Premiär för Axess nya vässade form
15.9.2025 08:00:00 CEST | Axess | Pressmeddelande
Under våren har vi gjort en redesign av Axess magasin. Våra trogna läsare kommer att känna igen sig – samtidigt har vi arbetat fram en tydligare struktur, och ökat den grafiska läsbarheten. Dessutom har vi lagt till ett antal nya krönikörer och nya vinjetter i tidningen.

Nya krönikörer är: Mikael Holmström (tidigare försvarsreporter i SvD och DN) om försvar och säkerhet, Edward Blom om vett & etikett, Cecilia Nikpay om psykologi och ekonomi, Lars Anders Johansson om arkitektur och stadsplanering.
Sedan tidigare är Katarina Barrling, Susanna Birgersson, Fredrik Johansson och Bengt Ohlsson krönikörer i Axess. Dessutom kommer Annika Borg, Carina Burman, Bengt Jangfeldt och Johan Tralau med flera skarpa pennor att återkommande skriva under vinjetterna Brev från… och Värt att minnas.
I nya numret av Axess skriver Hugo Nordland om maktspelet kring Gustav III, Thomas Gür gör en historisk genomgång av svensk invandringspolitik och skildrar dess utveckling fram till migrationskrisen hösten 2015, Benjamin Katzeff Silberstein tecknar bilden av ett Nordkorea som fått nya vänner och Jacob Rudenstrand skriver inför kyrkovalet om hur Svenska kyrkan har politiserats. Blanche Sande skriver om stoicismen som ett förhållningssätt i vår tid.
Dessutom som alltid: internationella fackboksrecensioner, kulturartiklar och essäer.
Kontakter
Nina SolominAxess magasin
Tel:0704775105nina.solomin@axess.seFölj Axess
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Axess
Premiär för ”Förr eller senare” – en ny historiepodd från Axess magasin12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
I ”Förr eller senare” med PJ Anders Linder utforskas de långa linjerna för att göra samtiden mer begriplig i historiens ljus.
Anna Achmatova – politiserad poet9.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Under sin livstid censurerades hon av Sovjetunionen – nu används hennes minne i kriget mot Ukraina. I nr 2 av Axess skriver Per-Arne Bodin om den politiserade poeten Anna Achmatova. Och på tal om hur kulturyttringar används i nationella berättelser tar vi oss också an Sveriges självbild: Maurico Rojas guidar oss genom hundra år av svensk identitetskris.
Vem var Hugo Valentin?9.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
I årets första nummer av Axess skriver tre kännare om Hugo Valentin – historieprofessorn och antinazisten vars namn fram till förra året gav namn åt ett forskningscentrum vid Uppsala universitet. Vi minns hans liv och gärning.
Vår äldsta tradition är att bryta mot den15.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
De håller ihop vår civilisation och vårt samhälle. Så varför bryter vi ständigt mot traditionerna – tills vi knappt har några kvar? I årets sista nummer skriver Svante Nordin, Katarina Barrling, Tora Wall och Edward Blom om västerländska vanor: det handlar om den västerländska filosofin, om vårt behov av upprepning, om svenska seder – och om matens betydelse i våra traditioner. Vi har också 32 extra sidor om höstens mest intressanta fackböcker. Läs om den förste svensken Botvid, ätandets psykologi, det amerikanska inbördeskriget, den svenska polisens kris, Rousseau i Sverige och Gustaf Frödings jakt på kärlek i Uppsala.
Slott och herrgårdar – ett hotat kulturarv17.11.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Stordrift och generationsskiften gör att jordbruk och jobb försvinner från slott och herrgårdar. Därmed bryts också vår koppling till ett levande svenskt kulturarv. I novembernumret av Axess skriver Edvard Hollertz om vad som går förlorat när herrgårdarna går ur tiden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum