Henrik Sjöberg ny regionchef för Småland och Halland
E.ON förstärker sin lokala närvaro i södra Sverige genom att utse Henrik Sjöberg till ny regionchef för Småland och Halland. Med ytterligare en regionchef i Syd ökar E.ON takten i den lokala dialogen och kan bättre omsätta behov från kommuner och näringsliv.

– Henrik har en gedigen bakgrund inom energisektorn och i E.ON. Han kombinerar operativ erfarenhet från elnätsverksamhet med förståelse för samhällsplanering från Trafikverket och totalförsvarsperspektiv från Försvarsmakten. Det är precis den mix som krävs när vi ska modernisera elnätet i nära samverkan med kommuner och företag. Jag är enormt glad att Henrik tackat ja till denna viktiga roll, säger Joakim Cejie, Head of Political Affairs, E.ON.
I sin nya roll får Henrik Sjöberg i uppdrag att fördjupa samarbetet med kommuner, regioner och näringsliv för att möjliggöra etableringar och stärka regionens konkurrenskraft. Fokus ligger på att med smarta nätinvesteringar stödja företagens gröna omställning – från elektrifiering av industri och transporter till integrering av mer förnybar produktion.
– Småland och Halland är tillväxtregioner med stark industri och livskraftiga kommuner. Mitt mål är att tillsammans med våra kunder och offentliga aktörer skapa lösningar som både påskyndar den gröna omställningen och gör regionen mer attraktiv för investeringar. När vi uppgraderar elnätet skapar vi konkret nytta lokalt – nya jobb och bättre förutsättningar för företag – samtidigt som vi stärker energisystemet nationellt, säger Henrik Sjöberg, tillträdande regionchef.
Peter Hjalmar fortsätter som regionchef i Skåne och Blekinge och behåller sina tidigare uppdrag.
– Peter är en ovärderlig tillgång och har framgångsrikt hanterat en stor geografi. Med den nya regionindelningen kan vi komma ännu närmare våra intressenter och bättre prioritera efter lokala behov, säger Joakim Cejie.
Henrik Sjöberg tillträdde 1 september och är placerad på E.ONs kontor i Halmstad.
Henrik Sjöberg kommer närmast från rollen som avdelningschef på E.ON Energidistribution och har tidigare haft ledande roller på Trafikverket och ONE Nordic. Han har även en bakgrund som officer i Försvarsmakten och har arbetat internationellt som FN-observatör.
E.ON genomför 2024–2027 investeringar om 27 miljarder kronor i det svenska elnätet för att öka kapacitet, integrera mer förnybar energi och skapa utrymme för nya företagsetableringar.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON justerar elnätsavgiften den 1 januari 20269.12.2025 11:31:29 CET | Nyheter
Sverige är mitt i en klimatomställning där efterfrågan på el ökar snabbt, fler kunder vill ansluta till elnätet och mer förnybar elproduktion ska få plats. För att möta behoven förstärker E.ON elnäten över hela landet. E.ON justerar därför elnätsavgiften vid årsskiftet. Justeringen varierar mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
Philip Thunborg ny stadsansvarig för E.ON i Malmö20.11.2025 09:09:41 CET | Pressmeddelande
E.ON förstärker sin lokala närvaro i Malmö och har rekryterat Philip Thunborg som ny stadsansvarig. Han tillträdde tjänsten den 28 oktober.
E.ON prisas för karriärmöjligheter14.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har utsetts till ett av Sveriges Karriärföretag 2026. Utmärkelsen delas ut till arbetsgivare som bedöms erbjuda de allra bästa karriärmöjligheterna för studenter och unga yrkesverksamma. Bakom utmärkelsen står Karriärföretagen, som årligen listar arbetsgivare som anses bäst på HR, Talent management och Employer branding.
E.ON investerar 60 miljoner i Graninge – nästa steg i historisk satsning på elnätet i Hammarstrandsklustret11.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter sin omfattande utbyggnad av elnätet i Jämtland och Västernorrland. Nästa delprojekt i det så kallade Hammarstrandsklustret är nu i gång i Graninge. Investeringen uppgår till drygt 60 miljoner kronor och syftar till att öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa ett mer flexibelt elnät för framtidens behov.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum