Publiktryck på Bolero – nu släpps extraföreställningar på Intiman
22.9.2025 09:31:06 CEST | Lifeline Entertainment | Pressmeddelande
Regissören Stefan Larsson tar oss med in i teaterns allra innersta rum. Med samma intensitet som i O’Neills En lång dags färd mot natt öppnar Bolero en värld där familj, kärlek och livslögner ställs på sin spets – och där varje ton, varje andetag, varje rörelse driver oss mot upprymdhet.

Publiken blir del av en rytmisk resa, där Ravels musikaliska mästerverk förvandlas till levande teater: stegrande, hypnotiskt och ofrånkomligt. Detta är föreställningen för dig som vet att teater kan förändra och fördjupa. En kväll som stannar kvar långt efter att ridån gått ner.
Med skådespelarkonst av Lena Endre, Johan Ulveson och en introduktion av Max Ulveson och Isac Calmroth i absolut toppklass och en iscensättning som rör sig mellan det intima och det monumentala, är Bolero en resa som inte lämnar någon oberörd.
Premiär på Intiman 3 oktober – nu med extraföreställningar släppta på grund av det starka publikintresset.
Bolero är skriven av Sigge Eklund och spelar hösten 2025 på Intiman.
Nyckelord
Kontakter
PR Filip JarlBindefeld Kommunikation
Tel:070 736 08 00filip@bindefeldkommunikation.seBilder
Länkar
Lifeline är produktionsbolaget med hjärta för utveckling av karriärer och varumärken inom nöjesindustrin. Med klienter som bland andra Pernilla Wahlgren, Jonas Gardell, Brynolf & Ljung, Bo Kaspers Orkester med många fler når vi ut till över 100 000-tals biljettköpare per år.
1997 startade Lifeline sin verksamhet i lokalerna på Linnégatan 89 i Stockholm. Från början var bolaget inriktade på management-verksamhet och uthyrning av studio för artister och producenter. Sedan dess har verksamheten utvecklats och från 2009, arbetar Lifeline som exekutiv producent inom humor-, musik-, teater-, och liveföreställningar i alla dess former på konserthus, festivaler och arenor runt om i Norden.
Följ Lifeline Entertainment
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lifeline Entertainment
Tommy Körberg bjuder in till julfirande på Cirkus och Rival i vinter28.4.2026 13:16:08 CEST | Pressmeddelande
Efter en hyllad karriär som spänner över decennier återvänder en av Sveriges mest ikoniska röster till den stora julscenen. I vinter bjuder Tommy Körberg in till ”Julen är här!” – en varm och innerlig konsertupplevelse på Nya Cirkus och Rival i Stockholm.
Succéshowen växer – i höst intar Il magnifico Scandinavium i Göteborg och Cirkus i Stockholm23.4.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en hyllad premiär och utsålda kvällar tar Bo Kaspers Orkester nästa steg med sin jubileumsföreställning Il magnifico. Intresset fortsätter att öka och nu står det klart att produktionen utökas med en stor spelning i Scandinavium samt flera exklusiva föreställningar på Cirkus.
Viktor Norén & Linus Wahlgren tar succéföreställningen “Våra liv, våra musikaler” till de stora scenerna31.3.2026 10:12:31 CEST | Pressmeddelande
Efter en framgångsrik turné i fjol med flera utsålda konserter återvänder Viktor Norén och Linus Wahlgren i höst med “Våra liv, våra musikaler”. Det blir en större, starkare och ännu mer storslagen föreställning när den nu flyttar in i Sveriges större konserthus och arenor.
Efter succépremiären – Bo Kaspers Orkester tar Il magnifico ut på Sverigeturné i höst27.3.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter stående ovationer och biljettrusning på Göta Lejon tar Bo Kaspers Orkester sitt 35-årsjubileum ut i landet med föreställningen Il magnifico. Den nya scenshowen hade premiär den 19 mars och markerar bandets 35 år tillsammans med sin publik. I september 2026 får föreställningen turnépremiär runt om i landet, när bandet tar den hyllade audiovisuella konsertupplevelsen vidare ut till publiken i Sverige.
Stort publiktryck – Sven Ingvars fortsätter jubileumsfirandet släpper nya städer och extra datum6.2.2026 09:01:40 CET | Pressmeddelande
Efter det starka publiktrycket står det klart: Sven Ingvars utökar jubileumsfirandet. Nu presenteras nya städer – Skellefteå och Luleå – samt extra föreställningar i Vara, Göteborg, Stockholm och Växjö under höstens turné 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



