Bara var femte väljare nöjd med regeringens arbete för biologisk mångfald
11.9.2025 06:30:00 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Endast 19 procent av svenska folket är nöjda med regeringens arbete för att stoppa förlusten av biologisk mångfald i Sverige. Det visar en ny opinionsundersökning från Verian, beställd av Naturskyddsföreningen. Samtidigt visar en ny rapport att regeringens politik riskerar att förvärra naturkrisen.

– Det är ett mycket lågt förtroende och ett tydligt underbetyg till regeringen. Det pågår en naturkris i våra skogar, hav och landskap – men regeringen låtsas som att det regnar, säger Beatrice Rindevall, ordförande för Naturskyddsföreningen.
Undersökningen från Verian genomfördes 1–4 augusti 2025 och ställer frågor till svenska folket om deras syn på förlusten av biologisk mångfald och regeringens politik i frågan. Den bygger på en webbenkät med 1050 personer i åldern 18–79 år. Resultatet visar att:
- Fler är missnöjda än nöjda med regeringens politik. En majoritet (51 procent) uppger att de är inte alls eller inte särskilt nöjda med regeringens politik för att stoppa förlusten av biologisk mångfald i Sverige. Bara 19 procent är nöjda. Nästan var tredje väljare (30 procent) är tveksamma / vet ej.
- 6 av 10 är oroade. 61 procent oroar sig i mycket eller ganska hög grad för förlusten av biologisk mångfald i Sverige. Oron är större bland kvinnor (67 procent) än män (55 procent). Äldre oroar sig mest – 70 procent i åldersgruppen 65–79 år är oroade. Motsvarande siffra bland unga 18–29 år är 45 procent.
- Tydliga skillnader mellan blocken. Bland sympatisörer till S, V, MP och C är 72 procent oroade, jämfört med 45 procent bland M, L, KD och SD.
De låga förtroendesiffrorna återspeglar också regeringens svaga insatser för naturen. I den nya rapporten "Politik i strid med naturen" har Naturskyddsföreningen granskat regeringens politik för biologisk mångfald sedan 2022 – och resultatet är nedslående. Med nuvarande politik kommer regeringen varken att kunna leva upp till svenska eller internationella miljömål. Av 19 granskade förslag och lagstiftningar, i både Sverige och EU, riskerar regeringens linje att förvärra naturkrisen i hela 13 fall. I inget enda fall får regeringen det högsta betyget, ”utmärkt”.
Exempel på beslut som hotar den biologiska mångfalden:
- Minskat skydd av värdefull natur. Regeringen har minskat budgeten för skydd av natur med en tredjedel – i ett läge där Sverige tvärtom måste öka skyddet kraftigt.
- Strandskyddet har luckrats upp. Skyddet för små sjöar och vattendrag tagits bort, vilket gör att cirka 10 procent av Sveriges yta mister sitt naturskydd.
- Varg, säl och skarv får sänkt skydd. Regeringen har drivit på för att sänka vargens skyddsstatus i EU och vill minska vargstammen i Sverige. Samtidigt ska jakt på säl och skarv utökas utan vetenskapligt stöd.
- Motstånd mot EU:s politik för biologisk mångfald. Regeringen har bland annat försökt stoppa naturrestaureringslagen, en lag som EU-kommissionen beskriver som ett avgörande steg för att undvika ekosystemkollaps.
– Naturkrisen är lika akut som klimatkrisen. Regeringen måste börja lyssna på svenska folket, som både är oroade och missnöjda med regeringens insatser, säger Karin Lexén.
Nyckelord
Kontakter
Lisa PerssonPressekreterare
Tel:070-916 41 79lisa.persson@naturskyddsforeningen.se
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Kravet på SEB och Nordea: ”Sluta finansiera oljebolag i Arktis!”19.3.2026 08:42:53 CET | Pressmeddelande
Swedbank, Handelsbanken och Danske Bank har redan slutat – men SEB och Nordea fortsätter låna ut miljarder till oljebolag i Arktis. Nu har Naturskyddsföreningen och Fair Finance Guide lämnat in motioner på SEB:s och Nordeas bankstämmor om ett stopp för utlåningen och storägarna uppmanas att rösta ja.
SM i fågelholk slår rekord – här är årets finalister18.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Onsdag den 25 mars presenteras årets finalister i SM i fågelholk på Rosendals Trädgård i Stockholm. I år har rekordmånga bidrag skickats in – hela 977 fågelholkar från skolelever över hela landet. Nu har juryn utsett 15 finalistholkar. Välkommen till pressträffen.
Kammarrätten ger klartecken för lodjursjakt – överklagas till Högsta förvaltningsdomstolen17.3.2026 17:30:39 CET | Pressmeddelande
Licensjakten på lodjur återupptas med omedelbar verkan. Kammarrätten i Sundsvall har idag upphävt det tillfälliga jaktstoppet. Naturskyddsföreningen överklagar nu till Högsta förvaltningsdomstolen och begär att jakten stoppas på nytt.
Ny granskning: Bi-dödliga och hälsoskadliga ämnen i vanliga livsmedel16.3.2026 05:30:00 CET | Pressmeddelande
En ny granskning från Naturskyddsföreningen visar att 37 av 50 analyserade konventionellt odlade livsmedel innehåller rester av bekämpningsmedel – däribland bi-skadliga ämnen, misstänkt cancerframkallande ämnen och PFAS-bekämpningsmedel. Ett av äpplena innehöll en cocktail av sju olika ämnen. I de ekologiska livsmedlen hittades däremot nästan inga bekämpningsmedel.
Domstolen ger grönt ljus för lodjursjakt – överklagas till Kammarrätten27.2.2026 09:45:33 CET | Pressmeddelande
Årets licensjakt på lodjur får grönt ljus av Förvaltningsrätten i Luleå. Domstolen avslår Naturskyddsföreningens överklagan av jakten i södra och mellersta Sverige. Därmed kan licensjakten på 153 lodjur inledas den 1 mars. Naturskyddsföreningen kommer idag att överklaga domarna till Kammarrätten i Sundsvall och begära jaktstopp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum