Umeå universitet

Flerårig EU-finansiering till forskning om bygdesamer

Dela

Gudrun Norstedt, forskare vid Várdduo – Centrum för samisk forskning vid Umeå universitet, får ERC Starting Grant. Den eftertraktade finansieringen möjliggör djupgående forskning om bygdesamernas historia.

Gudrun Norstedt
Gudrun Norstedt, Várdduo - Centrum för samisk forskning, får ERC Starting Grant 2025. Per Melander UMU

Anslaget innebär finansiering för fem års forskning inom projektet Sesame — bygdesamernas dolda historia i bondesamhället. Forskningsprojektet fokuserar på bygdesamer, det vill säga samer som har levt och varit verksamma i jordbruksbygder utanför de traditionella lappmarkerna, före 1900-talet. Gudrun Norstedt hoppas genom projektet kunna öka kunskapen om var och hur länge samer har bott i dessa områden. Projektet vill få en bred förståelse för den här gruppen – inte bara i Sverige, utan kommer även att undersöka deras sociala kontakter och familjeband med liknande grupper i Finland och Norge.

Studier av historiska källor och ortsnamn

– Jag vill ge en mångfacetterad bild av samernas liv och villkor utanför lappmarkerna och framför allt förstå vilken roll de spelat i bondesamhället, säger Gudrun Norstedt.I projektet kommer Gudrun att arbeta med historiskt källmaterial så som kyrkböcker, domboksprotokoll, kungliga brev. Via dessa källor når studierna tillbaka till mitten av 1600-talet. För att kunna studera ännu äldre tid kommer Gudrun att använda ortnamnsforskning som ett kompletterande verktyg.

– Mina tidigare erfarenheter av att identifiera individer och platser i historiskt material och rekonstruera släktskap och nätverk, kommer att vara av stor betydelse i det här arbetet, säger hon.

Medel möjliggör omfattande forskning som tidigare saknats

Det finns sedan tidigare viss forskning om bygdesamernas liv men då har det mesta varit inriktad på södra Norrland, och den gruppen har framstått som isolerad från lappmarkerna. Nu hoppas Gudrun med sin forskning kunna fylla i tidigare kunskapsluckor och fördjupa förståelsen om hur olika samiska grupper interagerat med varandra.

– Jag vill undersöka i vilken utsträckning bygdesamerna härstammade från och interagerade med de samer som var bosatta i lappmarkerna, säger Gudrun.

Eftersom bygdesamerna historiskt sett varit en mycket rörlig grupp, har det varit svårt att kartlägga deras släktband och sociala nätverk. En sådan utforskning kräver omfattande insatser för att kunna ge en sammanhållen bild av gruppens historia. Tack vare den finansiering Gudrun nu erhållit från European Research Council (ERC) möjliggörs denna typ av ingående forskning.

– Det här betyder att jag kan ägna merparten av min tid under de kommande fem åren åt att forska om ett ämne som jag verkligen brinner för, säger Gudrun.

– Att Gudrun Norstedt erhållit detta prestigefulla anslag är mycket glädjande. Det är bra för hennes forskning och för hela forskningsmiljön på Várdduo. Jag hoppas att Gudruns framgångar kan inspirera andra forskare på fakulteten att lämna in ansökningar till ERC, säger Christer Nordlund, dekan vid Humanistisk fakultet.

Om ERC Starting Grant

ERC Starting Grant är ett forskningsbidrag som tilldelas av Europeiska forskningsrådet (ERC) med syftet att stödja framstående forskare i ett tidigt skede av deras akademiska karriär.

Ansökningarna bedöms av en internationell expertpanel, där utvärderingen fokuserar på den vetenskapliga kvaliteten i forskningsprojektet samt forskarens potential att bidra till forskningsfältet.

Kontakt: Gudrun Norstedt

Kontakter

Bilder

Gudrun Norstedt
Gudrun Norstedt, Várdduo - Centrum för samisk forskning, får ERC Starting Grant 2025.
Per Melander UMU
Ladda ned bild

Om oss

Umeå universitet är ett bredduniversitet och ett av Sveriges största lärosäten med över 41 500 studenter och omkring 4 600 medarbetare. Här finns en mångfald av utbildningar av hög kvalitet och forskning inom alla vetenskapsområden samt det konstnärliga området. Universitetet erbjuder en undervisnings- och forskningsmiljö av världsklass och bidrar med kunskap av global betydelse. Här gjordes den banbrytande upptäckten av gensaxen CRISPR-Cas9 som tilldelats Nobelpriset i kemi. Vid Umeå universitet är allt nära. Våra sammanhållna campus gör det lätt att mötas, samarbeta och utbyta kunskap, något som gynnar en dynamisk och öppen kultur.

Följ Umeå universitet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Umeå universitet

Ny fas 2-studie ger lovande resultat för flera typer av ALS6.12.2025 00:05:00 CET | Pressmeddelande

En internationell experimentell läkemedelsprövning med stark svensk medverkan visar gynnsam effekt. Läkemedlet är en monoklonal antikropp riktad mot felveckat SOD1-protein men har effekt även på patienter med så kallad sporadisk ALS och inte enbart på patienter med ALS-sjukdom till följd av en genförändring i SOD1-genen. Resultaten styrker teorin om att felveckat SOD1-protein i nervsystemet även bidrar till nedbrytning av nervceller hos patienter med sporadisk ALS-sjukdom.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye