakrik fil inom Arla Cultura®-sortimentet. Produkterna har en unik kombination av åtta utvalda bakteriekulturer och är en källa till vitamin D, fibrer, kalcium och protein. Denna mångsidiga kombination skapar en fräsch, god och krämig fil.

– Vi märker att allt fler inser att god hälsa börjar inifrån. Samtidigt kan det vara svårt att veta vad man ska välja i ett överflöd av information. Därför efterfrågas enkla och goda produkter som passar in i vardagen. Med lanseringen av Arla Profibi kan vi nu erbjuda ett ännu bredare utbud inom Arla Cultura®, säger Kalvin Lingajothy, ansvarig för Arla Cultura®.
Produkterna kommer som både fil och drickfil, i flera olika smaker. Arla Profibi fil (1000 g) är mjuk och krämig och lanseras i smakerna naturell och jordgubb. Arla Profibi drickfil (330 ml) är fräsch och bubblig och erbjuds med smak av blåbär eller jordgubb.
Produkterna finns tillgängliga i butik från vecka 37.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comBilder
Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 600 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 164 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla starkast i dagligvaruhandeln för femte året i rad22.9.2026 18:28:37 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad har Arla utsetts till Sveriges starkaste varumärke i dagligvaruhandeln. Det visar den årliga konsumentundersökningen Swedish Brand Award från Evimetrix. I kategorin dagligvaror placerar sig Arla högst av totalt 23 varumärken.
Ny teknik för gödselhantering kan kraftigt minska utsläppen av metan och ammoniak22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
14 svenska Arlagårdar blir först i landet att använda en ny metod för gödselhantering som i försök utomlands visat kraftigt minskade utsläpp av både metan och ammoniak. Om metoden fungerar lika bra i Sverige kan det innebära ett viktigt genombrott för ett mer hållbart lantbruk.
Fazer möter KESO® Cottage cheese i nytt proteinrikt fullkornsbröd16.9.2026 10:14:39 CEST | Pressmeddelande
Att baka bröd med cottage cheese har blivit en favorit i sociala medier, och nu har Fazer inspirerats av trenden. I ett nytt samarbete mellan Fazer Bageri och Arla lanseras KESO® Cottage cheese Kusar, ett saftigt mörkt portionsbröd som kombinerar fullkorn med cottage cheese.
Från plan till verklighet – första spadtaget i Götene taget9.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
I måndags, den 7 september, togs det första spadtaget för Arlas nya ostmejeri i Götene. Därmed markerades starten för en investering på cirka 3,2 miljarder kronor – Arlas största någonsin och den enskilt mest omfattande satsningen i svensk livsmedelshistoria.
Arla utökar satsningen på innovationsgårdar i Sverige4.9.2026 11:35:30 CEST | Pressmeddelande
Hur långt går det att minska klimatavtrycket från en mjölkgård med dagens teknik, kunskap och arbetssätt? För att driva utvecklingen framåt utökar Arla sin satsning i Sverige. Kårtorp Säteri i Götene och Kullingsjö Lantbruk i Vårgårda blir nya innovationsgårdar och ansluter till Finngarne gård utanför Norrtälje. Därmed har Arla tre gårdar där nya lösningar för framtidens mjölkproduktion kan utvecklas, testas och demonstreras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



