Ny styrelseordförande på EKN
Regeringen har utsett Ramsay Brufer till ordförande i EKN:s styrelse. Han efterträder Sven-Eric Söder.

Ramsay Brufer har varit ledamot i EKN:s styrelse sedan februari 2024. Han är ledamot av Aktiemarknadsnämnden och Advisory Committee of The CG Dialogue inom EcoDa, styrelseordförande i SAIAB, (Swedish Airport Infrastructure AB) samt styrelseledamot i SCGI (Swedish Corporate Governance Institute). Fram till 2021 var Ramsay Brufer Head of Corporate Governance på Alecta.
– Jag ser mycket fram mot att, tillsammans med styrelsen och EKN:s nya generaldirektör Åke Nordlander fortsätta utveckla EKN:s verksamhet i ett utmanande internationellt företagsklimat. Jag vill också rikta ett varmt tack till tidigare styrelseordföranden Sven-Eric Söder, som på ett förtjänstfullt sätt lett styrelsearbetet sedan 2021.
Ramsay Brufer tillträder som ordförande i EKN:s styrelse 1 september 2025.
Nyckelord
Kontakter
Malin Alm GerentzPressansvarig
Tel:+46 8 788 01 66malin.alm-gerentz@ekn.seBilder


Om EKN
EKN, Exportkreditnämnden har regeringens uppdrag att främja svensk export och svenska företags internationalisering. Detta görs genom att försäkra betalningar och dela risker med exporterande företag, dess underleverantörer och banker. Verksamheten finansieras med försäkringstagarnas premier.
Följ EKN
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EKN
EKN och SEK har lämnat in en polisanmälan26.11.2025 10:07:56 CET | Pressmeddelande
I dag, den 26 november, har EKN och SEK gemensamt lämnat in en polisanmälan mot Intellego avseende misstanke om bedrägeri.
Fler stora affärer på ingång25.9.2025 13:52:04 CEST | Pressmeddelande
Delårsrapport jan-aug 2025: Rekordhög offertgivning på 265,2 miljarder kronor.
Åke Nordlander blir ny generaldirektör för EKN17.7.2025 12:48:23 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Åke Nordlander till generaldirektör för Exportkreditnämnden, EKN. Han tillträder sin tjänst den 1 september och hans förordnande sträcker sig fram till 2031.
Nytt finansieringsinstrument blir EKN:s uppdrag7.7.2025 08:10:16 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har beslutat om en ny förordning där EKN får i uppdrag att hantera ett nytt finansieringsinstrument som kombinerar exportfinansiering med biståndsmedel.
Nytt uppdrag: Försvarsexport till Ukraina med stöd av garantier från EKN30.6.2025 07:58:45 CEST | Pressmeddelande
EKN har fått i uppdrag att med exportkreditgarantier stödja försvarsmaterielexport till Ukraina. En ny EKN-förordning träder i kraft den 29 juli, som möjliggör det.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum