Bookmark Förlag

Poirot tillbaka i ny klurig säsongsdeckare

Dela

Idag släpps Årets sista mord av Sophie Hannah på svenska, den sjätte boken i serien skriven på uppdrag av Agatha Christies efterlevande. En spännande och humoristisk pusseldeckare med brittisk charm och ton. BTJ kallar den "elegant och underhållande" och ger den 4 av 5 i betyg. 

Nyårsafton 1932. Hercule Poirot och kommissarie Catchpool anländer till den lilla grekiska ön Lamperos för att fira högtiden med några vänner. Men en mörk föraning överskuggar den vackra tillflyktsorten när middagen avslutas med ett kryptiskt och olycksbådande nyårslöfte om ”årets sista – och första – mord”. När en av vännerna hittas död på terrassen sätts Poirots små grå celler genast i arbete.

”Med en whodunit som bryter ny mark utan att tappa Poirot på vägen bevisar sig Hannah åter som både värdig arvtagare och nyskapare” skriver Publishers Weekly om Årets sista mord. Kirkus Review kallar den ”Svindlande genial”.

Sophie Hannah är en flerfaldigt prisbelönt brittisk författare och poet vars böcker är utgivna i mer än femtio länder. Hon har handplockats av Agatha Christies efterlevande för att förvalta den genom tiderna största deckardrottningens arv. Christies böcker har sålts i mer än tre miljarder exemplar vilket ingen annan författare i modern tid kommit i närheten av.

Årets sista mord är översatt av Cecilia Berglund Barklem. Ljudboken i inläsning av Anders Ekborg släpps den 11 november.

För mer information och recensionsexemplar vänligen kontakta: 

Saga Almberg Lindholm, saga.lindholm@bookmarkforlag.se, 0703 11 15 32

Kontakter

Bilder

Ladda ned bild
Sophie Hannah. Foto: Onur Pinar
Sophie Hannah. Foto: Onur Pinar
Ladda ned bild

Om oss

Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.

Följ Bookmark Förlag

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag

Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande

Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye