Dags för sista omgången av Allsvenskan Segling
4.9.2025 10:37:52 CEST | Svenska Seglarförbundet | Pressmeddelande
I helgen (5-7 september) står Örnsköldsvik som värd för årets fjärde och sista deltävling i Allsvenskan Segling. Allt är upplagt för en spännande avslutning där ettan GKSS och tvåan Stenungsund båda jagar sin första titel – och utmanas främst av nuvarande trean KSSS som har vunnit Allsvenskan sex gånger.

I helgen (5-7 september) står Örnsköldsvik som värd för årets fjärde och sista deltävling i Allsvenskan Segling. Allt är upplagt för en spännande avslutning där ettan GKSS och tvåan Stenungsund båda jagar sin första titel – och utmanas främst av nuvarande trean KSSS som har vunnit Allsvenskan sex gånger.
Fjolårsmästarlaget Halmstad SS, på fjärde plats, har inte heller gett upp drömmen om ännu ett guld. De skickar rutinerade och starka Christoffer och Anders Hellekant, tillsammans med Alice Borslöv och Emma Berg.
Men det är tydligt att GKSS gärna vill ta sin första titel. Deras besättning består av mycket rutinerade Marcus Westerlind, flerfaldig vinnare av SM i sprint. Han har med sig Oscar Angervall och Oskar Ljung som han brukar segla SM med. Lägg därtill Johanna Thiringer, som seglade i finalen av Women´s Sailing Champions League förra helgen, och Esther Lagerstrand så får de nog finna sig i att vara favoriter till slutsegern. Just den besättningen seglade också för GKSS i deltävlingen i Åmål i fjol – och vann.
Från KSSS kommer ett ungt och hårt satsande lag, med Hugo Liljegren som skeppare. Hugo seglar till vardags i utvecklingslandslaget i 470 tillsammans med sin syster Hedvig. Denna helg har han en besättning bestående av pappa Fredrik (den ende på båten som är över 21 år) och de duktiga ungdomarna Julius Graudums, Maxine Hjort och Emilia Svärdson.
Stenungsund, tvåan i totala tabellen, vill givetvis också blanda sig kampen om slutsegern. Helgens besättning består av Christer Sörvik, William Karlsson, Alva Lindqvist och Madeleine Lithvall. Alla fyra har erfarenhet från tidigare Allsvenska deltävlingar. Frågan är om det räcker för att segla hem Stenungsunds första totalseger i Allsvenskan.
Ställningen Allsvenskan 2025 efter 3 av totalt 4 tävlingar: 1) GKSS 8 poäng, 2) Stenungsund SS 10 poäng, 3) KSSS 13 poäng, 4) Halmstad SS 15 poäng, 5) Strängnäs SS 20 poäng, 6) SS Åmålsviken 21 poäng, 7) Ekerö BK 29 poäng, 8) Ekolns SK 29 poäng, 9) Ljungskile SS 30 poäng, 10) Umeå SS 31 poäng 11) Örnsköldsvik SS 33 poäng, 12) Oxelösunds SS 33 poäng, 13) Upsala SS 34 poäng, 14) Djursholms SK 36 poäng, 15) Hjuviks BK 36 poäng, 16) Runmarö YC 41 poäng, 17) SS Kaparen 46 poäng, 18) Gefle SS 48 poäng.
Följ seglingarna live under helgen på; YouTube: https://www.youtube.com/@svenskaseglarforbundet/live eller Facebook: https://fb.me/e/1P5aYnSeEr
För mer information besök www.allsvenskansegling.se eller kontakta Patrik Björklund på Svenska Seglarförbundet 070-180 8553 / patrik.bjorklund@ssf.se
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Bilder


Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Två svenskar i guldfleet i ILCA-EM19.5.2026 20:31:03 CEST | Pressmeddelande
EM i ILCA avgörs just nu i kroatiska Kastela och efter tre dagar med kvalrace har två seglare från det svenska utvecklingslandslaget tagit sig till guldfleet – Hanna Koba i ILCA 6 och Erik Norlén i ILCA 7.
Dubbelt svensk i VM-finalen17.5.2026 20:41:20 CEST | Pressmeddelande
Två svenska besättningar var bland de tio främsta som jagade en medalj när VM i Nacra avslutades i franska Quiberon på söndagen. Men varken Ida Svensson/Marcus Dackhammar eller Emil Järudd/Hanna Jonsson lyckades ta sig upp på pallen. Emil och Hanna slutade femma medan Ida och Marcus blev sjua. Efter totalt 16 VM-race skiljde det endast en poäng mellan de två svenska besättningarna.
Svenska besättningar jagar VM-medalj i söndagens finaler16.5.2026 20:38:39 CEST | Pressmeddelande
Två svenska besättningar jagar en medalj när VM i Nacra avslutas i franska Quiberon på söndagen. Efter lördagens seglingar är Ida Svensson/Marcus Dackhammar femma och Emil Järudd/Hanna Jonsson sexa. Och efter korrigeringar har de exakt lika många poäng – men det krävs både tur och skicklighet om någon av de ska lyckas ta en VM-medalj.
Svensk medaljjakt på VM14.5.2026 21:17:12 CEST | Pressmeddelande
Efter tre av sex dagar på VM i de tre OS-klasserna 49er, 49erFX och Nacra, i franska Quiberon, jagar två svenska besättningar en VM-medalj. Dels Vilma Bobeck/Ebba Berntsson i 49erFX, dels Ida Svensson/Marcus Dackhammar i Nacra. Båda är på femte plats i respektive klass – och med en pallplats klart inom räckhåll.
Svenskt på medaljplats efter första dagen på VM12.5.2026 21:46:23 CEST | Pressmeddelande
VM i de tre OS-klasserna Nacra, 49er, och 49erFX drog i gång på tisdagen i franska Quiberon med flera svenska medaljkandidater på startlinjen. Bäst började Ida Svensson/Marcus Dackhammar som är trea i Nacra efter de tre inledande racen, endast fyra poäng från ledningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum