Kulturhuset Spira

Spirapremiär för succémusikalen Så som i himmelen

8.9.2025 11:11:14 CEST | Kulturhuset Spira | Pressmeddelande

Dela

Solidaritet, gemenskapens styrka och musikens enande kraft är centrala teman i succémusikalen Så som i himmelen, som nu sätts upp i Kulturhuset Spira i Jönköping. Kalle Malmberg och Åsa Sjögren gör ledande roller och Linus Fellbom står för regi, scenografi och ljusdesign. Premiär lördag 20 september.

Åsa Sjöblom och Kalle Malmberg gör ledande roller i musikalen Så som i himmelen som har premiär i Kulturhuset Spira 20 september.
Åsa Sjöblom och Kalle Malmberg gör ledande roller i musikalen Så som i himmelen som har premiär i Kulturhuset Spira 20 september. Foto: Lars Kroon.

Berättelsen kretsar kring stjärndirigenten Daniel som drabbas av livshotande hälsoproblem mitt i en framrusande världskarriär. Efter att ha kollapsat under en konsert flyr han till sin barndoms hemby för att börja om på nytt. Han söker den lediga tjänsten som kantor i den lilla byns församling och får därmed ansvaret att leda den lilla byns kyrkokör. Daniels närvaro leder snart till att gamla sanningar och maktstrukturer utmanas. Samtidigt hittar han ny kraft och tröst i gemenskapen och kärleken mellan människor.

– Det är så fint skildrat hur det där mötet, genom musiken, får dem att finna styrka och glädje hos varandra. Det är en vacker och universell berättelse om livets vedermödor, kollektivets styrka och strävan efter att få vara sig själv. I kontrast med de ljusare stråken i storyn finns också en mörkare tematik om våld, mobbning och förlusten av nära och kära, säger regissören Linus Fellbom, som även står för scenografi och ljusdesign.

Tillsammans med kostymdesignern Helle Carlsson har han hämtat inspiration från sjöar, skogar, hus och kyrkor i trakterna kring Jönköping för att förmedla känslan av att berättelsen lika gärna kunnat utspela sig i Småland som i Norrland.
– Det hjälpte oss i hur vi visuellt skulle berätta den här historien. Jag älskar supernaturalism och ett nästan dokumentärt scenspråk, samtidigt som jag är stark anhängare av extrem minimalism. I den här musikalen får vi både och! Det förhöjt teatrala möter hyperrealism, säger Linus Fellbom som sedan i april även är konstnärlig chef för Folkoperan i Stockholm.

I rollerna återfinns bland andra Kalle Malmberg (Daniel), Åsa Sjöblom (Lena), Vera Veljovic (Inger) och Nils Weibull (Tore). Ensemblen består av såväl etablerade musikalartister och skådespelare som lokala amatörsångare och amatörskådespelare. Musiken framförs av Jönköpings Sinfonietta och Josef Rhedin är musikaliskt ansvarig samt dirigent.

Musikalen ”Så som i himmelen” är skapad av Kay Pollak, Carin Pollak och Fredrik Kempe, och är baserad på Kay Pollaks succéfilm från 2004. Musikalen hade världspremiär på Oscarsteatern i Stockholm 2018 och har även satts upp på Malmö Opera, SäffleOperan och Scandinavium i Göteborg. Det är den mest framgångsrika svenska musikalen sedan ”Kristina från Duvemåla”.

Premiär 20 september 2025 i Teatersalongen, Kulturhuset Spira, Jönköping.


KREATIVT TEAM

Musikaliskt ansvarig och dirigent: Josef Rhedin
Dirigent: Oscar Micaelsson
Regi, scenografi & ljusdesign: Linus Fellbom
Biträdande regissör: Alexsander Brandt
Koreografi: Camilla Ekelöf
Kostymdesign: Helle Carlsson
Maskdesign: Veronica Liljeblad
Ljuddesign: Jack Strandberg

i rollerna

Daniel: Kalle Malmberg
Lena: Åsa Sjöblom
Stig: Petter Andersson
Inger: Vera Veljovic
Gabriella: Matilda Ambré
Conny: Mathias Lithner
Tore: Nils Weibull
Erik: 
Ove Gotting
Arne: Magnus Norrby
Holmfrid: 
Linus Eklund Adolphson
Olga: 
Åsa Arhammar
Siv: 
Sanna Ingermaa Nilsson
Florence: 
Hanna Schön
Amanda: 
Sofie Gunnarsson (Cover Gabriella & Siv)
Daniel 7år: Arvid Siebers och Agnes Fridholm
Daniel 14år: Alvar Hultqvist och Hugo Ryden
Conny: Inez Björling Husberg och Hedvig Renström
Gordon, Pojke 1: Elvin Afandiyev och William Filipsson
Jennifer, Pojke 2: Hilda Jonsson och Majken Engborg

ENSEMBLE

Madeleine Hilleard (Cover Lena)
Karolina Krigsman (Cover Inger & Olga)
Jonas Brehmer (Cover Daniel, Stig & Conny)
Olof Ramel (Cover Arne, Holmfrid & Erik)
Samuel Rörström (Cover Tore)

KÖRENSEMBLE

Allis Brorsson Stihl (Cover Florence)
Linda Jonsson
Isac Johansson
Dan Rosengren
Paula Santa Eufemia (Cover Amanda)

JÖNKÖPINGS SINFONIETTA

***

Så som i himmelen

Manus: Kay & Carin Pollak
Musik: Fredrik Kempe
Sångtexter: Carin Pollak & Fredrik Kempe
Manusmedverkan: Edward af Sillén
Originalregissör: Markus Virta
Originalproducenter: Vicky & Johan von der Lancken

Gabriellas sång; Musik: Stefan Nilsson Sångtext: Py Bäckman

Originalverket av Så som i Himmelen hade premiär 13 september 2018 på Oscarsteatern i Stockholm producerat av Vicky Nöjesproduktion och 2Entertain.

Teaterförlag: Nordiska ApS - www.nordiska.dk

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Linus Fellbom regisserar Så som i himmelen på Kulturhuset Spira i Jönköping och står även för scenografi och ljusdesign.
Linus Fellbom regisserar Så som i himmelen på Kulturhuset Spira i Jönköping och står även för scenografi och ljusdesign.
Foto: Nadja Sjöström/Folkoperan
Ladda ned bild

Om oss

Kulturhuset Spira är hemmaplan för Smålands Musik & Teater och navet för professionell scenkonst i Jönköpings län. På våra scener och på turné erbjuder vi musik, teater, dans, opera och musikal för publik i alla åldrar. Välkommen att bli en upplevelse rikare.

Följ Kulturhuset Spira

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Spira

Kulturhuset Spira deltar i Bokmässans dramascen9.9.2026 10:38:05 CEST | Pressmeddelande

När Bokmässan i Göteborgs tema Dramatik avslutades 2025 kunde också Dramascenen ha gjort det. I stället fortsätter den gemensamma satsningen. Den 24-27 september återvänder Dramascenen med 54 programpunkter och ett tjugotal teatrar och dramatikorganisationer från Sverige, Norden och Europa. Fyra dagar av samtal, läsningar och sceniska möten sätter dramatiken mitt i det litterära landskapet. Kulturhuset Spira är en av arrangörerna.

Kulturhuset Spira presenterar nästa års stora musikal: Änglagård3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

25 september 2027 är det premiär för nästa stora musikal i Kulturhuset Spira: Änglagård. Rollerna som Fanny och Zac görs av Madeleine Hilleard och Kalle Malmberg som båda medverkade i fjolårets succéproduktion Så som i himmelen och musiken framförs av Jönköpings Sinfonietta. För regin står Ronny Danielsson som återvänder till Spira efter hyllade Cyrano de Bergerac 2022. Biljetterna släpps 30 september 2026.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye