Vissa patienter med hjärtinfarkt kan ha nytta av screening för magsårsbakterie
1.9.2025 08:35:00 CEST | Karolinska Institutet | Pressmeddelande
Alla patienter med akut hjärtinfarkt bör inte erbjudas rutinmässig screening för magsårsbakterien Helicobacter pylori. Däremot kan vissa patientgrupper med ökad risk för magblödning efter hjärtinfarkt ha nytta av ett sådant test. Det är slutsatsen av en omfattande studie från Karolinska Institutet och Södersjukhuset som publiceras i tidskriften JAMA.

Blödningar i magen är en allvarlig komplikation efter hjärtinfarkt och drabbar ungefär två procent av patienterna inom ett år efter infarkten.
– Det är förknippat med ökad dödlighet och risk för återkommande hjärt-kärlhändelser. Därför ville vi undersöka om screening för den vanliga bakterien Helicobacter pylori, som orsakar magkatarr och magsår, kan minska risken för magblödningar. Det är inget som görs rutinmässigt idag, säger studiens försteförfattare Robin Hofmann, överläkare och docent vid institutionen för klinisk forskning och utbildning, Södersjukhuset, Karolinska Institutet.
I den randomiserade studien deltog närmare 18 500 patienter med akut hjärtinfarkt vid 35 sjukhus i Sverige. Hälften testades för bakterien och behandlades med antibiotika och protonpumpshämmare av ansvarig läkare om testet var positivt, medan den andra hälften fick vanlig vård utan extra test eller behandling.
God effekt vid blodbrist
Efter nästan två års uppföljning var det något färre individer i screeninggruppen som drabbades av magblödning, men skillnaden var inte statistiskt signifikant. Däremot fann forskarna en positiv effekt av screeningen när de studerade specifika undergrupper av patienter, som personer med blodbrist (anemi) eller njursvikt. Särskilt god effekt sågs hos patienter med medelsvår till svår anemi, som i ungefär hälften så stor utsträckning drabbades av magblödning om de genomgick screening.
– Våra resultat tyder på att screening för Helicobacter pylori inte behöver införas rutinmässigt för alla individer efter hjärtinfarkt. Däremot skulle testning och behandling kunna vara ett meningsfullt tillägg för utvalda patientgrupper med förhöjd blödningsrisk, säger Robin Hofmann.
Forskarna kommer nu att fortsätta studera de långsiktiga effekterna och försöka identifiera vilka grupper som har störst vinst av screeningen.
Forskningen genomfördes i nära samarbete med Södersjukhuset, Region Stockholm och Uppsala Clinical Research Center (UCR) och finansierades huvudsakligen av Vetenskapsrådet, Hjärt-Lungfonden och Region Stockholm. Flera av artikelförfattarna har mottagit arvoden och forskningsanslag från läkemedelsbolag, se den vetenskapliga artikeln för en komplett förteckning över intressekonflikter.
Publikation
“Helicobacter Pylori Screening after Acute Myocardial Infarction – The Cluster Randomized Crossover HELP-MI-SWEDEHEART Trial”Robin Hofmann, Stefan James, Martin O. Sundqvist, Jonatan Wärme, Oskar Angerås, Joakim Alfredsson, David Erlinge, Gabriel Arefalk, Göran Arstad, Simon Blomberg, Ole Fröbert, Kristina Hambraeus, Per M. Hellström, Jörg Lauermann, Matthias Lidin, Lars Lindhagen, Georgios Mourtzinis, Carolina Schoede, Erik Thunström, Birgitta Voldberg, Henrik Wagner, Ollie Östlund, Tomas Jernberg, Magnus Bäck, JAMA, online 1 september 2025, doi: 10.1001/jama.2025.15047.
Kontakter
Robin HofmannÖverläkare och docent vid institutionen för klinisk forskning och utbildning, Södersjukhuset, Karolinska Institutet.
Tel:070-794 0377robin.hofmann@ki.sePresstjänstenPresstjänsten är öppen 09.00–17.00 vardagar.
Tel:08-524 860 77pressinfo@ki.seki.se/pressrumBilder

Om oss
Karolinska Institutet är ett av världens ledande medicinska universitet med visionen att driva utvecklingen av kunskap om livet och verka för en bättre hälsa för alla. I Sverige står Karolinska Institutet för den enskilt största andelen medicinsk akademisk forskning och har det största utbudet av medicinska utbildningar. Varje år utser Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet mottagare av Nobelpriset i fysiologi eller medicin.
Följ Karolinska Institutet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Karolinska Institutet
Vanlig MS-behandling kopplas till ökad risk för tarmsjukdom23.10.2026 11:14:46 CEST | Nyheter
Personer med multipel skleros (MS) som behandlas med rituximab löper en ökad risk att utveckla inflammatorisk tarmsjukdom, framför allt Crohns sjukdom, även om den absoluta risken är låg. Det visar den första stora populationsbaserade studien på området, ledd av forskare vid Karolinska Institutet och publicerad i tidskriften JAMA Neurology.
Sjuksköterskor viktig resurs i svensk tarmcancerscreening22.10.2026 17:05:41 CEST | Nyheter
Koloskopier som utförs av specialutbildade sjuksköterskor inom den svenska tarmcancerscreeningen håller minst lika hög kvalitet som de som utförs av läkare. Det visar en studie från Karolinska Institutet som publicerats i tidskriften Endoscopy. Resultaten tyder på att sjuksköterskor kan bidra till att möta det ökande behovet av undersökningar i det nationella screeningprogrammet.
Stor studie ger nya svar om fettleverns genetiska orsaker22.10.2026 10:01:21 CEST | Nyheter
Forskare vid Karolinska Institutet har kartlagt fler genetiska faktorer bakom fettansamling i levern. I en studie som publiceras i tidskriften Nature Genetics identifierades 60 genetiska områden som är kopplade till mängden fett i levern, varav 31 inte tidigare har identifierats i samband med leverfett.
Vilja att ta smittrisker styrs av hur vi värderar relationen12.10.2026 21:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur villiga vi är att dela en vattenflaska, sitta nära någon eller hälsa med fysisk kontakt påverkas framför allt av hur viktiga personerna är för oss. Det visar en ny studie i tidskriften PNAS, där forskare från bland annat Karolinska Institutet har undersökt människors sociala beteenden i 61 samhällen världen över.
Liknande återhämtning efter robotassisterad och öppen kirurgi vid livmoderhalscancer8.10.2026 12:35:23 CEST | Nyheter
Robotassisterad kirurgi vid tidig livmoderhalscancer var förknippad med färre komplikationer under själva operationen än öppen kirurgi, men skillnaden bestod framför allt av mindre allvarliga händelser. Detta ledde inte till färre komplikationer efter operationen eller till en bättre övergripande återhämtning. Det visar den första publikationen från den internationella randomiserade RACC-studien. Resultaten publiceras i JAMA Surgery.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum