Joachim Karlsson bästa svensk i kvalet i Lucky Larsen Masters
31.8.2025 07:00:00 CEST | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande
Joachim Karlsson blev bästa svenska spelare i kvalet av Storm Lucky Larsen Masters med en femteplats. Kyle Troup, USA, vann kvalet på 1463 poäng. Stortävlingen i Helsingborg avgörs under söndagen.

Storm Lucky Larsen Masters i Helsingborg är den enda bowlingtävling utanför USA som har PBA-status och är en del av den amerikanska proffstouren. Kvalspelet avslutades under lördagen. Inför den näst sista kvalstarten så hade Kyle Troup den sista finalplatsen och var inte på säker mark i tävlingen. Men det ändrade han på i squad 26 där det lossnade rejält för den amerikanska storstjärnan. Han slog 1463 poäng över sex serier och gick upp i topp i kvalet. När även tävlingens sista kvalstart var genomförd sent på lördagskvällen så var Troup fortsatt i topp. Han vann kvalet med 19 poäng mer än Trevor Roberts, USA.
– Det har varit lite frustrerande tidigare under veckan då spelet inte riktigt har stämt för mig. Men jag hade en bra gameplan idag och hittade ett vägvinnande spel på profilen. Det viktigaste var att nå cutten för finalsteg 2 som jag missade förra året så det känns bra, säger Kyle Troup.
Troup vann SLLM 2018 och han hoppas kunna vara med och kämpa om en andra titel under söndagen.
– Jag tror att det handlar om att köra på samma gameplan imorgon. Det gäller att vara fokuserad här och nu och vara konsekvent i spelet, säger Troup som stortrivs i Helsingborg och Olympia Bowling.
– Jag älskar att spela tävlingen här. Hela arrangörsstaben gör ett fantastiskt jobb.
Det ville sig inte för den regerande mästaren Jesper Svensson som var på fortsatt jakt efter en finalplats under lördagen. Spelet klaffade inte i dagens två spelpass och Svensson slutade på 78:e plats i tävlingen med 1254 poäng.
Joachim Karlsson kom på femte plats i kvalet med 1380 poäng och blev bästa svenska spelare i kvalet. Kevin Melin blev näst bästa svenska spelare i kvalet med 1353 poäng och en 15:e-plats. William Svensson slog 1352 poäng förra fredagen i squad 2 och kom 16:e plats. Noel Haglund Torgersen kom på 21:a plats i kvalet efter att ha svarat för 1327 poäng i squad 4. Den svenska kvartetten är därmed direkt vidare till söndagens finalsteg 2 efter att ha blivit topp 25 i kvalet. Nora Johansson blev bästa damspelare i kvalet med 1234 poäng och är tillsammans med Peppi Konsteri (1228) vidare till finalsteg 1. Totalt är 55 spelare vidare till söndagens finalspel och finalsteg 1 börjar kl 08.00.
Finaltider och upplägg söndag 31 augusti
08.00 Finalsteg 1
30 spelare spelar fem serier från scratch. Topp 15 går vidare till finalsteg 2 dit topp 25 från kvalet är direktkvalificerade.
10.50 Finalsteg 2
40 spelare spelar sex serier från scratch. Topp 16 går vidare till finalsteg 3.
14.40 Finalsteg 3
16 spelare kör en match över tre serier. Den med högst poäng över tre serier vinner. Segrarna kvalificerar sig till steg 4.
Match #1: Position 1 vs position 16.
Match #2: Position 2 vs position 15.
Match #3: Position 3 vs position 14.
Match #4: Position 4 vs position 13.
Match #5: Position 5 vs position 12.
Match #6: Position 6 vs position 11.
Match #7: Position 7 vs position 10.
Match #8: Position 8 vs position 9
16.30 Finalsteg 4
Vinnarna från steg 3 spelar en match över tre serier där den med högst poäng vinner.
Match #9: Winner match #1 vs Winner match #8
Match #10: Winner match #2 vs Winner match #7
Match #11: Winner match #3 vs Winner match #6
Match #12: Winner match #4 vs Winner match #5
Segrarna är klara för semifinal.
Ca 19.30 semifinaler
Semifinalerna spelas över en serie.
Ca 20.30 final
Finalen spelas över en serie.
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seRobert AnderssonFörbundskapten
Förbundskapten för dam- och herrlandslaget samt U21- och juniorlandslaget i bowling.
Bilder


Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Förlust för Sverige i kvartsfinalerna på både dam- och herrsidan i World Cup21.10.2026 16:51:57 CEST | Pressmeddelande
Det tog stopp för Sverige i kvartsfinalerna i World Cup på både dam- och herrsidan. Det svenska herrlaget förlorade med 3-1 mot USA. Samma siffror blev det på damsidan där Sverige förlorade mot Danmark.
Brons för Nora Johansson i World Cup19.10.2026 11:39:54 CEST | Pressmeddelande
Nora Johansson tog igår brons i singel i World Cup. I semifinalen blev det förlust med 2-0 mot Natasha Roslan, Malaysia. Bronset är Johanssons andra raka i World Cup-sammanhang. – Spelet kändes så bra så jag hade hoppats på ännu mer. Om någon vecka kan jag nog känna stolthet över medaljen, säger Nora Johansson.
Brons för Nora Johansson i World Cup18.10.2026 21:09:40 CEST | Pressmeddelande
Nora Johansson tar brons i singel i World Cup. I semifinalen blev det förlust med 2-0 mot Natasha Roslan, Malaysia. Bronset är Johanssons andra raka i World Cup-sammanhang.
Nora Johansson vidare till semifinal i World Cup18.10.2026 18:33:01 CEST | Pressmeddelande
Nora Johansson är klar för semifinal i singel i World Cup. Hon vann kvartsfinalen över Anna Andersson med 2-0. Johansson har därmed säkrat medalj i mästerskapet i München. I semifinalen ställs hon mot Natasha Roslan, Malaysia, med start ca kl 18.25.
Sju av åtta svenska spelare vidare till slutspel i World Cup18.10.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
De svenska spelarna har övertygat i gruppspelet i World Cup i München. Sju av åtta spelare är vidare till söndagens slutspel. – Det är högt över förväntan, säger förbundskapten Robert Andersson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum