Nu säljs fastigheten Hyrkusken
Samhällsplaneringsnämnden tog den 16 september ett steg vidare för att sälja fastigheten Hyrkusken 1 i området Rodga vid Saltängen. Fastigheten ska säljas genom en tävling där olika förslag på användning och renovering ska presenteras.

Fastigheten har stått tom länge och är nu en egen fastighet som är skyddad från att rivas. Den som vill köpa huset måste visa hur de tänker använda det och hur de ska ta hand om byggnadens kulturvärden.
– Genom tävlingen vill vi hitta en aktör som ser potentialen i Hyrkusken och kan ge huset en ny funktion som stärker både platsen och Saltängen i sin utveckling. Det är en möjlighet att förena varsam renovering med fortsatt användning – där det historiska värdet bevaras samtidigt som byggnaden tas i bruk i en stadsdel i förändring, säger Daniella Aman, mark – exploateringsingenjör samhällsbyggnadskontoret.
Målet med tävlingen är att hitta nya användningsområden som både värnar om byggnadens kulturarv och anpassar den till dagens behov, samt att verksamheten ska integreras väl i stadsdelen Saltängen.
Kontakt:
Daniella Aman
Titel: mark – exploateringsingenjör samhällsbyggnadskontoret
Telefon: 011-15 18 05
_____________________________________________________________________
Avsändare: Helena Jalkner, pressansvarig
Telefon: 0725- 97 09 00
Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare och drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Ny översiktsplan visar hur Norrköping kan utvecklas15.12.2025 11:15:01 CET | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige fattade i dag, måndagen den 15 december, beslut om att anta en ny översiktsplan för Norrköpings kommun. Den nya översiktsplanen är kommunövergripande, till skillnad mot de tidigare då stad och landsbygd varit separerade. Den tar även hänsyn till nya lagkrav, som klimatrelaterade risker och barnkonventionen.
Karlshedsparken invigd – en modern mötesplats över generationerna11.12.2025 15:45:24 CET | Pressmeddelande
I dag invigdes den upprustade Karlshedsparken som finns i hjärtat av Ektorp. Parken har fått nya miljöer för samvaro, lek och lärande. Naturnära delar har bevarats och aktivitetsytor har tillkommit där det nya konstverket Med Rötterna i Ektorp av konstnären Jennifer Forsberg är en del.
Pressinbjudan: Invigning av Karlshedsparken8.12.2025 11:03:48 CET | Pressmeddelande
Karlshedsparken i Ektorp har under året genomgått en omfattande upprustning. Parkens naturnära delar har bevarats, trädgårdsinspirerande planteringar och aktivitetsytor för lek har tillkommit, liksom helt nya konstverk som avtäcks när parken invigs.
Årets Fem i tolv-pris går till Tjejjouren Öst5.12.2025 14:56:05 CET | Pressmeddelande
Den ideella föreningen Tjejjouren Öst är årets vinnare av Fem i tolv-priset. Det delades ut i dag, fredag den 5 december, av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD), på Mångfaldshuset i Marielund.
Pressinbjudan: Fem i tolv-priset 2025 delas ut2.12.2025 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Fredag den 5 december avslöjas vem som får årets Fem i tolv-pris. Priset överlämnas av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD) på Mångfaldshuset.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum