Melodifestivalen 2026 – folkfesten återvänder till Scandinavium
17.9.2025 09:03:40 CEST | Got Event | Nyheter
När Melodifestivalen firar 25-årsjubileum som turné är det med en självklar mellanlandning i Göteborg. Den 6–7 februari förvandlas Scandinavium återigen till ett glitterhav av musik, spänning och fest när Deltävling 2 avgörs på klassisk Mello-mark.

Scandinavium har under decennier varit en given plats för några av Melodifestivalens mest minnesvärda ögonblick. 2026 blir inget undantag. Här väntar en hel helg med genrep, matiné och direktsänd deltävling.
– Göteborgspubliken är känd för att bjuda på en fantastisk stämning, och det märks alltid när Melodifestivalen intar Scandinavium. Det känns väldigt speciellt att få vara en del av jubileumsturnén och samtidigt fira att det är 22:a gången showen hålls här, säger Henrik Jutbring, evenemangschef på Got Event.
Turnén inleds i Linköping den 30 januari och reser sedan vidare genom landet innan den stora finalen i Stockholm den 7 mars. Göteborg får därmed äran att stå i centrum under andra stoppet på jubileumsturnén.
Datum på Scandinavium:
-
Fredag 6 februari – Genrep
-
Lördag 7 februari – Matinégenrep
-
Lördag 7 februari – Deltävling 2
Mer information om när biljetterna släpps till turnén sker inom kort.
Nyckelord
Kontakter
Live Nation
press@livenation.se
Susanna MagnussonMarknadschef
Tf. presskontakt för frågor som rör Got Event.
Länkar
Om oss
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.
Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.
Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.
Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!
Följ Got Event
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Got Event
Viktor Norén & Linus Wahlgren tar succéföreställningen “Våra liv, våra musikaler” till Scandinavium31.3.2026 10:03:58 CEST | Nyheter
Efter en framgångsrik turné i fjol med flera utsålda konserter återvänder Viktor Norén och Linus Wahlgren i höst med “Våra liv, våra musikaler”. Det blir en större, starkare och ännu mer storslagen föreställning när den nu flyttar in i Scandinavium i Göteborg den 2 oktober.
Ljusmätning ikväll den 26 mars på Nordic Wellness Arena och Gamla Ullevi26.3.2026 15:41:35 CET | Pressmeddelande
Ikväll den 26 mars kommer belysningen på Nordic Wellness Arena och Gamla Ullevi att vara tänd lite längre. Detta på grund av att vi kommer att genomföra ljusmätningar av arenabelysningen.
Miss Li till Scandinavium i höst med jubileumsturnén ”NU SOM DÅ FÖR EVIGT”24.3.2026 08:01:33 CET | Nyheter
Efter en sommarturné med rekordintresse och flera utsålda konserter står det nu klart att Miss Li tar sin hyllade jubileumsturné NU SOM DÅ FÖR EVIGT till Scandinavium den 14 november. När firandet av hennes 20-åriga karriär fortsätter väntar en storslagen kväll i Göteborg, där publiken får uppleva popdrottningens hyllade låtskatt på en av landets mest klassiska arenor.
Got Event gör mensskydd till standard på sina arenor20.3.2026 10:42:56 CET | Pressmeddelande
När publikhavet fylls och förväntan ligger i luften är det lätt att tro att allt handlar om det som händer på scenen. Men en riktigt bra arenaupplevelse börjar långt innan första låten spelas.
Succéföreställningen Tomten är far till alla barnen kommer till Scandinavium julen 202618.3.2026 10:37:28 CET | Nyheter
Efter utsålda föreställningar, rungande skratt i salongen och hyllningar från både kritiker och publik står det nu klart: succén Tomten är far till alla barnen återvänder julen 2026. Den 18–20 december avslutas turnén med storslagna finalföreställningar på Scandinavium i Göteborg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum