Lidls oljor i topp – raps- och olivolja prisas i test!
12.9.2025 10:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Från stekpannan till salladen – nu är det bevisat att Lidls oljor inte bara håller måttet, utan även imponerar i två oberoende tester. I två olika smaktester från Aftonbladet prisades både Vita D'Or rapsolja, Primadonna extra jungfruolivolja och Benieris Estate extra jungfruolivolja för sina smaker och höga kvalitet.

-Vi är väldigt stolta över att våra oljor får så fina omdömen i två obereroende tester. Det är ännu ett bevis på att vi kan erbjuda våra kunder produkter av högsta kvalitet till branschens bästa pris – oavsett om det gäller olja till stekning eller i en lyxig sallad, säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige.
Vita D'Or rapsolja – 4 av 5 plus
Juryn testade oljorna blint och både kallpressade och varmpressade oljor jämfördes i numrerade glasburkar.
Omdöme: En mild olja med en stillsam och nötaktig ton. Den här oljan uppskattas av juryn, där flera delar ut maxpoäng. ”Användbar och med en härlig nötarom”, tyckte någon.
Primadonna extra jungfruolja – 4 av 5 plus
Testet genomfördes blint med sex jurymedlemmar som bedömde smak, doft, utseende och konsistens. Oljorna hälldes upp i pappmuggar och på vita assietter så att bedömning av färg kunde göras.
Omdöme: En olja som inte lämnar någon i patrullen oberörd. Hälften hyllade den och gav den rejält höga betyg, medan andra dissade den. ”Skarp, tom och bitter i smaken”, tyckte någon. ”God och rund i smaken”, tyckte en annan. Smaken är med andra ord delad, och sammantaget landar den på höga fyra plus.
Renieris Estate olivolja extra virgin, exklusiv hos Lidl – 5 av 5 plus
Samma test som ovan olivolja.
Omdöme: En smakrik olivolja där både pepprighet och grässmak sitter som en smäck. ”Den här känns lyxig”, kommenterade en jurymedlem. ”Både doftar och smakar genuint”, tyckte en annan.
Lidls raps-och olivoljor finns tillgänglig i alla Lidls 208 butiker:
- Vita D'Or rapsolja – 23,90 kronor för 1 liter (23,90 kronor/liter).
- Primadonna extra jungfruolja – 79,90 kronor för 750 ml (106,53 kronor/liter). När smaktestet genomfördes låg priset på 109 kronor.
- Renieris Estate olivolja extra virgin – 99,90 kronor för 500 ml (199,80 kronor/liter).
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 208 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Carl Balcer och Robert Stekovic i nya nyckelroller på Lidl Sverige13.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Carl Balcer är tillbaka på Lidl Sverige i rollen som inköpsdirektör. Och Robert Stekovic intar den nya rollen som kunddirektör med ansvar för marknadsföring, varumärkesstrategi och kundrelationer.
Jakten på Sveriges nästa stora artist fortsätter – Lidl rullar ut Open Mic-bussen12.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
I slutet av januari startade årets Melodifestivalturné. För att fira det rullade Lidl Sverige tillsammans med profilerna Pontus Bjernekull Mörner och Ebba Högberg ut en sångtävling på hjul. Nu rullar bussen vidare mot nästa stopp. Open Mic-bussen stannar på fyra ställen och vinnaren kammar hem möjligheten att tillsammans med riktiga proffs producera sin alldeles egen låt.
Tillsammans för sport och rörelse: CRIVIT och Stefanie Graf lanserar internationellt partnerskap under mottot "FIND YOUR MOVE"11.2.2026 10:44:01 CET | Pressmeddelande
Stefanie Graf och CRIVIT – en perfekt matchning. Nu lanserar den tidigare världsstjärnan och sportmärket sitt internationella samarbete i över 30 länder. Under mottot "FIND YOUR MOVE" väcks CRIVITs anda till liv genom ett brett produktsortiment. Den inledande fasen av samarbetet rullas ut i en 360-graders varumärkeskampanj med en mångsidig mix av marknadsföring och kanaler.
Falukorv från Matriket är bäst i test5.2.2026 15:43:40 CET | Nyheter
Lidl Sveriges falukorv från Matriket har utsetts till den solklara testvinnaren i Året Runts test av falukorv. I ett test där åtta olika produkter deltog belönades den med det högsta betyget 4,5 av 5, där testpanelen särskilt lyfte fram korvens aptitliga utseende och trevliga doft.
Lidl Sverige kliver in som founding partner till IHOP – satsar långsiktigt på barn och unga i utsatta områden3.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige fortsätter att ta ansvar för mer än bara priserna på hyllan. Genom att gå in som founding partner i IHOP växlar Lidl upp sitt sociala engagemang för att bryta utanförskapet bland barn och unga. Målet? Att varje investerad krona ska göra så stor nytta som möjligt där behoven är som störst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum