Vidgade perspektiv på tolkningen av Jesajas bok
17.9.2025 10:59:09 CEST | Umeå universitet | Pressmeddelande
En ny avhandling tar hjälp av den medeltida teologen Thomas av Aquino för att utveckla principer för en nutida teologisk tolkning av Jesajas bok. Jacob Astudillo blickar både bakåt och framåt när han analyserar Thomas första teologiska verk i syfte att bidra till den nutida teologiska debatten.

Thomas av Aquinos akademiska gärning har gjort stort avtryck i historien. Inte bara inom teologi och filosofi, utan även inom de politiska och juridiska vetenskaperna. Jacob Astudillo säger att hans avhandling är ett led i forskningen av Thomas bibelkommentarer, ett fält som internationellt har ägnats mycket uppmärksamhet de senaste decennierna.
– Dessutom är avhandlingen ett bidrag till diskussionen kring den förförståelse läsaren har i läsandet av Jesajas bok (eller annan bibeltext). Vad författaren till Jesajas bok ville förmedla och hur det budskapet har modifierats i efterföljande redigeringar är en väldigt invecklad fråga och beror mycket på hur man ser på författarintention, säger Jacob Astudillo, och fortsätter:
– Kan en text som förmedlats och omarbetats av flera mellanhänder fortfarande sägas vara den ursprunglige författarens budskap? Vidare, hur ska nutida läsare av Jesajas bok förhålla sig till den enorma skillnad i tid och rum som finns mellan text och läsare och vilka tolkningsramar finns det för den nutida läsaren? Det är sådana frågor som bibelforskare brukar syssla med.
Viktig för den kristna traditionen
Han berättar vidare att när man tolkar bibeltexter teologiskt brukar man även ta hänsyn till den tolkningshistoria som existerar inom en viss trostradition. I dagens diskussion kring teologisk tolkning är en av de stora frågorna hur till exempel en kristen trosreflektion ska förhålla sig till Gamla testamentet.
– I ljuset av modern bibelforskning, som har kastat större ljus över bibeltexternas historiska och kulturella karaktär, hur ska då en teolog tolka gammaltestamentliga texter i en nutida teologisk situation på ett sätt som respekterar dessa texters särart?
Thomas av Aquino var i mångt och mycket omedveten om denna problematik. Icke desto mindre har han filosofiska byggstenar som Astudillo menar kan vara hjälpsamma i balansen mellan bibeltexternas särskilda identitet och den nutida teologiska kontext i vilken dessa texter tolkas och används.
– Jesajas bok har varit viktig för exempelvis den kristna traditionen, då många profetior där har tolkats som profetior om Jesus Kristus. Med hjälp av Thomas kommentar till Jesajas bok utkristalliserar jag tolkningsprinciper som jag sedan applicerar på nutida problematiseringar av kristna tolkningar av Jesaja.
Avhandlingen vill visa att Thomas filosofiska underbyggnad i hans bibeltolkning kan komma med nya perspektiv på hur man kan balansera bibeltextens ursprungliga kontext med en nutida teologisk tolkning.
Om disputationen
Disputationen äger rum onsdag 24 september, kl. 13:15- 15:15 i Hummelhonung, HUM.D.210
Opponent är Piotr Roszak, professor, Teologiska fakulteten, Nicolaus Copernicus universitetet i Torun, Polen.
Kontakt: Jacob Austodillo
Kontakter
Per MelanderKommunikatör och presskontakt humanistiska fakulteten
Tel:090-786 93 79per.melander@adm.umu.seBilder

Om oss
Umeå universitet är ett bredduniversitet och ett av Sveriges största lärosäten med över 41 500 studenter och omkring 4 600 medarbetare. Här finns en mångfald av utbildningar av hög kvalitet och forskning inom alla vetenskapsområden samt det konstnärliga området. Universitetet erbjuder en undervisnings- och forskningsmiljö av världsklass och bidrar med kunskap av global betydelse. Här gjordes den banbrytande upptäckten av gensaxen CRISPR-Cas9 som tilldelats Nobelpriset i kemi. Vid Umeå universitet är allt nära. Våra sammanhållna campus gör det lätt att mötas, samarbeta och utbyta kunskap, något som gynnar en dynamisk och öppen kultur.
Följ Umeå universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Umeå universitet
Ny och högaktuell kurs inom cybersäkerhet startar på Umeå universitet16.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Våren 2027 startar kursen Nätverkssäkerhet vid Umeå universitet. Den ger möjlighet att fördjupa sig inom cybersäkerhet – ett område som blir allt viktigare. – Vi riktar oss till studenter som vill få gedigna kunskaper om nätverkssårbarheter, olika typer av attacker och hur man skyddar sig för att uppnå resiliens. Kursen är en del av vår utbildningssatsning och bygger på stark forskning inom AI och cybersäkerhet, säger Lars Karlsson, biträdande prefekt vid Institutionen för datavetenskap.
Bloddialys kan påverka både hjärta och hjärtprover15.10.2026 10:45:50 CEST | Pressmeddelande
Dialys är en livsuppehållande behandling för patienter vars njurar slutat fungera. En ny avhandling från Umeå universitet visar att dialys kan förändra nivåerna av blodprover som används för att upptäcka hjärtskador och att blodflödet i den kärltillgång som används för behandlingen kan ha betydelse för risken att utveckla hjärtsvikt.
Kombination av läkemedel inte hjälpsamt vid Skelleftesjukan14.10.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Att kombinera två effektiva läkemedel mot hjärtamyloidos, även kallad Skelleftesjukan, minskar inte risken för att dö i hjärtkärlsjukdom eller för återfall i förvärrade hjärtkärlhändelser. Det visar en ny studie där Umeå universitet och forskningsenheten i Skellefteå medverkar. Resultaten förvånar forskarna, som väntat sig att se en förbättring.
Mellanchefer i skolan har makt men saknar ofta mandat13.10.2026 08:10:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska kommuner organiserar styrningen av skolan på mycket olika sätt. Mellanchefer kan ha makt över verksamheten, samtidigt som de ofta saknar ett statligt reglerat mandat. Deras handlingsutrymme varierar både mellan olika utbildningsförvaltningar och mellan personer inom samma förvaltning. Det visar Linn Antonssons forskning vid Umeå universitet.
Hur kan elever använda AI utan att sluta tänka själva?12.10.2026 11:20:12 CEST | Pressmeddelande
AI kan skriva texter och lösa uppgifter på några sekunder. Men vad händer med lärandet när elever inte längre behöver göra hela tankearbetet själva? Det ska forskare vid Umeå universitet undersöka tillsammans med en gymnasieskola i Umeå. Ett nytt forskningsprojekt har beviljats 1,9 miljoner kronor. Forskarna ska utveckla och pröva undervisning där AI blir ett stöd utan att ta över elevernas eget tänkande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum