Ny LO-rapport: Svenska föräldrar jobbar mer än andra
3.9.2025 07:42:46 CEST | LO | Pressmeddelande
Svenska föräldrar arbetar mer än i andra länder. Det visar en ny LO-rapport som släpps idag inför kommande förhandlingar om sänkt arbetstid.
- Våra medlemmar är tydliga med att vi ska sänka arbetstiden. Vi ska se till att vardagspusslet går ihop för fler, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
LO släpper idag rapporten Arbetarlandet Sverige. Den visar att Sverige ligger i topp inom OECD bland länder där båda personerna i ett hushåll med barn arbetar. Sverige sticker också ut med att det är vanligt att båda föräldrarna arbetar heltid.
- Det finns ingen anledning till att Sverige ska sticka ut som ett land där vi jobbar mer än andra liknande länder. Att hjälpa till att få vardagspusslet att gå ihop är bara ett av många skäl till att vi måste sänka arbetstiden i Sverige, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
- LOs kongress har gett oss ett tydligt uppdrag och våra förbundsmedlemmar kräver det. Arbetstiden ska sänkas för alla, säger Johan Lindholm
Innan sommaren släpptes LOs stora arbetstidsutredning som visar att Sverige ligger i topp bland jämförbara länder när det kommer till arbetade timmar per person i arbetsför ålder. Under hösten fortsätter LOs förberedelser inför kommande förhandlingar kring sänkt arbetstid.
- I Sverige har det inte skett någon generell förkortning av normalarbetstiden sedan 1970-talet. Nu ska vi se till att facken får med sig arbetsgivarna på en arbetstidsförkortning, säger LOs avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.
- Precis som lönepolitiken behöver arbetstidspolitiken vara solidarisk så att inga arbetare tvingas betala överpris för kortare arbetstid. Vi återkommer med exakt hur våra krav utformas, säger Veli-Pekka Säikkälä.
Mer information:
Länk till LOs nya rapport Arbetarlandet Sverige: https://www.lo.se/lo-fakta/arbetarlandet-sverige
Länk till LOs stora arbetstidsutredning från i våras: Kortare arbetstid – fakta, forskning och förutsättningar
Debattartikel i Svenska Dagbladet: LO: Dags att sänka arbetstiden för alla
Kontakter
LO:s pressjour
Tel:08-796 25 26press@lo.seOm oss
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO samordnar sig inför avtalsrörelsen 202721.10.2026 12:10:01 CEST | Pressmeddelande
LOs representantskap ställde sig idag bakom förslag till en LO-samordning inför avtalsrörelsen 2027. Den säger att förbunden ska stötta varandra för att få igenom högre reallöner till alla, en extra låglönesatsning och förkortad års- eller livsarbetstid.
Pressinbjudan: LO presenterar samordningen inför avtalsrörelsen 202720.10.2026 08:41:59 CEST | Pressmeddelande
Under onsdagsförmiddagen 21 oktober håller LO ett representantskapsmöte som fastslår förslag till gemensamma LO-krav inför avtalsrörelsen 2027. Direkt efter mötet hålls en pressträff.
LO-ekonomerna i ny prognos: Hög arbetslöshet trots snabbare tillväxt än väntat9.10.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
LO-ekonomerna skruvar upp sin tillväxtprognos. Sveriges BNP bedöms växa med 2,9 procent under 2026. Men arbetslösheten är fortsatt hög. I en ny uppdaterad prognos varnar därför LO-ekonomerna för snabba åtstramningar i finans- och penningpolitiken.
LO: Åtta av tio arbetare vill ha besked om pensionen från partierna4.9.2026 07:43:51 CEST | Pressmeddelande
Nära åtta av tio arbetare vill ha ett besked från partierna om sin pension innan valdagen. Det visar en undersökning LO beställt. - Det är ett svek att det inte lönar sig mer att ha jobbat många år också för arbetare. Med Ulf Kristersson som statsminister höjs inte pensionen för alla som började jobba redan tidigt i livet, säger Johan Lindholm, LOs ordförande.
Strejken mot Tesla upphör13.8.2026 15:08:31 CEST | Pressmeddelande
Som meddelats av IF Metall upphör strejken mot Tesla. Detta efter ett beslut av IF Metalls förbundsstyrelse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum