Abrahamssonstugan vid Gåsen monteras ner och flyttas
18.12.2024 08:00:00 CET | Svenska Turistföreningen | Pressmeddelande
Svenska Turistföreningen (STF) kommer inom kort att lämna in en ansökan om att montera ner den så kallade Abrahamssonsstugan eller 65:an som den också kallas vid Gåsen Fjällstugeplats. Byggnaden, som är en del av vår gemensamma fjällhistoria, kommer att plockas ner varsamt för att möjliggöra framtida återbruk på en annan plats i fjällen.
– Abrahamssonstugan är en del av STFs och fjällens historia och för oss är det viktigt att bevara den. Det finns inget som heter montera-ner-ansökan, så formellt måste vi skicka in en rivningsanmälan. Men vi kommer alltså inte riva 65:an utan montera ner den för att kunna flytta den. Vart den ska flyttas är inte klart då det kräver ytterligare ansökningar och samråd. Det finns dock flera möjligheter och alla dessa ligger vid redan befintliga STF byggnader/platser i fjällen, säger Maria Ros Hjelm, generalsekreterare på Svenska Turistföreningen.
Beslutet att stänga Gåsen Fjällstuga den 1 januari 2024 var en del av en större överenskommelse om markupplåtelse i Jämtlandsfjällen. På platsen finns tre byggnader; den fd stugvärdsstugan som har överlåtits till Handölsdalens sameby, Abrahamssonstugan (65:an) med 20 bäddar byggd på 60-talet och Storstugan, med 32 bäddar, byggd 1983.
Den exakta framtida platsen för ”65:an” är ännu inte beslutad, men tanken är att den ska flyttas till en plats i fjällen där STF redan har byggnader. Vad som ska hända med Storstugan är inte klart än. Enligt det nuvarande markupplåtelseavtalet ska byggnaderna vara avlägsnade senast 2026. Nedmonteringen av 65:an kommer ske under vintersäsongen 2025 så snart ansökan är beviljad och vädret medger.
För att säkerställa fjällsäkerheten under vintersäsongen 2025 kommer Länsstyrelsen att hyra en del av Storstugan som nödrum. Nödutrymmet ska som namnet antyder användas vid en nödsituation och kommer inte att innehåll sängplatser. Det är Naturvårdsverket som tillsammans med Länsstyrelsen Jämtlands län ansvarar för lederna och fjällsäkerheten i området.
Högupplösta bilder på Gåsens stugplats, fotograf måste anges
https://share.mediaflow.com/sv/?1JNE9CXSFE
Information om markupplåtelserna på svenskaturistforeningen.se Ny markupplåtelse i Jämtland/Härjedalen – Svenska Turistföreningen
Kontakter
Jenny EngströmPresschef
Tel:0735-452644jenny,engstrom@stfturist.seFölj Svenska Turistföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Turistföreningen
Mindre bajspapper i fjällen18.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
När Svenska Turistföreningens (STF) fjällstationer nu öppnar för sommaren väntas tiotusentals människor ge sig ut på vandringslederna. En ny skräpmätning från Håll Sverige Rent och STF visar en tydlig förändring: bajspapper har nästan försvunnit som skräp i fjällen.
Nu har STF Visby Hamn Vandrarhem öppnat8.6.2026 15:58:54 CEST | Pressmeddelande
Svenska Turistföreningen (STF) har nu öppnat STF Visby Hamn Vandrarhem i det gamla fängelset i hamnen. Efter en omfattande renovering välkomnas gäster till ett av Visbys mest välkända landmärken, mitt mellan färjeterminalen och innerstaden.
STF lanserar två nya signaturleder17.4.2026 14:15:44 CEST | Pressmeddelande
Svenska Turistföreningen, STF, har utsett två nya signaturleder, en i Store Mosse Nationalpark i västra Småland och Södra Tjustleden utanför Västervik. Samtidigt får Signaturled Omberg i Östergötland en ny sträckning och blir en del av en pilgrimsled med slutmål i Vadstena.
Halverad budget för friluftsliv under mandatperioden7.4.2026 07:18:02 CEST | Pressmeddelande
Anslagen för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de fyra senaste åren. Alla 21 län har påverkats kraftigt. Störst nedskärningar har gjorts i Stockholms län och Jönköpings län med 59 respektive 57 procent. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning av regeringens friluftsbudget under mandatperioden.
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden5.3.2026 17:10:35 CET | Pressmeddelande
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya boenden runt om i Sverige valt att ansluta sig till Svenska Turistföreningen och breddar därmed möjligheterna att resa nära natur, kultur och lokala matupplevelser. Samtidigt har alla föreningens fjällstationer och fjällstugor nu öppnat för vintersäsongen och håller öppet fram till 19 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum