Höstbudgeten måste stärka industrins förutsättningar
12.9.2025 06:05:00 CEST | IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB | Pressmeddelande
Sveriges konkurrenskraft är pressad. Medan andra länder snabbt lockar till sig investeringar och ny teknik halkar Sverige efter. För att stärka konkurrenskraften krävs reformer som gör det möjligt för industrin att växa och ställa om. IKEM har höga förväntningar på regeringens höstbudget.

– Sverige har inte råd med kortsiktiga budgetlösningar. Industrin behöver långsiktiga spelregler – FoU-avdrag, fungerande tillståndsprocesser och en trygg energiförsörjning – för att fortsätta skapa jobb och välstånd, säger Nils Hannerz, näringspolitisk chef på IKEM.
IKEM ställer sig bakom flera av förslagen i utredningen om en ny samordnad miljöbedömnings- och tillståndsprocess. Men nu är det bråttom att lägga fram förslagen på riksdagens bord. Ska Sverige locka investeringar måste systemet förändras.
– De tröga tillståndsprocesserna är en av industrins absolut största utmaningar. Frågan har utretts flertalet gånger och nu är det upp till bevis för Tidöpartierna. Möjliggör investeringarna genom att skyndsamt utreda hur en fristående prövningsmyndighet kan komma på plats, säger Nils Hannerz, näringspolitisk chef på IKEM.
Läs mer i vår debattartikel på Altinget: https://www.altinget.se/artikel/industrin-behover-en-provningsmyndighet-med-ratt-expertis
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanPresschefIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seOm oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder 1.250 svenska och utlandsägda företag med cirka 70.000 medarbetare. Företagen arbetar med kemi i vid bemärkelse och står för en fjärdedel av industrins exportvärde och för en femtedel av industrins förädlingsvärde.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
IKEM: Sverige kan bli ledande i nästa industrivåg27.5.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige har stark forskning, världsledande industriföretag och goda förutsättningar att ta ledningen i nästa industrivåg. Men då krävs reformer som stärker kompetensförsörjningen och gör Sverige mer attraktivt för investeringar. Det visar nya rapporten "Obemannat – så får vi människor, kompetens och investeringar till svensk industri" från IKEM.
Mellanösternkonflikten driver efterfrågan i svensk industri – samtidigt skenar kostnaderna19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk kemi, plast och läkemedelsindustri pressas av snabbt stigande kostnader samtidigt som efterfrågan är svag. Men bilden är inte entydig. Delar av plast- och gummiindustrin uppger uppger ökad efterfrågan till följd av Mellanösternkonflikten. Det visar IKEM:s nya Industribarometer för första kvartalet.
Pressinbjudan: Obemannat – så får vi människor, kompetens och investeringar till svensk industri12.5.2026 12:34:27 CEST | Pressmeddelande
Vad händer när jobben finns – men människorna saknas? Välkommen till ett frukostseminarium där vi presenterar IKEM:s nya rapport Obemannat och diskuterar en av svensk industris mest avgörande framtidsfrågor: hur säkrar vi kompetens och investeringar till industrin?
Pressinbjudan: Nästa års kollektivavtalsförhandlingar - osäkra ekonomiska förutsättningar och ökad global konkurrens12.5.2026 10:36:25 CEST | Pressmeddelande
Välkommen till industrins seminarium om de ekonomiska förutsättningarna inför nästa års avtalsförhandlingar!
Claes Arenander ny förhandlingschef på IKEM27.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige har rekryterat Claes Arenander som ny förhandlingschef. Han får ansvar för förhandlingar som berör över 75 000 anställda inom några av Sveriges mest betydelsefulla industriföretag, i en tid där konkurrenskraft och stabila spelregler på arbetsmarknaden är avgörande för svensk ekonomi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum