Region Örebro län

Nya leverantörer tar över lunchrestaurangen och erbjuder varuautomater på USÖ

Dela

I dag fattade servicenämnden beslut om att anlita leverantören Compass Group AB för att driva lunchrestaurangen i F-huset på Universitetssjukhuset Örebro och den så kallade konferensservicen. Nämnden fattade även beslut om att leverantören Reitan Convenience Sweden AB ska ansvara för de tio nya varuautomater som bland annat ska placeras vid sjukhusets akutmottagningar.

Region Örebro län har sedan tidigare erfarenhet av att samarbeta med de båda leverantörerna.

- Det känns bra att vi nu gjort klart med leverantörer av de här tjänsterna så att besökare och medarbetare  har lite olika alternativ när de blir hungriga. Särskilt på akutmottagningarna vet jag att den här typen av lösning har varit efterfrågad av besökare under lång tid och jag hoppas och tror att de nya varuautomaterna kommer att bli väldigt bra, de erbjuder ett varierat utbud på nära håll, säger Carina Oskarsson (S), ordförande i servicenämnden.

Sammanfattningsvis har Region Örebro län genomfört en upphandling som avser drift och skötsel av lunchrestaurangen i F-husets matsal där även den så kallade konferensservicen ingår. Upphandlingen omfattade även en take away-lösning för besökare och personal i form av fem varuautomater i B-husets källarplan och fem varuautomater på akutmottagningarna inom Universitetssjukhuset i Örebro.

- Ännu återstår vissa detaljer innan allt är på plats men den som står framför en av våra varuautomater ska ha ett produktsortiment och produktmix i olika prisnivåer som kan tillgodose olika kundgrupper, säger Lars-Göran Zetterlund (C), vice ordförande i servicenämnden.

Upphandlingen avser i första hand en nyttjanderätt att bedriva restaurangverksamhet och take away-lösning vilket gör att Region Örebro län inte behöver räkna med några ökade kostnader vad gäller den delen av verksamheten.

- Och kostnadsdelen är naturligtvis viktig men det vi i huvudsak har fokuserat på i den här upphandlingen har varit att hitta en trygg leverantörer som kan erbjuda ett stort sortiment med hänsyn till de krav och villkor vi satt upp, säger Sven-Erik Sahlén (KD), ledamot i servicenämnden.

Avtalstiden löper under perioden 2025-11-01- 2027-10-31 med option för Region Örebro län om förlängning med sammanlagt 36 månader, dock med minst nio månader per tillfälle. Vidare äger Region Örebro län rätt att under avtalsperioden utöka avtalet med ytterligare 10 varuautomater om behovet skulle öka med tiden.

Kontakt

Carina Oskarsson, ordförande i servicenämnden, telefon: 070-221 53 78

Lars-Göran Zetterlund, vice ordförande i servicenämnden, telefon: 070-642 64 79

Sven-Erik Sahlén, ledamot i servicenämnden, telefon: 070-318 30 29

Nyckelord

Kontakter

Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv

Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.

Följ Region Örebro län

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye