APPLiA

Regeringens satsning är otillräcklig – elektronikskatten måste bort

Dela

När regeringen i fredags presenterade sin satsning på en ren miljö och en giftfri vardag lyste det viktigaste beskedet med sin frånvaro: avskaffandet av elektronikskatten. Istället får Kemikalieinspektionen ett begränsat tillskott på 25 miljoner kronor från 2026.

Syftet är att stärka kontrollen av produkter med skadliga kemikalier, inte minst importerade varor från plattformar som Temu och Shein. Undersökningar har visat att dessa företag säljer produkter med förbjudna eller farliga ämnen, samtidigt som de slipper den svenska elektronikskatten.

APPLiA välkomnar i grunden ökade resurser för att stoppa olagliga produkter, men menar att regeringens satsning är otillräcklig.

– Elektronikskatten har aldrig bidragit till en giftfri vardag, utan enbart fördyrat för svenska konsumenter och försämrat konkurrensen för svenska företag. Att nu avsätta en bråkdel av intäkterna till en myndighet skapar en illusion av handlingskraft snarare än att lösa problemen, säger Kent Oderud, ordförande för APPLiA.

Enligt APPLiA riskerar regeringens prioriteringar att få motsatt effekt. Elektronikskatten ger utländska aktörer en konkurrensfördel på den svenska marknaden, eftersom de inte är skatteskyldiga här. Resultatet blir att svenska konsumenter styrs mot billigare men ofta direkt farliga produkter.

Samtidigt välkomnar APPLiA att regeringen säger sig vilja ta en aktiv roll i den kommande revideringen av EU:s kemikalielagstiftning REACH. Det är på EU-nivå som frågorna måste hanteras för att ge verklig effekt, och där kan Sverige spela en viktig roll

– Vi ser fram emot att vara en konstruktiv part i det arbetet. Våra medlemsföretag har lång erfarenhet av att hantera kemikaliefrågor på ett ansvarsfullt sätt, och vi vill bidra till en lagstiftning som både skyddar människor och miljö och säkerställer rättvisa konkurrensvillkor, säger Kent Oderud.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om oss

APPLiA grundades år 1966 och har för närvarande 25 medlemmar. Branschsortimentet utgörs av vitvaror och småapparater i huvudsak för konsument.

Medlemsföretagen svarar för den helt övervägande delen av hushållsapparatmarknaden och har en marknadstäckning på drygt 90%. Totalomsättningen av branschens produkter under 20201119 uppgick till ca 17 miljarder kronor.

APPLiAs uppgift är att bevaka utvecklingen, etablera samarbete och ge information till branschen, riksdag, departement, andra myndigheter och organisationer.

Följ APPLiA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från APPLiA

Öppet brev till vår blivande miljöminister14.9.2022 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Sedan elektronikskatten infördes 2017 har vi inom både vitvarubranschen och övriga elektronikbranscher kämpat med dess följdeffekter. Våra kostnader har ökat, administrationen är ohållbar och regelverket är krångligt. Men vår största oro är inte primärt de delar som drabbar oss – vår oro handlar i stället om miljön. Skatten driver inte mot en förbättrad miljö, den riskerar i stället att försämra den. Vi är inte ensamma i vår kritik mot elektronikskatten. Expertmyndigheter har i flera omgångar luftat sin oro och kritik. Trots det har den förra regeringens svar varit att höja skatten vid ett flertal tillfällen. Vi vädjar nu till dig som miljöminister att ta miljöfrågan på allvar och arbeta för att avskaffa skatten – för det finns många åtgärder som skulle få större effekt än en ineffektiv skatt som inte bidrar till den miljönytta den avser att styra mot.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye