Familjebostäder köper Einar Mattssons 1200 hyresrätter i Hjulsta
Familjebostäder i Stockholms styrelse har beslutat att rekommendera kommunfullmäktige att genomföra ett förvärv av 14 fastigheter (84 000 kvm uthyrningsbar yta) med totalt 1194 hyresrätter, 4862 m² lokaler och 762 parkeringsplatser i Hjulsta från Einar Mattsson. Tillträdet förutses ske tidigast i december 2025 efter laga kraftvunnet beslut från kommunfullmäktige. Det underliggande fastighetsvärdet i affären uppgår till 1418 mkr.

– Einar Mattsson har arbetat med bostäderna i Hjulsta i 17 år och gjort betydande insatser och investeringar som resulterat i ett tryggare område, inbjudande gårdar och efterfrågade bostäder. Att lämna över ansvaret för bostäderna i Hjulsta till ett långsiktigt bolag som Familjebostäder känns tryggt. De har förutsättningarna att vidareutveckla områdets kvaliteter. Einar Mattsson stärker nu sin balansräkning och likviditet vilket öppnar för nya investeringar, säger Einar Mattssons koncernchef Stefan Ränk.
Familjebostäder har arbetat med PWC och DLA Piper som rådgivare. Einar Mattsson har samarbetat med Tango och Cirio Advokatbyrå.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seOm Einar Mattsson AB
I år har Einar Mattsson funnits i 90 år. Einar Mattsson-koncernen är fortsatt familjeägd och verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad. Som sådan är man är en av Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter och en av regionens mest aktiva projektutvecklare. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattssons julgåva 2025 går till Maskrosbarn12.12.2025 13:30:00 CET | Nyheter
Varje år vid luciatid donerar Einar Mattsson en gåva till en viktig verksamhet. I år skänker den familjeägda fastighetskoncernen pengar till ”Maskrosbarn”, en verksamhet som arbetar för att stödja ungdomar mellan 13-19 år som har föräldrar med missbruk, en psykisk sjukdom eller som utsatt dem för våld. Så att barnen kan få ett bättre liv.
Einar Mattsson: bostadsminister Andreas Carlsson (KD) gjorde avtryck för nya hyresrätter9.12.2025 15:13:28 CET | Pressmeddelande
Den 8 december firade Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm tillsammans infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlsson (KD) och 30-talet gäster.
Stefan Ränk ny ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien5.12.2025 05:02:00 CET | Pressmeddelande
Tisdag den 2 december beslutade Akademisammankomsten vid Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) att välja in Stefan Ränk, koncernchef och delägare av Einar Mattsson AB som ledamot.
Einar Mattsson är en stolt partner till Nobel Week Lights 20254.12.2025 11:25:22 CET | Nyheter
Den 6–14 december återkommer den årliga ljusfestivalen Nobel Week Lights. Festivalen presenteras av Nobelprismuseet och bjuder in internationella och lokala konstnärer, designers och studenter att skapa storskaliga ljusinstallationer i Stockholm. Alla konstverk är inspirerade av Nobelpristagares vetenskapliga upptäckter, litteratur och fredsarbete.
Pressinbjudan: Einar Mattsson gjuter med bostadsminister Andreas Carlsson (KD)2.12.2025 06:03:00 CET | Pressmeddelande
Den 8 december kl. 11.30 firar Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm. Det gör vi tillsammans med gäster och bostadsminister Andreas Carlsson (KD).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum