Akademikerförbundet SSR

Fotboja på barn är fel väg att gå

Dela

Regeringen har idag meddelat att de vill införa fotboja för barn. Akademikerförbundet SSR anser att elektronisk fotboja på barn är en ineffektiv och felaktig väg att gå. Det löser inte ungdomsbrottsligheten – det kränker barnets rätt till frihet, suddar ut gränsen mellan vård och tvång och riskerar att rasera förtroendet för socialtjänsten. Regeringen föreslår även vite, eller böter, för föräldrar som inte säger ja till socialtjänstens åtgärder.

Förbundsordförande för Akademikerförbundet SSR.
Förbundsordförande för Akademikerförbundet SSR. Fotograf: Magnus Länje
  • Hela poängen med en ny socialtjänstlag var att ge socialtjänsten bättre möjligheter att jobba förebyggande och med tillit. Nu förstör regeringen sitt eget arbete genom att föra in tvång, fotboja och böter, säger Heike Erkers ordförande Akademikerförbundet SSR

Elektronisk fotboja är en felaktig och alltför ingripande metod. Utredningen regeringen grundar sitt förslag på säger att fotboja på barn inte ska ses som ett straff.

  • Vilken 15-åring skulle inte se det som ett straff att bli satt i husarrest med fotboja? undrar Fredrik Hjulström socialpolitisk chef Akademikerförbundet SSR

Förslaget ger kommunernas socialnämnder möjlighet att besluta om fotboja med kort varsel och prövning varje månad. Risken för att detta blir en vanlig tvångsåtgärd i stället för ett undantag är mycket hög.

Föräldrar som inte tar emot hjälp ska nu kunna få vite, eller böter.

  • Nu rubbar regeringen förtroendet för socialsekreterarna när vårdnadshavare ska delta och säga ja för att undvika böter, inte för att de litar på att deras barn kommer att få hjälp, säger Fredrik Hjulström.

Nyckelord

Kontakter

Om oss

Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 81 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.

Följ Akademikerförbundet SSR

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR

Våld mot socialtjänsten måste tas på allvar2.12.2025 17:49:53 CET | Pressmeddelande

Återigen har medarbetare i socialtjänsten hamnat i fara kopplat till jobbet. Attacken i Johanneshov, där två kvinnor skadats av en maskerad gärningsperson i anslutning till socialtjänstens lokaler, är ännu ett exempel på den otrygghet som många av socialtjänstens medarbetare möter i sitt arbete. Det är ännu för tidigt att dra slutsatser kring vad som skett, men händelsen understryker ett stort problem som redan är välkänt: hot och våld är en del av vardagen för alltför många av socialtjänstens anställda.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye