Häckningsrekord och tolv nya växter på Peberholm
Øresundsbrons konstgjorda ö Peberholm fortsätter att överraska och utvecklas 25 år efter broinvigningen.
Under 2025 noteras tolv nya växter, en sällsynt naturtyp och rekordmånga häckande fåglar. Dessutom har 13 vegetationscirklar etablerats.

Servicevägens vägkanter på Peberholm har utvecklats till en ovanlig och kalkrik livsmiljö med högsta skyddsnivå enligt EU:s habitatdirektiv.
– Naturen på Peberholm utvecklas och överraskar oss varje år. Att vägkanterna nu klassas som en sällsynt kalkrik sanddynsmiljö med högsta EU-skyddsnivå visar hur även små ytor kan bli viktiga livsmiljöer, säger Hans Ohrt, miljöspecialist på Øresundsbron, som följt öns utveckling i över 25 år.
Tolv nya växter på ön
Under 2025 har tolv växtarter, som tidigare inte förekommit på Peberholm, registrerats på ön. Det handlar bland annat om mandelblom, baltisk marviol, hybridgullregn och boliviabinka.
45 häckande fågelarter
Aldrig tidigare har så många häckande fåglar observerats på Peberholm som i år. Det har registrerats 45 häckande fågelarter, vilket överträffar fjolårets rekordnotering på 40 arter. Sex nya fågelarter – bland andra hämpling och törnskata – häckade på ön för första gången. Kolonin av skedstorkar slog nytt rekord med 16 par, och skarvbeståndet omfattade omkring 1 500 bon på öns södra del.
Grönfläckig padda tillbaka i söder
Den grönfläckiga paddan, som tidigare enbart häckat på norra Peberholm, har i år visat stor aktivitet i den konstgjorda stensjön på södra delen av ön – för första gången sedan 2021.
Satsning på vegetationscirklar
För att följa naturens utveckling över tid har Øresundsbron, i samarbete med Köpenhamns universitet och Dansk Botanisk Forening, etablerat 13 vegetationscirklar på Peberholm. Tre studenter har deltagit i arbetet, som är en del av ett bredare initiativ för att inventera den biologiska mångfalden.
– Vegetationscirklarna ger oss en helt ny möjlighet att följa hur naturen utvecklas över tid. Det är ett viktigt steg mot att förstå effekterna av både naturliga processer och våra egna naturvårdsinsatser, säger Hans Ohrt, miljöspecialist på Øresundsbron.
I stycket om Peberholms fågelliv angavs tidigare felaktigt 'par' i stället för 'arter'. Korrekt är 45 häckande fågelarter. Vi beklagar att termerna förväxlades i texten och har uppdaterat pressmeddelandet.
Nyckelord
Kontakter
John Alexander SahlinPressansvarig
Tel:+46 (0)730 64 09 00Tel:+45 91 17 42 97jsa@oresundsbron.comOm oss
Øresundsbron bygger broar mellan människor, möjligheter och upplevelser i hela Öresundsregionen. Øresundsbro Konsoriets uppdrag är att äga och driva Øresundsbron – en bro, en tunnel och den konstgjorda ön Peberholm. Tillsammans utgör Øresundsbron en 16 kilometer fast förbindelse mellan Danmark och Sverige.
Följ Øresundsbron
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Øresundsbron
Ökning för all slags trafik på Øresundsbron28.10.2025 09:10:02 CET | Pressmeddelande
Allt fler pendlar över Øresundsbron, godstrafiken stiger och fritidstrafiken slår rekord. Vägtrafiken ökade med 6,4 procent under januari-september jämfört med samma period förra året. Øresundsbro Konsortiets resultat före värdeförändring blev 1 363 miljoner DKK under perioden januari-september och ökade därmed med 84 miljoner DKK jämfört med motsvarande period i fjol.
Dubbelriktad trafik i Øresundsbrons tunnel17.10.2025 11:25:00 CEST | Pressmeddelande
Vägtrafiken dubbelriktas i Øresundsbrons tunnel under två kvällar och nätter vecka 43. Dubbelriktningen gäller från klockan 19 till 03 den 22 och 23 oktober.
Trafikpåverkan på Öresundsmotorvägen från 20 oktober15.10.2025 10:47:09 CEST | Pressmeddelande
Stor trafikpåverkan väntas på Öresundsmotorvägen under ett kranarbete vid Köpenhamns flygplats. Den sista avfarten till flygplatsen på E20 – i riktning mot Sverige – stängs och trafikanter hänvisas till tidigare avfarter. Särskilt under rusningstid kan detta orsaka köer från 20 oktober fram till slutet av november.
Säkerhetsparkering för tung trafik öppnar vid Øresundsbron8.10.2025 08:44:00 CEST | Pressmeddelande
Lastbilschaufförers trygghet står i fokus när en ny säkerhetsparkering för tung trafik öppnar vid Olleboterminalen i Malmö i november. Säkerhetsparkeringen för 35 lastbilar är resultatet av ett samarbete mellan Drivers First, Venturi Fastigheter och Øresundsbron.
Pendlarresor med bil, tåg och färja över Öresund ökar stort11.9.2025 09:20:39 CEST | Pressmeddelande
Øresundsbrons 25-årsjubileum sammanfaller med en period av stark tillväxt för trafiken över Öresund, visar Øresundsindex/Trafikstatistik Q2 2025. Under första halvåret 2025 ökade trafiken för samtliga persontransporter – bil, tåg och färja – medan godstrafiken minskade något.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum