Familjebostäder köper Einar Mattssons 1200 hyresrätter i Hjulsta
2.9.2025 14:46:40 CEST | Einar Mattsson | Nyheter
Familjebostäder i Stockholms styrelse har beslutat att rekommendera kommunfullmäktige att genomföra ett förvärv av 14 fastigheter (84 000 kvm uthyrningsbar yta) med totalt 1194 hyresrätter, 4862 m² lokaler och 762 parkeringsplatser i Hjulsta från Einar Mattsson. Tillträdet förutses ske tidigast i december 2025 efter laga kraftvunnet beslut från kommunfullmäktige. Det underliggande fastighetsvärdet i affären uppgår till 1418 mkr.

– Einar Mattsson har arbetat med bostäderna i Hjulsta i 17 år och gjort betydande insatser och investeringar som resulterat i ett tryggare område, inbjudande gårdar och efterfrågade bostäder. Att lämna över ansvaret för bostäderna i Hjulsta till ett långsiktigt bolag som Familjebostäder känns tryggt. De har förutsättningarna att vidareutveckla områdets kvaliteter. Einar Mattsson stärker nu sin balansräkning och likviditet vilket öppnar för nya investeringar, säger Einar Mattssons koncernchef Stefan Ränk.
Familjebostäder har arbetat med PWC och DLA Piper som rådgivare. Einar Mattsson har samarbetat med Tango och Cirio Advokatbyrå.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seOm Einar Mattsson AB
I år har Einar Mattsson funnits i 90 år. Einar Mattsson-koncernen är fortsatt familjeägd och verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad. Som sådan är man är en av Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter och en av regionens mest aktiva projektutvecklare. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattsson: Philippa Doolke är hållbarhetsutvecklingschef från 1 april1.4.2026 07:34:00 CEST | Pressmeddelande
Från den 1 april är Philippa Doolke ordinarie hållbarhetsutvecklingschef i Einar Mattsson AB. Hon arbetat som tillförordnad i rollen i ett halvår. Philippa fortsätter samtidigt i sin roll som verksamhetsutvecklingschef i Einar Mattsson Byggnads AB.
”Det är variationen som är rolig och känslan av att göra skillnad” — fredagsporträttet med Siri Widstrand27.3.2026 10:00:00 CET | Blogginlägg
Strukturerad, nyfiken och analytisk är vår energiexpert Siri Widstrand, som är projektledare och energiexpert på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB. Att jobba i en bransch med utmaningar, där är det roligast att kunna göra skillnad tycker hon. Värmland ligger henne varmt om hjärtat — liksom alla intressen, campervanen och familjen som snart får ett tillskott. Lär känna Siri i dagens fredagsporträtt
Einar Mattsson stöttar Samhällsmatchen för ett starkare samhälle25.3.2026 11:31:53 CET | Nyheter
Einar Mattsson går in som initiativpartner till Samhällsmatchen och kommer att stötta initiativet “Anställning av unga vuxna”. Målet är att kombinera resurser, kunskap och engagemang för att stärka ungas aktivering och inkludering.
Einar Mattsson: Slutsålt i Brf Lokstallarna i Hagastaden24.3.2026 07:33:00 CET | Pressmeddelande
Alla Einar Mattssons 243 bostadsrätter i Brf Lokstallarna Östra och Västra i Hagastaden i Stockholm är nu sålda. Intresset för projektet har varit stort sedan säljstart. Husen i de båda bostadsrättsföreningarna beräknas vara fullt inflyttade under våren 2026. I bottenvåningarna finns även tio lokaler, varav nio uthyrda.
”Därför behöver en kommunikatör vara med genom hela processen” — fredagsporträttet med Liv Öberg20.3.2026 10:00:00 CET | Blogginlägg
Vår sportiga kommunikatör kom till koncernen efter jobb på andra bolag inom fastighetsbranschen och för att få jobba med bostäder. Livs vurm för vikten av bra kommunikation går inte att ta miste på. Hon är också bestämd över att inga genvägar finns i jobbet, annat än möjligtvis stöd av AI. Jobbet måste göras. Läs mer om hennes läsintresse, bokklubben och vikten av träning:
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum