Ungt skyddsombud vinnare av årets fackliga hjältedåd
5.9.2025 07:00:00 CEST | LO | Pressmeddelande
LO:s pris för årets fackliga hjältedåd går till den unga fackligt aktiva Moa Hagested, aktiv i GS-facket i Bengtsfors.
– Moa tog fajten på sin arbetsplats när ingen annan vågade. Hon höll i trots hot om uppsägning och ett arbetsklimat präglat av rädsla. Hon vågade, höll i och tog fajten inte bara för sig själv, utan också för sina kolleger. Det är facklig grundverksamhet, men det är också ett hjältedåd värt att belönas, säger Jessica Leiding, LO:s andre vice ordförande.
När chefer satte sig över reglerna vände sig Moa till facket och fick till slut företagsledningen att backa.
Priset delades ut på LO:s Ungforum där ett hundratal unga fackligt aktiva från hela landet samlades.
– Unga fackliga aktiva är inte framtiden, de är en helt avgörande del av facket här och nu. För att facken ska bli starkare bland unga är det viktigt att uppmärksamma fackliga segrar och vad man kan åstadkomma med fackligt arbete. Här är Moas insats en ledstjärna som jag hoppas fler tar efter, säger Jessica Leiding.
Idag är Moa både kontaktombud och skyddsombud och fortsätter arbeta för att förbättra arbetsmiljön för alla på arbetsplatsen.
Kontakter
Jens LundbergpressekreterareLO
Tel:0732807141jens.lundberg@lo.seBilder

Om oss
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO presenterar sina nya förslag för bättre och mer rättvisa pensioner25.3.2026 08:56:43 CET | Pressmeddelande
LO har länge kritiserat att det allmänna pensionssystemet ger för lite. På tisdag den 31 mars presenterar LO sin stora pensionsutredning vid en pressträff. Utredningen innehåller flera nya förslag på bättre och mer rättvisa pensioner som hela LOs styrelse står bakom.
LO-ekonomerna i ny prognos: Tillväxt trots hög arbetslöshet och växande osäkerhet20.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
BNP väntas växa med 2,7 procent 2026, framför allt drivet av hushållens konsumtion. Men den ekonomiska återhämtningen är ojämnt fördelad och arbetslösheten är fortsatt bland de högsta i Europa. Det visar LO-ekonomernas prognosuppdatering för våren 2026 som släpps dag.
Ny LO-rapport: Påtvingad deltid kostar arbetarkvinnor över 6000 kronor i månaden6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
LO-kvinnor förlorar 6200 kronor i månaden på att de nekas heltidsjobb. Det visar nya siffror från LO. - Nu ska vi sänka veckoarbetstiden och samtidigt ge fler rätt till heltid och en lön det går att leva på, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
LOs ordförande delar ut Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris16.2.2026 10:38:34 CET | Pressmeddelande
Måndagen den 23 februari delar LOs ordförande Johan Lindholm ut Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris till författaren Marjaneh Bakhtiari.
LO ska begära förhandling med Svenskt Näringsliv om sänkt veckoarbetstid3.2.2026 08:33:00 CET | Pressmeddelande
LO vill sänka normalarbetstiden från dagens 40 timmar per helgfri vecka för alla arbetare. Nu står LO-styrelsen bakom att inleda förhandlingar med Svenskt Näringsliv om förkortad veckoarbetstid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum