Färre utgivningsdagar för Gefle Dagblad och Arbetarbladet – ska säkra långsiktig satsning på lokal journalistik
17.9.2025 09:05:00 CEST | Bonnier News | Pressmeddelande
Gefle Dagblad och Arbetarbladet förändrar papperstidningens utgivningstakt. Från och med 1 april 2026 kommer de båda tidningarna att ges ut tre dagar i veckan i print – men som e-tidning sju dagar i veckan. Förändringen görs för att säkerställa en attraktiv printprodukt och en hållbar utgivning av papperstidningen över tid.

Bonnier News Local har de senaste åren förändrat utgivningstakten för flera av koncernens titlar. Resultatet har varit lyckat och möjliggjort stora satsningar på den lokala journalistiken.
Med start 1 april 2026 kommer nu koncernens två tidningar i Gästrikland, Gefle Dagblad och Arbetarbladet, gå från utgivning av papperstidningen sex dagar i veckan till tre dagar i veckan. E-tidningarna kommer också fortsättningsvis att ges ut sju dagar i veckan.
– Vi har mycket goda erfarenheter av den här typen av förändring och vi har sett hur en frekvensjustering har bidragit till sänkta kostnader för framför allt tryck och distribution. Det har lett till stärkt ekonomiskt resultat för tidningarna som istället har kunnat satsa mer på kärnverksamheten och utveckla den journalistiska bevakningen. Viktigt att komma ihåg är att tidningarna kommer att utkomma som e-tidning varje dag i veckan, där sker ingen förändring, säger Carl-Johan Bergman, chef redaktionell verksamhet på Bonnier News Local.
Även om både Gefle Dagblad och Arbetarbladet har en stor andel kunder som tar del av tidningarnas journalistik digitalt, är intresset för papperstidningen fortsatt stort.
– En övervägande majoritet av våra läsare tar redan i dag del av vår journalistik digitalt. Med den planerade frekvensjusteringen säkerställer vi att också läsarna av våra papperstidningar ska kunna ta del av den bästa lokaljournalistiken, både nu och i framtiden, säger Jacob Hilding, chefredaktör på Gefle Dagblad, och Linda Lundin, tf chefredaktör på Arbetarbladet i en gemensam kommentar.
De nya utgivningsdagarna för Gefle Dagblad och Arbetarbladet i print blir tisdag, torsdag och lördag.
Kontakter
Carl-Johan BergmanChef redaktionell verksamhetBonnier News Local
Tel:070-202 43 13carl-johan.bergman@bonniernews.seJacob HildingChefredaktör och ansvarig utgivareGefle Dagblad
Tel:026-15 95 55jacob.hilding@gd.seLinda LundinTf chefredaktör och ansvarig utgivareArbetarbladet
Tel:026-27 88 14linda.lundin@arbetarbladet.seMed över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Bonnier News tar nästa steg inom livesport - lanserar gemensam plattform6.3.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, nästa steg i storsatsningen på livesänd sport. Matcher från hela landet samlas nu på en ny, gemensam plattform – tillgänglig för alla med en +allt-prenumeration. I helgen bjuds publiken på de 16 avgörande gruppspelsmatcherna i Svenska Cupen, bland andra matchen Hammarby–Öster och Stockholmsderbyt Djurgården–Brommapojkarna.
Storsatsning på Retail Media – Bonnier News och Visual Art i strategiskt samarbete4.3.2026 09:35:03 CET | Pressmeddelande
Bonnier News stärker sitt erbjudande inom Retail Media genom ett nytt samarbete med Visual Art. Samarbetet ger annonsörer ett heltäckande räckviddspaket som förenar digital butikskommunikation med några av Sveriges största medieplattformar. Tillsammans tar parterna sikte på att bli ledande inom Retail Media i Norden.
Stark digital utveckling lyfte kommersiella intäkter för Bonnier News 20252.3.2026 09:03:08 CET | Pressmeddelande
Bonnier News kommersiella intäkter steg under 2025, främst tack vare ökade digitala prenumerations- och annonsintäkter. Totalt har den svenska delen av koncernen nu 2 miljoner prenumeranter, varav 1,1 har tillgång till bundlingserbjudandet +allt. – Vi ser en stark digital tillväxt för våra läsarintäkter och på annonssidan är vi väldigt stolta över att ha presterat långt bättre än marknaden, säger Alexander Lydecker, COO.
Bonnier News förvärvar Råd & Rön19.2.2026 14:30:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News förvärvar konsumenttidskriften Råd & Rön. Efter affärens genomförande kommer bolaget att ingå i Bonnier News Consumer och Dagens Nyheter. – Råd & Rön har en stark tradition av att värna oberoende journalistik och passar väl in i Dagens Nyheter, säger Peter Wolodarski, chefredaktör DN och affärsområdesansvarig Bonnier News Consumer.
Digital tillväxt och starkt resultat för Bonnier News 202518.2.2026 09:05:00 CET | Pressmeddelande
2025 blev ännu ett starkt år för mediekoncernen Bonnier News. Vinsten (EBITA) summerar till 1 080 miljoner kronor (836 miljoner kronor 2024) och totalt har nu drygt 1,1 miljoner prenumeranter tillgång till bundlingserbjudandet +Allt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum