Officiell lansering av Virtune Coinbase 50 Index ETP i Norden markerad med bell ringing på Nasdaq Stockholm
8.9.2025 10:11:54 CEST | GlobeNewswire | Pressmeddelande
Stockholm, 8 september 2025 - Virtune, den svenska reglerade kapitalförvaltaren av kryptotillgångar, firade den officiella lanseringen av Virtune Coinbase 50 Index ETP i Sverige med en bell ringing-ceremoni på Nasdaq Stockholm den 4 september, tillsammans med Coinbase och MarketVector.
Ceremonin, som hölls i samarbete med Coinbase och MarketVector, markerar ytterligare en viktig milstolpe i Virtunes resa och understryker bolagets långsiktiga engagemang för den svenska marknaden. Virtune Coinbase 50 Index ETP är tillgänglig för nordiska investerare via nätmäklare såsom Avanza, Nordnet, SAVR och Montrose.
Produkten noterades först på Xetra den 2 juni 2025, vilket gjorde Virtune Coinbase 50 Index ETP till den första i sitt slag i Europa som följer Coinbase 50 Europe Index – ett brett diversifierat index som representerar upp till 50 ledande kryptotillgångar. Indexet är utvecklat av Coinbase och administreras av MarketVector Indexes™. För närvarande innehåller produkten 21st kryptotillgångar, expansionen för att inkludera alla 50 tillgångar i produkten är föremål för regulatoriska och börsrelaterade godkännanden.
Coinbase 50 Europe Index är utformat för att bli det ledande globala indexet för digitala tillgångar och erbjuder investerare ett omfattande och representativt urval av de största och mest relevanta kryptotillgångarna på marknaden. Produkten riktar sig både till institutionella och privata investerare som söker reglerad, transparent och professionell exponering mot digitala tillgångar.
Christopher Kock, VD för Virtune:
”Denna ceremoni på Nasdaq Stockholm är ett stolt ögonblick för oss och understryker vårt långsiktiga engagemang för vår hemmamarknad. Att fira denna milstolpe tillsammans med vår partner Coinbase speglar styrkan i samarbete, innovation och reglerad tillväxt. Vi är här för att bidra till att forma framtiden för kryptoinvesteringar i Europa.”
Helena Wedin, Head of ETF and ETP, Nasdaq European Markets:
”Lanseringen av Virtune Coinbase 50 Index ETP på Nasdaq Stockholm är ett utmärkt exempel på hur våra uppdaterade noteringsriktlinjer möjliggör bredare tillgång till kryptotillgångar genom reglerade produkter. Genom att utöka ramen för godkända valutor stödjer vi innovation samtidigt som vi bevarar integriteten och transparensen för investerare.”
James Morek, Co-Head of Institutional Sales, EMEA & APAC på Coinbase:
”Vi vill gratulera Virtune till den officiella ceremonin och klockringningen på Nasdaq Stockholm. Lanseringen av Virtunes Coinbase 50 Index ETP gör ett av de mest omfattande riktmärkena för kryptomarknaden direkt tillgängligt för svenska investerare. Detta är ett viktigt steg framåt i vårt uppdrag att utöka det globala tillgångsutbudet till digitala tillgångar och tillhandahålla institutionella verktyg för att navigera i denna växande tillgångsklass.”
Martin Leinweber, Director, Digital Asset Research and Strategy, MarketVector:
“Vi är glada över att delta i klockringningen och fira vårt samarbete med Virtune. På MarketVector fokuserar vi på att bygga robusta och transparenta index som hjälper investerare att få tillgång till innovativa marknader, och vi är stolta över att stödja denna milstolpe.”
Virtune Coinbase 50 Index ETP är tillgänglig för både institutionella och privata investerare i Europa och handlas i SEK och EUR på Nasdaq Stockholm och Nasdaq Helsingfors. Produkten är 100% fysiskt backad av de underliggande kryptotillgångarna, som förvaras med institutionell säkerhetsnivå hos Coinbase, och har en årlig förvaltningsavgift på 0,95%.
Läs mer om produkten här:www.virtune.com/product/vcoin50
Nyckelinformation om produkten:
- Exponering: Upp till 50 ledande kryptotillgångar i en enda produkt
- Underliggande tillgångar: 100% fysiskt backad av de underliggande kryptotillgångarna
- Förvaring: Förvaring på institutionell nivå via Coinbase
- Förvaltningsavgift: 0,95% per år
- Handelsvalutor: SEK, EUR
- Bloomberg-ticker: VCOIN50
- ISIN: SE0024738389
- WKN: A4A5D4
- Nasdaq Stockholm-ticker: VCOIN50
- Börser: Nasdaq Stockholm, Nasdaq Helsingfors, Deutsche Börse Xetra, Euronext Amsterdam, Euronext Paris
För frågor, kontakta:
Christopher Kock
CEO & Styrelseledamot
Mobil: +46 70 073 45 64
E-post: christopher@virtune.com
Om Virtune AB (Publ):
Virtune with its headquarters in Stockholm is a regulated Swedish digital asset manager and issuer of crypto exchange traded products on regulated European exchanges. With regulatory compliance, strategic collaborations with industry leaders and our proficient team, we empower investors on a global level to access innovative and sophisticated investment products that are aligned with the evolving landscape of the global crypto market.
Kryptoinvesteringar är förknippat med hög risk. Virtune ger inte investeringsråd, investeringar görs på egen risk. Värdepapper kan öka eller förlora värde, det finns ingen garanti att man får tillbaka investerat kapital. Läs prospekt, KID, villkor på virtune.com
Coinbase 50 Europe Index ("Indexet") är MarketVector Indexes GmbH:s ("MarketVector") och dess licensgivares exklusiva egendom och har licensierats för användning av Virtune AB (Publ) ("Licenstagaren"). MarketVector har anlitat CC Data Limited för att underhålla och beräkna indexet. CC Data Limited gör sitt bästa för att säkerställa att indexet beräknas korrekt. Oavsett sina skyldigheter gentemot MarketVector har CC Data Limited ingen skyldighet att meddela tredje part om eventuella fel i indexet. MarketVector ansvarar i synnerhet inte för licenstagaren och/eller licenstagarens laglighet, lämplighet eller affärsutbud. Erbjudanden från licenstagaren, oavsett om de baseras på Virtune Coinbase 50 Europe ETP ("Produkten") eller inte, sponsras, godkänns, säljs eller marknadsförs inte av MarketVector eller dess närstående bolag, och dessa gör inga utfästelser avseende lämpligheten av att investera i licenstagaren och/eller dennes erbjudanden. MARKETVECTOR OCH DESS NÄRSTÅENDE SAMT LICENSGIVARE LÄMNAR INGA GARANTIER OCH FRÅNSÄGER SIG ALLT ANSVAR I FÖRHÅLLANDE TILL LICENSTAGAREN.
Följ GlobeNewswire
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från GlobeNewswire
JLT Mobile Computers AB (publ) släpper delårsrapport för perioden januari–september 202623.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Växjö, Sverige, 23:e oktober 2026 * * * JLT Mobile Computers, ledande leverantör av robusta datorer för krävande miljöer, släpper idag delårsrapport för perioden januari–september 2026. Periodens resultat i korthet juli-septemberjanuari-septemberOrderingång MSEK15,2 (30,1) 64,9 (111,6)Omsättning MSEK16,9 (28,2)75,1 (104,0)Rörelseresultat MSEK-4,5 (1,6)-5,9 (1,1)Resultat efter skatt MSEK-4,6 (1,3)-6,8 (0,9)Kassaflöde2,5 (8,1)-7,2 (2,9) Kommentarer från VD Perioden präglades av låg efterfrågan, framför allt inom vårt största segment, lager och logistik. Utvecklingen förklaras främst av försiktiga investeringsbeslut och längre försäljningscykler. Detta beror på komponentbrist och kraftigt ökade priser, i kombination med geopolitisk osäkerhet och höga energipriser. Priserna på minnen har i vissa fall ökat upp till 15 gånger när leverantörer prioriterat produkter för AI och servrar. Som en följd har JLT, i likhet med andra aktörer i branschen, höjt priserna på sina datorer. Våra tillväxtseg
Virtune meddelar harmonisering av rebalanseringsschemat för utvalda index-ETP:er22.10.2026 10:12:01 CEST | Pressmeddelande
Denna information är sådan som emittenten är skyldig att offentliggöra enligt 15 kap. 8 § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden. Stockholm, 22 oktober 2026 - Virtune meddelar att dess indexleverantör MarketVector har genomfört förändringar i rebalanseringsschemat för två av Virtunes index-ETP:er. Justeringarna syftar till att effektivisera och samordna rebalanseringarna inom Virtunes utbud av indexprodukter och bidra till en mer enhetlig och långsiktig indexförvaltning. Följande förändringar har genomförts: Virtune Stablecoin Index ETP: Rebalanseringsfrekvensen förblir kvartalsvis, men tidpunkterna har flyttats från mars, juni, september och december till februari, maj, augusti och november.Virtune Crypto Altcoin Index ETP: Rebalanseringsfrekvensen har ändrats från månadsvis till kvartalsvis, med rebalansering i februari, maj, augusti och november. Detta kan ge de underliggande tillgångarna mer tid att dra nytta av ihållande marknadstrender och prisutveckling mellan rebalanseringst
Vaisala Viewlinc Cloud Suite stöder life science-innovation från laboratorier till reglerade verksamheter22.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vaisala, global ledare inom mätinstrument och intelligenta lösningar, lanserar Viewlinc Cloud Suite – ett molnbaserat miljöövervakningserbjudande som utformats för att hjälpa organisationer att upprätta övervakning på professionell nivå från dag ett och bygga ut samma plattform i takt med att kraven förändras.Lanseringen kompletteras av Vaisala Care for Viewlinc, ett erbjudande med livscykeltjänster som är tillgängligt på utvalda marknader. Life science-innovation börjar ofta långt innan organisationer etablerar storskaliga eller reglerade verksamheter. Nya terapier, diagnostikmetoder och tekniker kan uppstå i ett enda laboratorium eller en enda forskningsmiljö, men förväntningarna på miljökontroll, dataintegritet och driftsäkerhet är ändå redan höga. När forskningen fortskrider och verksamheten expanderar ställs organisationerna inför ökande krav på dokumentation, revisionsberedskap och efterlevnad. Övervakning på professionell nivå redan från start Vaisala Viewlinc Cloud Suite är utf
AB Traction: Delårsrapport januari - september 202619.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Perioden juli - september Resultatet efter skatt uppgick till 128 (-62) Mkr, vilket fördelar sig på: Aktiva noterade innehav 13 (-110) MkrOnoterade innehav 0 (0) MkrFinansiella placeringar 118 (50) MkrResultat per aktie uppgick till 8,64 (-4,17) krSubstansvärdet per aktie ökade med 3 (1) procent justerat för lämnad utdelningAvkastningen på aktiva noterade innehav uppgick till cirka 2 (-12) procentAvkastningen på övriga noterade aktier uppgick till cirka 6 (3) procentStockholmsbörsen inklusive utdelningar (SBX) ökade med 2 procentBudet på Nilörngruppen fullföljdes varigenom Tractions innehav avyttrades för 227 MkrHultström Group, som under perioden bytt bolagsnamn till Space Nord Invest, avyttrade HifabGruppen och hela rörelsen för netto 253 MkrÅterköp av 65.587 B-aktier för 17 Mkr (260 kr/st) Perioden januari – september Resultatet efter skatt uppgick till 369 (39) Mkr, vilket fördelar sig på: Aktiva noterade innehav 92 (-58) MkrOnoterade innehav 61 (-45) MkrFinansiella placeringar 229
Parterna i staten tecknar ett helt nytt kollektivavtal för totalförsvarsövningar15.10.2026 14:01:11 CEST | Pressmeddelande
Pressmeddelande I dag har Arbetsgivarverket, OFR/S,P,O, Saco-S och Seko tecknat Övningsavtal för det statliga avtalsområdet (ÖVA). Det är ett helt nytt kollektivavtal för övningar inom totalförsvaret och för fredstida krissituationer. Avtalet ger statliga arbetsgivare och arbetstagare bättre förutsättningar att genomföra övningar när två eller fler myndigheter ska genomföra övningar tillsammans på dygnets alla timmar. Det nya övningsavtalet är en del av en större helhet där parterna arbetar för att stärka statens förmåga i ett förändrat säkerhetsläge. Tidigare under året har parterna tecknat ett krislägesavtal (KLA-S) och ett avtal om utlandsstationering (U-STAT). Kunskapssatsningar för lokala parter inom området säkerhet och beredskap har också påbörjats genom den partsgemensamma kunskapsorganisationen Partsrådet. Sverige har i dag en större utmaning än på mycket länge. Detta kräver en förmåga att kunna agera i det omvärldsläge som råder. Gemensamma övningar är ett av de viktigaste ve
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum